Maailm

Trumpi kampaaniajuht pidas Julian Assange'iga salapäraseid vestlusi (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. november 2018 18:50
Manafort väidab, et demokraatide e-kirjade lekkimist tema Assange'iga kokku ei leppinudFoto: Reuters/Scanpix
USA president Trumpi endine kampaaniajuht kohtus WikiLeaksi asutaja Julian Assange'iga enne seda, kui Wikileaks lekitas USA demokraatliku partei e-kirjad.

Trumpi endine kampaaniajuht Paul Manafort kohtus Londonis Ecuadori saatkonnas WikiLeaksi asutaja Julian Assange'iga mitmel korral, vahendab Guardian. Mehed kohtusid 2013., 2015. ja 2016. aastal. Viimane kohtumine leidis aset 2016. aasta kevadel, ajal, mil Manafort oli tõusmas Trumpi presidendikampaania võtmeisikuks.

Samal teemal

Pole teada, millest Manafort Assange'iga täpselt rääkida tahtis ning Manafort ise keeldub kategooriliselt sel teemal kommentaare andmast. Küll aga on teada, et mõned kuud pärast meeste viimast vestlust lekitas WikiLeaks USA demokraatliku partei e-kirjad, mille olid eelnevalt varastanud Vene luuretöötajad. Manafort väidab vaid seda, et tema ja lekitatud e-kirjade vahel seos puudub.

Sel aastal läks Manafort vangi ning teda peetakse eriprokurör Robert Muelleri uurimisel üheks tähtsaimaks tunnistajaks - Mueller uurib presidendikampaania seoseid Vene võimudega. Paraku, sõnas eriprokurör Mueller esmaspäeval, on Manaforti näol tegemist valetajaga. Hoolimata sellest, et Manafortil õnnestus välja kaubelda kokkulepe, mis tema karistust vähendas. Kokkuleppe tingimuseks oli uurijate abistamine, kuid Muelleri sõnul on sellest hoolimata korduvalt valetanud. Manaforti advokaadid lükkavad süüdistused ümber, väites, et Manafort vastab vaid nii, kuidas oskab ja ainult sellest, mida ta päriselt teab.

Selle aasta septembris tunnistas Manafort end süüdi riigivastases vandenõus ja kavatsustes õigusemõistmist takistada. Manafort oli kunagi konsultant mitmetele moskvameelsetele Ukraina poliitikutele ning tegeles ka rahapesuga. Ta kasutas 31 pangakontot kolmes erinevas välisriigis, et vältida miljonite dollarite väärtuses maksude tasumist USA-le. Eriprokuröri käsutuses on ka mahukalt andmeid Manaforti pillavast eluviisist, mida võimaldas tema tegevus Ukrainas, maksudest kõrvalehiilimine ja pettused.

Samal teemal

14.09.2018
Trumpi kampaaniajuht tunnistas end riigivastases vandenõus süüdi ja jagas väärtuslikku infot
02.08.2018
Trump nõuab viivitamatud uurimise lõpetamist seoses Venemaa sekkumisega USA valimistesse
15.06.2018
Trumpi endine kampaaniajuht läheb vangi
05.06.2018
Trumpi endine kampaaniaülem üritas tunnistajaid mõjutada