Juhtkiri

Juhtkiri | EKRE eeskujuks (14)

Ohtuleht.ee, 30. november 2018 17:45
Foto: Õhtuleht
30 miljoni euro jagamine riigikogu erakondade poolt katuserahadeks võib olla kantud poliitilisest loogikast, et miks likvideerida nende miljonite eest üks suuremat sorti probleem, kui selle asemel on võimalik mitmesaja väiksema probleemi lahendamiseks raha andmisega tuua jõulu- ja valimiseelne sära võimalikult paljude inimeste silmadesse.  

Hoolimata aastatepikkusest ühiskondlikust kui ka riigikogu enda erakondade kriitikast  pole süsteem muutunud. Mõne tuhande euro kaupa toetuste pudistamist üle Eesti võiks võtta isegi sobimatu ja alandava maiguga almuste jagamisena, kuid samas raha vastuvõtmisest keeldujaid samuti pole. Kui mõne koolimaja katuse parandamiseks pole tõesti muud võimalust, kui vajaminev summa riigikogult personaalse katuserahana saada, siis peaks ju hoopis kergitama küsimuse kohaliku omavalitsuse pädevusest ja suutlikkusest. Ja kui selliseid remontivajavaid katuseid koguneb üle Eesti väga palju, tuleb muret tunda, kas viga pole mitte süsteemis. Sel juhul pole pisiannetuste tegemisest abi, kui seda tuleb teha ikka ja jälle. Pealegi  on alati neid, kes raha ei saa, kui pole oma jopet riigikogus. 

Veel hullem on lugu raha eraldamisega segase staatusega asutusele niiöelda mustadeks päevadeks riigikogust väljakukkumise puhuks nagu kahtlustatakse Isamaa puhul. Kõige selgem on antud olukorras aga teiste skeemitamiste taustal EKRE selge otsus teha kolm suurannetust vähifondile, lastefondile ja naiste varjupaigale. 

Samas võib mõista poliitikute huvi just isiklike annetuste tegemiseks, sest siis saab kohapeal hoobelda, kuidas nad hoolivad oma valijatest ning loota nende häältele ka järgmistel valimistel. Kas aga ülekäiguraja remont, koerteväljaku või kohviku rajamine ning murutraktori ost on ikka riigikogu pädevust eeldavad ülesanded või võiks saadikute tööaega paremini kasutada? Pole efektiivsemat moodust riigikogu autoriteedi kahandamiseks kui parlamendi degradeerumine vürtspoodnikuks.