Juhtkiri

Juhtkiri | Munitsipaalmeedia patune pool 

ohtuleht.ee, 2. detsember 2018, 18:47
Kui oluliseks infoallikaks peetakse kohaliku omavalitsuse teabelehti, sõltub küllap sellest, millised on inimese võimalused teda huvitavat teavet hankida mujalt ja ka teabelehe sisust. Mida rohkem jääb piirkonna elanikke esmajoones puudutama pidav info (näiteks kohaliku omavalitsuse otsustest, kodukandi üritustest, liikluspiirangutest jpm) hoopis poliitikute ja ametnike enesekiituse ning omavahelise poriloopimise varju, seda kindlam on, et paljudes majapidamistes maandub see trükis otsejoones prügikasti. Teisalt on kahtlemata ka neid, kes postkasti tasuta saabuvate lehtede kõrval muid allikaid eriti ei tarvitagi – võib vaid aimata, millist mõju võiks neile avaldada võimupositsioonilt esitatav ühekülge info.

Juhtumeid, kus omavalitsuse infolehti kasutati kohalike valimiste eel parteilistes huvides, tuvastas riigikontroll neljandikus liitumiseelsetes omavalitsustes. Nii võiks rõõmustada, et enamikes Eesti omavalitsustes võetakse elanike korrektse teavitamise kohustust täie tõsidusega. Hoopis murelikuks teeb aga, et Loksa kõrval avastas riigikontroll enim küsitavusi Tallinna infolehtedest – pealinna elanike informeerimisele kulub kõige rohkem raha (ligi pool KOVide teavituskuludest) ja oht maksumaksja raha kuritarvitusteks on just seal suurim, nagu ka poliitikute-ametnike ahvatlus kompida piire, kui mitu näopilti, nimemainimist, kiitlevat arvamuslugu jms toob kaasa erakondade rahastamise järelevalve komisjoni menetluse. Ajaks, kui kohus langetab otsuse varjatud poliitreklaami suhtes, võib mõjusa infotöö tulemusel saadud magus valimisvõit juba käes olla.

Paraku pole põhjust loota, et olukord paraneks iseenesest või kohalike omavalitsuste juhid seaksid teavitustegevusele ise rangemad piirangud (elu on näidanud sedagi, et ka opositsiooni innukus midagi muuta kahaneb märgatavalt pärast seda, kui ise võimule saadakse). Võtkem või Tallinna linnapea Taavi Aasa reaktsioon, kes võrdles riigikontrolli riikliku tsensoriga. Pole midagi teha – kui kohalik võim ei taha või ei suuda teenida avalikku huvi, tuleb seadusandjal leida viis, kuidas teda selleks sundida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee