Eesti uudised

„SÕBRALIK“ TERVITUS: Malist pärit robootikatiimi hoiti Tallinna lennujaamas viis tundi kinni (33)

Annika Erg, 30. november 2018 21:03
Robotex 2018 (pilt on illustreeriv)Foto: Jörgen Norkroos
Malist pärit robootikatiim, kes tuli osalema robootikafestivalil Robotex, ootas üle viie tunni Tallinna lennujaamas riiki sisenemiseks luba. Politsei- ja piirivalveamet selgitab viivitust põhjalikuma kontrolliga, mida tehakse vähimagi kahtluse korral ja ka pisteliselt. 

Kümneliikmeline Malist pärit robootikatiim sai nädala alguses nende peaministri eestkostel Prantsusmaa kaudu viisa Eestisse tulekuks. Kuna Eestil igal pool saatkondi pole, on konsulaarasjade ajamine mõne teise riigi kaudu üsna tavapärane.

Meeskond jõudis Eestisse reedel kell 17.30, kuid mitmeid tunde hiljem olid nad jätkuvalt lennujaamas. „Meeskond on siiani lennujaamas põhjendusega, et neil on kaasas liiga palju dokumente, sealhulgas sünnitunnistus. Ehk on oht, et võivad jääda Eestisse. Lisaks olevat neil kaasas imelikud robotid. Neid on vaja võistlusteks,“ kirjeldas Robotexi juhatuse esimees Sander Gansen.

Kinnihoidmise põhjenduseks olid piirivalvurid öelnud, et nad kontrollivad välismaalaste tausta ja nende pagasit.

Tiimi juhendaja on juba Eestis ja ootab neid lennujaama vastuvõtuosakonnas. „Ta oleks valmis tõlkima, sest noored oskavad vaid prantsuse keelt, kuid teda ei lubatud appi,“ sõnas Gansen.

Lahendus saabus veidi enne kella üheksat õhtul. „Peame kirjutama garantiikirja, et nad lahkuvad Eestist 6. detsembril ja kirja saabumisel lastakse nad riiki,“ ütles Gansen. Kella kümneks oli selge, et meeskond pääseb Eestisse järgneva tunni jooksul. Tiimilt võeti ära passid, mille nad saavad tagasi lahkumise päeval.

Õnneks ei jää meeskond ilma ühestki plaanitud üritusest.

Tallinna lennujaama kommunikatsioonijuht Margot Holts ütles Õhtulehele, et lennujaama käed on antud olukorras seotud: "Lennujaam ei saa kahjuks midagi teha, sest nad on tõenäoliselt kinni piiriprotseduuride tõttu."

PPA palub mõistvat suhtumist

"Politsei palub mõistvat suhtumist, kui mõnede inimeste piiriületus võtab tavapärasest veidi enam aega. Põhjalikuma piirikontrolli käigus vaadatakse üle, et kõik vajaminevad dokumendid oleksid olemas, mis muuhulgas õigustaks ka reisi eesmärki ja tingimusi. Põhjalikumat piirikontrolli tehakse iga väiksemagi kahtluse korral, aga ka pisteliselt kõigi reisijate suhtes. Eesmärk on veenduda, et riiki siseneks üksnes need, kelle piiriületus on seaduslik ja igati põhjendatud," seletas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kerly Virk.

Virk sõnas, et reede õhtul lennujaamas täiendavaks kontrolliks peatatud Robotexil osaleva kolme Mali kodaniku osas on põhjalikum piirikontroll läbi viidud: "Põhjalikum kontroll on ajamahukam ning samas võttis tavapärasest enam aega ka kutsujapoolse garantiikirja vormistamine, mille alusel isikud riiki lubati."

Politsei tuletab meelde, et kehtiva reisidokumendi ja viisa kõrval pööratakse piiripunktis tõsist tähelepanu muuhulgas ka sellele, kas piiriületaja reisi eesmärk on põhjendatud ning kas tal on piisavad rahalised vahendid Eestis viibimise ja siit lahkumise kulude katmiseks. Kui tuvastatakse puudujääke, võidakse piiripunktis tema riiki sisenemine tõkestada.

Samal teemal

01.12.2018
GALERII | Robootikafestival Robotex toob võistlema üle tuhande meeskonna

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee