Eesti uudised

Tori talli maha põletanud suitsetaja kuulutas välja pankroti (37)

Kristjan Väli, 30. november 2018 16:24
HÄVINUD: 2016. aasta augustis põles maani maha ajalooline Tori hobusetall, mis süttis suitsetava neiu maha visatud tikust.Foto: Markus Mikk
Tori hobusetalli suitsu tehes maha põletanud nooruke Alevtina ei suuda kinni maksta üle 110 00 eurost hüvitist ja on välja kuulutanud eraisiku pankroti. Kas see käik päästab neiu hiigelvõlast või mitte, on omaette küsimus.

Tunamullu suvel Pärnumaal asuva Tori hobusekasvatuse tallis suitsu teinud 21aastane Alevtina oli hooletu: ta viskas veel põleva tiku maha, misjärel võttis tuld kuiv söödahein ja terve tall põles maani maha. Kohtus süüdi jäänud tütarlaps pidanuks kinni maksma kopsaka hüvitise, kuid nähtavasti käib see ülesanne üle tema võimete. Alevtina on tänavu kevadel välja kuulutanud eraisiku pankroti.

Mida see kõik aga tähendab? Kas Alevtina on võlast prii, esitab aasta pärast aruande ning ongi kõik? Õhtulehe palvel tutvus tütarlapse kohtulahendiga vandeadvokaat Robert Sarv, kes ütleb, et pankroti välja kuulutamine ei pruugi Alevtinat päästa. 

„Reegel on, et pankrotimenetluses võlgniku täitmata jäänud kohustustest vabastamisel ei lõpe õigusvastaselt tahtlikult tekitatud kahju hüvitamise ning lapsele või vanemale elatise maksmise kohustused. See tähendab, et antud juhul ei saa neiu vabaneda tekitatud kahju hüvitamise kohustusest,“ ütleb Sarv.

Kohustus raha ära maksta jääb Alevtinale kümneks aastaks, misjärel kahju hüvitamise kohustus aegub. See tähendab, et neiu vabaneb kohustuse täitmisest 2027. aastal.

„Praegu võib neiu vabaneda teistest kohustustest, kui tal neid on. Kui kohus otsustab siiski vabastada võlgniku pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest, lõpevad võlausaldajate nõuded tema vastu. Võlgniku jaoks ei pruugi olla asi veel lõppenud, sest kui ta on esitanud valeandmeid või oma vara – näiteks sissetulekuid – varjanud, saab kohus aasta jooksul otsuse tühistada,“ lisab Sarv. 

Võlgnik ei tohiks aga niisama logeleda,vaid ta peab tegelema tulutoova tegevusega ja otsima võimalusi tulu teenida. Küll aga läheb kogu elatusmiinimumi ületav sissetulek võlausaldajatele. 1. jaanuarist 2018 on kuutasu alammääraks 500 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee