Eesti uudised

Riigikontroll: Tallinna raha eest tehakse Keskerakonna propagandat (26)

Kadi Raal, 29. november 2018 11:00
Keskerakonna logo uue kontori seinal. Foto: Robin Roots
Tallinn vastu: "Ei tee, ise olete riiklik tsensuuritalitus." Riigikontroll: teete küll ja ei ole." 

Riigikontroll vaatles 191 omavalitsuste toetusel 2017. aasta jaanaurist sama aasta oktoobrini ilmunud infolehte ning täheldas probleemseid sõnumeid 53 omavalituses. Kõige rohkem oli rikkumisi Tallinna kümnes infolehes. 

Näiteks avaldati infolehtedes ametlikult positsioonilt tehtud üleskutseid valida kedagi konkreetset, põhiosas vaid kandidaadi lauskiitmisele orienteeritud artikleid ja poliitiliste konkurentide tasakaalustamata kritiseerimist. 

Näiteks ilmus mullu suvel Stolitsas 11 looga seeria, mis käsitles rahakogumise kampaaniat Teise maailmasõja veteranide jaoks. Veteranilugude jutustamise kõrval paistis see aga silma süsteemsusega, millega suunati tähelepanu järjepanu ka rahakogumist patroneerinud Tallinna abilinnapeale. 

Tallinna infolehtedes oli konkurentidele vastandumisel üks peamisi teemasid näiteks Reformierakonna juhitud valitsuse väidetavad tegematajätmised. Sagedased olid ka väited, et võimuvahetusega kaotaksid linlased olulistes hüvedes, heideti konkurentidele ette nende venevastasust ja pilati programmilisi seisukohti või varasemaid väljaütlemisi. 

Auditist tuleb välja ka, et Tallinn kulutas mullu kommertskanalites saadete-klippide tellimiseks ja Tallinna Televisiooni (TTV) rahastamiseks pea poole oma teavitusrahast. Televisiooni kaudu tehtud teavituste hulgas oli Tallinna teine põhiline kuluartikkel: korrapärased saated kanalis PBK. Viimasel paaril aastal on kolmele saatele kulunud linnaeelarvest umbes 450 000 kuni 500 000 eurot, pluss käibemaks. 

TTV tulud olid eelmisel aastal 3,9 miljonit eurot, sellest 95 protsenti tuli (3,7 miljonit) Tallinna linna eelarvest.

Aas vaidleb vastu

Tallinna linnavõim riigikontrolli kriitikaga ei leppinud. Linnapea Taavi Aas sõnas auditi läbiviijatele saadetud kirjalikus vastuses, et riigikontroll on võtnud omale riikliku tsensori rolli. „Tegemist oleks ohtliku tendentsiga, kui riigivõimu asutused hakkavad hindama ajakirjanike arvamuste ja ajakirjanduse sõnumite poliitilise korrektsuse ning mõtteviisi sobivuse üle,“ lisas meer. 

Riigikontroll vastas Aasa kriitikale, et nende vaade ühtib Eesti Ajalehtede Liidu nõukogu seisukohaga, mille järgi ei saa omavalitsuste väljaandeid pidada ajalehtedeks ning ajakirjanduseetika koodeks välistab ka neis töötavate inimeste pidamise ajakirjanikeks, sest ajakirjanik ei saa olla kajastatava asutuse või institutsiooni teenistuses.

Riigikontrolör Janar Holm tõdes, et iseenesest ei ole uudis, et avalike vahendite väärkasutamist poliitilistes erahuvides Eestis esineb. Ta lisas, et audit näitab suurema osa Eesti omavalitsuste praktikast, et poliitilistest erahuvidest vaba teavitustegevus omavalitsuse infolehes on igati võimalik."See sõltub eelkõige poliitilisest tahtest ja kultuurist."

Riigikontroll soovitas kõigil infolehti rahastavatel omavalitsustel luua sisemine reeglistik riskide maandamiseks ning korraldada järelevalve, näiteks luua lehe juures tegutsev sõltumatu kolleegium, kes lehe sisu jälgiks. Osade omavlitsuste juures sellised kolleegiumid juba tegutsevad. 

Valla või linna infoleht on enam-vähem kõikidel omavalitsustel. Mullu oli kokku 202 lehte. Enamasti rahastas omavalitus üht-kaht infolehte, kuid erandiks oli Tallinn, kellel oli kümme lehte (praegu kaheksa). Kõige suurema tiraažiga infolehed olid Tallinna lehed Roheline Pealinn (keskmiselt 90 000), Pealinn (87 714) ja Stolitsa (59 429). 

Väljavõtteid Tallinna linnameediast: 

  • „Reformierakondlane Taavi Rõivas oli üks esimesi, kes peaministrina kaevandusfirmale VKG appi tõttas, kui see kütusehinna langemise tõttu raskustesse sattus. Ehk oli õlifirma ka tema parteid toetanud?“ (Roheline Pealinn, 17.02.2017, artikkel „KAEVANDAMINE KASVAB: Põlevkivikuningad maiustavad endiselt Rõivase kingituse kallal)
  • „Reformierakonnale on see ilmselt mõru pill. Kümneid aastaid oli raha leidmine nagu kännu taga kinni, oravapartei nägi, et me triivime laevahuku suunas, aga vaatas seda uhke näoga pealt. Avalikkusele räägiti Põhjala riikide sekka pürgimisest, aga õpetajate ja arstide streigid kostsid kurtidele kõrvadele. Ja nüüd tehti asjad korraga ära.“ (Pealinn, 24.04.2017, juhtkiri)
  • „Reformierakond plaanib panna ametisse öölinnapea, kes hoolitseb öise linnaelu mitmekülgsuse, turvalisuse, öötranspordi ja „muude pimeduse katte all toimuvate asjade eest“. IRL lubab, nagu neil tavaks, millegi kinnipanemist. Millega Tallinna Linnatranspordi AS-i lasketiir Raivo Aegi pahameele on pälvinud, jääb selgusetuks. Sotsid tahavad aga köisraudteed all-linnast Toompeale.“ (Pealinn, 9.10.2017, artikkel „KURIOOSUMID: öölinnapea, köisraudtee ja kahtlane lasketiir“)
  • „Ärimees Jüri Mõis lubas kunagi linnapeana trammirööpad üles võtta, ning viimasel arvamusfestivalil lausus ta, et tasuta ühistransport on väga halb. Sotsiaalkindlustus on tema sõnul riiklik ülesanne ja tasuta bussid vajalikud Lasnamäe inimestele.“ (Roheline Pealinn, 22.11.2017, artikkel „Sõbrale külla sagedamini“)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee