Maailm

Leht: väljakaevamistelt leiti Jeesuse ristilööja sõrmus! (17)

Ohtuleht.ee, 29. november 2018 12:54
Iisraeli arheoloogid väljakaevamistel 2010. aastal. Foto: AFP/Scanpix
Iisraeli uudisteväljaande Haaretz teatel osutus väljakaevamistel leitud sõrmus Pontius Pilatuse omaks. Seda Juudamaa Roomast määratud valitsejat nimetatakse Uues Testamendis Jeesuse hukkajaks. 

Pronkssõrmus tuli lagedale 50 aastat tagasi professor Gideon Forsteri (Jeruusalemma Heebrea Ülikool) juhitud arheoloogilistelt kaevamistelt, kuid ehteasja graveering dešifreeriti alles nüüd, kirjutab Haaretz.com.

Jordani Läänekaldalt Petlemma lähedalt Juudamaa kuninga Herodese matmispaigaks peetavast Herodiumist (Har Hordos) avastatud sõrmusel on kirjas "Pilatus". Suure tõenäosusega viitab see Jeesuse ristilöömiseks käsu andnud ja tema üle kohut mõistnud Pontius Pilatusele. 

Samal teemal

Sõrmus tuli Haaretzi teatel lagedale veidi pärast kuupäevast sõda 1968-69 ning oli üks tuhandetest esmetest, mis Herodiumist leiti. Arheoloogilised kaevamised on kestnud seal tänini. Kuulus nimi tuli lagedalt pärast sõrmuse põhjalikku puhastamist ning spetsiaalse kaameraga pildistamist. Pitsatisõrmuseks peetaval ehtel oli veininõu pilt, selle ümber kreeka tähed, mis dešifreeriti "Pilatusena".

Professor Danny Schwartz ütleb Haaretzile, et Pilatuse nimi oli tolleaegses Iiraelis haruldane. "Ma ei tea sellest ajajärgust ühtki teist Pilatust ning sõrmus näitab, et ta oli positsioonikas ja jõukas mees." Seda tüüpi pitsatisõrmus viitab kandja kuulumisele Rooma-aegsesse ratsaväkke. See fakt kõneleb samuti Pontius Pilatuse poolt. "Kuna sõrmus on üsna lihtne, usuvad teadlased, et valitseja kasutas seda igaoäevases töös või kuulus see mõnele tema ametnikule või õukonnaliikmele, kes seda tema nimel allkirjastamiseks kasutas," kirjutab Haaretz. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee