Maailm

Suri George HW Bush: USA president, kes lõpetas külma sõja (4)

Ohtuleht.ee, 2. detsember 2018, 21:37
 Mark Reinstein/ZUMA Wire/Scanpix
Ühendriikide 41. president George HW Bush suri oma kodus Houstonis läinud reedel kell 10.10 õhtul kohaliku aja järgi. Tema poeg, USA 43. president Georg W. Bush oli hetk enne seda helistanud Dallasest ja rääkinud, kui suurepärane isa oli Bush seenior. „Ma armastan sind samuti,“ ütles George HW Bush. Need olid tema viimased sõnad.

Reede hommikul oli Bush seenioril külas tema lähedasim sõber, omaaegne USA välisminister ja kolm korda Bushi valimismeeskonda juhtinud James A. Baker (88). Bush oli viimased päevad olnud voodis, neljapäeval keeldus söögist, kuid elavnes äkki, kui sõber sisse astus.

Mõni päev varem olid nad veel koos klaasikese võtnud ja Baker, kes armastas tarvitada sõbra hispaaniakeelset hüüdnime, küsis: „Jefe, kas sa tahaksid elada saja-aastaseks?“ „Muidugi tahan, aga ma ei vea vist välja,“ vastas Parkinsoni tõve all kannatav Bush New York Timesi kinnitusel. Bush seeniori rõhus ka see, et kaheksa kuud varem oli surnud tema abikaasa Barbara Bush. Nad abiellusid 1945, kui tollal Barbara Pierce oli 18aastane. Neil sündis kuus last. 40aastaselt oli naftatööstur Bush miljonär ja alustas poliitikuna.

Ühendriikide 41. president sai temast 1989. aastal, seda küll vaid üheks ametiajaks. Kuid nende aastate sees oli edukas operatsioon Kõrbetorm, millega Saddam Husseini Iraak peksti välja Kuveidist, ning Nõukogude Liidu lagunemine, millele Bush püüdis küll pidurit tõmmata. 1992. aasta mais allkirjastas George HW Bush koos Venemaa presidendi Boriss Jeltsiniga dokumendi, millega kuulutati külma sõja lõppu. Edukus välispoliitikas sisepoliitilist kasu paraku ei toonud. USA võlakoorem kasvas suureks, majandus aeglustus ja uueks ametiajaks Bushi ei valitud.

Air Force One toob George HW Bushi kirstu täna Washingtoni, kus talle õhtul avaldatakse austust Kapitooliumis. Kirst asetatakse Kapitooliumi rotundis samale alusele, mida kasutati 1865. aastal president Lincolni matustel. See jääb Kapitooliumi kolmapäevani, mil kogu riigis on leinapäev ning suletud on ka New Yorgi börs ja Nasdaq. Mälestusteenistus korraldatakse hiljem rahvuskatedraalis ning 41. president sängitatakse hauda 6. detsembril Texases Barbara Bushi kõrvale.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee