Petro Porošenko Desna õppekeskuses tankistidega kohtumas. Foto: Reuters/Scanpix
Aadu Hiietamm 29. november 2018 19:55
Ukrainas kuulutati kümnes oblastis 30 päevaks välja sõjaseisukord. Saksa ajaleht Bild uuris Ukraina presidendilt Petro Porošenkolt, kas ta teeb selle sammuga tõepoolest valimiskampaaniat, nagu väidab Venemaa president Vladimir Putin.

„Ärge uskuge Putini valesid. See on naeruväärne. Kas te mäletate, kuidas ta maailmale rääkis, et Krimmis ei ole Vene sõdureid? Kas te mäletate, kuidas ta rääkis, et Ida-Ukrainas ei ole Vene sõdureid. Või tema endise agendi mürgitamine Salisburys? Putin räägib maailmale muinasjutte ja teeb seda ka praegu,“ vastas Ukraina president Petro Porošenko.

Ukraina riigipea rõhutas, et Ukraina sõjalaevad käitusid Kertši väinas rahvusvahelise õiguse järgi ning tal on konkreetsed tõendid, mis kinnitavad Vene sõdurite rünnakut. Porošenko sõnul pidi Ukraina sellele agressiooniaktile reageerima ning just vajadusest oma riiki kaitsta kehtestati osas regioonides sõjaseisukord. Ta meenutas, et olukord sarnaneb 2014. aastaga, kui Putin annekteeris osa Ukrainast. Täna käitub ta samuti.

„Kas tõesti?“ esitas Bild täpsustava küsimuse.

„Putin soovib vana Vene impeeriumi tagasi. Krimmi, Donbassi, kogu Ukrainat. Ta kujutleb end Vene keisrina ning tema impeerium ei saa Ukrainata funktsioneerida. Putin näeb meid kolooniana. Seda soovis ta juba konflikti alguses ja soovib tänini. Sestsaati, kui mina ametis olen, ei ole Ukraina enam koloonia. Ta vihkab ideed, et Ukrainast saab osa Euroopa Liidust ja NATOst. Seetõttu toimus ka uus Vene agressioon ning on andmeid, et Putin kavandab uut maavägede rünnakut,“ selgitas Porošenko oma nägemust Venemaa presidendi plaanidest.

Putini peatamiseks soovib Ukraina president, et NATO liikmesriigid saadaks oma sõjalaevad Aasovi merele. Porošenko kinnitas ka, et Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on Ukraina suur sõber, kes 2015. aastal Minskis toimunud kõnelustel juba esines Ukraina päästjana. Seetõttu loodetakse Kiievis, et Merkel koos teiste liitlastega toetab neid ka seekord.