Maailm

Venemaa pani vangistatud Ukraina meremehed kaamera ees esinema (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. november 2018 16:45
Ukraina võimud usuvad, et meremehi on lihtsalt valetama sunnitud ja ähvardatudFoto: Россия 24 / Youtube
Venemaa luureamet FSB avaldas videomaterjali, milles kõnelevad kolm pühapäeval Kertši väinas kinni nabitud Ukraina meremeest, vahendab BBC. Ukraina võimude sõnul meremeeste juttu aga uskuda ei maksa.

Ennast Vladimir Lisovõiks nimetav mees rääkis kaamera ees, et oli teadlik Ukraina aluste liikumise ja tegevuse „provokatiivsest natuurist“. Meremees Andrei Dratš sõnas kaamera ees, et oli suurtükikaatri Nikopol pardal ning Venemaa piirivalve andis Nikopolile korduvalt korraldusi Venemaa territoriaalsetest vetest kaduda. Sama kinnitas ka Sergei Tsõbizovi nimeline meesterahvas.

Lisovõi sõnul on ta ühe sõjaväeüksuse juht ning eiras venelaste nõudmisi „meelega“.

Ukraina mereväe juhi Igor Vorontšenko sõnul ei maksa aga meremeeste juttu tõsiselt võtta, neid on sunnitud hirmutamise ja ähvardamisega valetama. Üks meestest näib justkui teksti maha lugevat.

„Ma tunnen neid Nikopoli madruseid. Nad on alati olnud väga professionaalsed ja ausad mehed, see jutt, mida nad seal praegu ajavad, ei ole tõene,“ ütles Vorontšenko Ukraina televisioonile. Väidetavalt korraldasid Nikopol ja teised venelaste poolt hõivatud alused tavapärast vastuluureoperatsiooni - sellist, mida Ukraina võimude sõnul korraldavad regulaarselt ka venelased.

Ukraina siseministeerium avaldas omakorda video hetkest, mil venelaste laev ukrainlaste alusele sisse sõidab. Taustal on kuulda Vene meremeeste roppustega vürtsitatud ärevaid hõikeid ja käsklusi.

Pühapäeval võttis Venemaa eriüksus Kertši väinas jõuga oma kontrolli alla Ukraina puksiirlaeva ja kaks suurtükikaatrit. Ukraina president Petro Porošenko pöördus esmaspäeva hommikul Venemaa juhtkonna poole nõudmisega otsekohe vabastada Ukraina meremehed ja laevad, mis pühapäeval Kertši väinas kinni peeti. Moskva tunnistab kolme haavatut, kes viidi ravile Kertši haiglasse. Ka hõivatud laevad toimetati Kertši sadamasse. Ukraina sõnul hoiab Venemaa kinni 23 meremeest.