Töökoha sulgemisest kuulmine mõjus lihtsatele tehasetöölistele täiesti muserdavaltFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. november 2018 22:33
USA autofirma General Motors teatas nädala alguses, et laseb lahti või koondab ühtekokku 14 000 töötajat. Lisaks loobub GM mõnede automarkide tootmisest.

GM plaanib lähiaastatel sulgeda mitu tehast, peamiselt Põhja-Ameerikas. Üks sulgemine Lõuna-Koreas oli juba varem teada. 

Viie tehase töötajad said esmaspäeval teada, et peagi nende töökohti enam ei ole. Nendeks on Detroidi ja Warreni linna tehased Michigani osariigis, Warreni tehas Ohios (sama nimi, kuid eri osariigid), White Marshi tehas Marylandis, ning Oshawa tehas Kanadas.

Kohalikele uudistele rääkisid töötajad Detroidi ja Warreni autotehastes, kuidas suured täiskasvanud mehed pärast uudiste kuulmist lohutamatult nutsid - Michiganis, kus need kaks tehast asuvad, on GM ja autotööstus üldse traditsiooniliselt peamisteks tööandjateks. Sageli töötavad inimesed autotööstuses aastakümnete, perekonnad põlvkondade kaupa. Vallandatakse ning koondatakse mitte ainult tehasetöölisi, vaid ka kontoritöötajaid. Viimaste täpne osakaal 14 000 seas pole veel täpselt teada.

Töökoha sulgemisest kuulmine mõjus lihtsatele tehasetöölistele täiesti muserdavalt Foto: AFP/Scanpix

Detroidi peagi suletava tehasega räägitakse veel sellist nukrat lugu, et kui 1980ndatel tehast ehitama asuti, sundvõõrandati sealse Poola kogukonna kodud, inimestele anti mujal elamisasemed ja vanad majad lükati buldooseriga maha. Aastakümneid hiljem ootab sama saatus suure surmaga ja kohalike südamevalust hoolimata ehitatud tehasehooneid...

Lisaks loobub GM sarnaselt Fordiga mitme sedaani tootmisest ning keskendub maasturitele, pikapidele ning moodsamatele elektriautodele. Ameeriklased nimelt lihtsalt ei osta enam väikeseid autosid. (Seda on kõvasti näha ka liikluspildis, kus tavalised sedaanid on muutumas erandiks ja maanteedel laiutavad pigem suured autod, linnamaasturid jms. - G.K.) Tootmisest kaovad edaspidi Chevrolet Volt, Impala ja Cruze, Buick LaCrosse ning Cadillac CT6 ja XTS.

CNN vahendab president Donald Trumpi suurt pahameelt GMi otsuse üle. President ähvardab ettevõtet majanduslikult karistada ning kinnitas, et oli General Motorsi direktori Mary Barraga „väga karm“. Presidendil on ka isiklik põhjus GMi hiiglasliku koondamislaine peale ärrituda - oli ju tema üks valimislubadusi tootva töö tagasitoomine Ameerikasse.