Maailm

Ema: mul ei olnud muud valikut kui 6aastane tütar maha müüa... (19)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. november 2018 19:48
Afgaani tüdruk emaga põgenikelaagris. Illustreeriv foto.Foto: Reuters/Scanpix
Alles hiljuti šokeeris maailma uudis sudaanlasest, kes pruudiluna eest oma 16aastase tütre Facebookis maha müüs. Tegelikkuses on maailma vaeseimates piirkondades palju peresid, kes nälja või vasuse tõttu kas tütre luna eest mehele panevad või lapsed võõrastele vanematele müüvad.

CNN räägib loo Afganistanist, mida räsiv rekordilise kestusega põud. Juba neljandat aastat pole Afganistani maapiirkonnad korralikku vihma näinud. Tuhkkuiv maa jätab oma rahva nälga ja need jätavad omakorda maha oma talud. Kliimapagulasi on Afganistanis rohkem kui neid, kes põgenevad vägivalla eest.

Akila ei ole perre võetud lapsendamise käigus uute vanemate rõõmuks. Need on tema tulevased ämm ja äi - Akila on lubatud nende 10aastasele pojale. Seni on nad Mamareenile lubatud „pruudilunast“ tasunud vaid 60 eurot.

Seda mitte kitsidusest, vaid seetõttu, et teise pere isa Najmuddin on ise samuti põgenik. Tõsi, tema elab naabertelgis, mille elanikud on tunduvalt jõukamad, ent oma kodu ja suuri rikkusi pole temalgi kuskilt ette näidata.

Najmuddin näeb kogu tehingus hoopis heategu. „Mamareeni perel ei olnud midagi süüa,“ õigustab ta. „Nad olid näljas. Ma tean, et olen ise ka vaene, aga olen kindel, et aegamisi jõuan luna välja maksta... Nii kahe-kolme aastaga.“

Kui CNNi kaameramees, ise afgaan, hämmeldunult mainib, et tehingu subjektid on ju lapsed, tuleb esile ka tehingu traditsiooniline pool - teatud piirkondades on nii lihtsalt kombeks. Ei küsita tulevaselt pruudilt-peiult, et kas tahad tollega abielluda. „Mis tähtsust sel on?“ vastab Najmuddin. „Siinkandis juhtuvad sellised asjad ikka. Isegi vana mees võib vahel noore tüdrukuga abielluda. Sellised asjad juhtuvad.“ Üks mees samast telgist räägib, et andis kunagi oma 4aastase tütre täiskasvanud mehele, sest tal polnud raha, et võlgu tagasi maksta. Sissenõudja pani võlgniku fakti ette: kas raha või tütar.

Mamareeni süda on raske. Akila on praegu veel tema juures. Laps ei tea veel oma saatust. „Ta ei tea veel, et olen ta maha müünud...“ räägib Mamareen. „Kuidas ta saakski teada? Ta on ju laps alles. Aga mul polnud valikut. Olgu naeru või pisaratega, aga ta peab minema.“

Mamareen mõtleb oma toidupuuduses lastele. „Kes suudaks müüa tüki oma südamest, kui tal oleks mingigi muu võimalus?“

Samal teemal

22.10.2018
500 LEHMA JA LUKSUSAUTOD: isa müüs Facebookis maha oma 16aastase tütre!