Raha Foto: Robin Roots
Toimetas Silja Ratt 29. november 2018 13:59
Statistikaameti andmetel oli tänavu kolmandas kvartalis keskmine brutokuupalk 1291 eurot. Krediidiandja Raha24 juhatuse liikme Urmo Kokmanni arvutuste järgi kulub praeguste hindade juures enamus sissetulekust lihtsalt ellujäämiseks.

Maa-ameti kinnisvarastatistika andmetel oli Harjumaal oktoobris korteri keskmine ruutmeetrihind üle 1870 euro ja keskmine tehingu väärtus 60 ruutmeetrise korteri puhul seega üle 112 000 euro – sellise hinnaga ostetud korteri laenumakse koos kindlustusega on keskmiselt 500 eurot, millele lisandub saja euro eest kommunaalmakseid.

Urmo Kokmanni sõnul on peale eluaseme teine suur kulu sõiduauto, mida on Eestis arvel üle 740 000. “Koos liisingu jooksvate kuludega kulub uuema väikeauto ülalpidamiseks vähemalt 350 eurot,” ütles Kokmann.

“Kolmas peamine kuluartikkel on toit. Arvestades keskmise toidukorvi maksumust, kulub ühel inimesel kuus ainuüksi söömisele 300 eurot. Spordiklubi Tallinnas maksab keskmiselt 50 eurot ning samas suurusjärgus on ka lastele mõeldud huviringide ja trennide tasud. Lasteaialaste vanemate rahakotti kergendab 60 euro võrra ka lasteaia kohatasu,“ rääkis Kokmann.

“Kuigi palgad kasvavad, siis on ka hinnad Eestis tõusnud aastaga tervelt 4,4 protsendi võrra, mis sööb kogu lisatulu ära. Kuigi tänavapilti ja autoparki vaadates läheb eestlastel hästi, siis numbrid näitavad, et üksi elades keskmisest palgast suurt midagi üle ei jää. Kahekesi saadakse ikkagi veidi paremini hakkama,” ütles Kokmann

Hiljutise Faktum-Ariko uuringu tulemused näitasid, et 60 protsendil inimestest kulub kõige enam igapäevastele elamiskuludele ning hobideks inimestel enam raha ei jagu.

Uuringu järgi on igapäevastest elamiskuludest enamus naiste kanda, 63 protsendil naistest kulub oma sissetulekust kõige suurem osa just toidule, majapidamisvahenditele ja koduga seotud teenustele. Uuringu järgi kulutavad mehed enim kodulaenule või üürile ning autole.