Ühendriikide 41. president George H. W. Bush (1924-2018).Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS
Ohtuleht.ee 1. detsember 2018 08:25
Reedel suri 94-aastaselt Ühendriikide 41. president George Herbert Walker Bush.

USA 41. presidendi surmast teatas esimesena avalikkusele tema poeg, samuti endine president George W. Bush.

George H. W. Bush oli Valges Majas presidendiametis aastatel 1989–1993 ja president Ronald Reagani ajal (aastatel 1981–1989) oli ta Ühendriikide asepresident.

Bush sai 2005. aastal Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi. Käesoleva aasta kevadel suri ekspresidendi abikaasa Barbara Bush.

Bush seeniorit tituleeris Daily Mail vanimaks presidendiks. Viimastel aasatatel oli tema tervis aga halvenenud. Mitmel puhul on Bushi viidud haiglasse kopsuvähi tõttu ning raskelt mõjus ka abikaasa surm.

Barbara ja George tutvusid 1941. aastal Connecticutis jõulupeol, kui neiu oli 16. Poolteist aastat hiljem, vahetult enne seda, kui George mereväe torpeedolennuki juhina sõtta läks, nad kihlusid. Armunud noormees andis kolmele oma lennukile pruudi nime: Barbara, Barbara II ja Barbara III. Pulmad peeti jaanuaris 1945, kui peig põgusalt puhkusele pääses. 

13 aasta jooksul sünnitas Barbara kuus last. Lasterikas pere kolis George'i töö tõttu tihti, sest senaator Prescott Bushi pojana oli ta naftaäris suurt edu saavutanud. 1960. aastate keskpaigaks, kui Bushil tekkisid poliitilised ambitsioonid, oli ta juba miljonär. Karjäär oli särav: kongressi liige, vabariiklaste rahvusliku komitee juht, riigi esindaja Hiinas, Luure Keskagentuuri juht, kaks ametiaega Ronald Reagani valitsuse asepresident.

Bushide leinaga on liitunud nii praegune Ühendriikide president Donald Trump kui ka eelmine Barack Obama. Trumpi sõnul inspireeris Bush ameeriklaste mitmeid põlvkondi, kes ehitasid üles riiki, mida tänapäeval tuntakse suursuguse, lootuste ja võimaluste maana. „Bush juhatas meid ja kogu maailma rahulikul ning võidukal viisil külma sõja võiduni,“ märkis Trump muu hulgas.