PISARGAAS: USA piirivalve kasutas Mehhiko piiril riiki tungida üritanud migrantide vastu pisargaasi. Foto: Reuters/Scanpix
Toimetasid Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm 28. november 2018 07:50
USA piirivalve võttis Mehhiko piiril riiki tungida üritanud põgenikud vastu pisargaasiga. Kannatada said ka lapsed. Mehhiko võimud teatasid, et ootavad Washingtonilt toimunu kohta ametlikku selgitust. Inimõiguslased ja USA opositsioon kritiseerisid pisargaasi kasutamist migrantide vastu. USA president Donald Trump seevastu leidis, et nende karm kohtlemine oli igati õigustatud.   

USA ja Mehhiko piiril San Ysidro piiripunktis üle piiri tungida üritanud pool tuhat inimest kuuluvad USA meedias karavaniks kutsutavasse inimrühma, mille 7500 liiget on pärit peamiselt Hondurasest ja Guatemalast. Nad põgenevad peamiselt kodumaal lokkava jõuguvägivalla, vaesuse, aga paljudel juhtudel ka koduvägivalla eest. Suur osa karavanist koosneb perekondadest, väga palju on naisi ja lapsi. Enam kui 4000 kilomeetrit rännanud inimesed loodavad, et Ühendriigid pakuvad neile asüüli. 

USA võimud aga ei pea enam kodu- ja jõuguvägivalda asüüli taotlemiseks piisavateks põhjusteks. President Donald Trump on karavani vastu mitu korda teravalt sõna võtnud. Kuni Ühendriikide kohus pole iga põgeniku suhtes individuaalselt otsust vastu võtnud, ei lubata neid riiki siseneda. Trump säutsus Twitteris, et kui on vaja, siis suletakse piir püsivalt.

Esmaspäeva õhtul Mississippi osariigis Tupelos toimunud kampaaniaüritusel kaitses president riiki pürgivate migrantide karmi kohtlemist. Ta rõhutas, et piirivalvurite ründamist ei taluta. Trumpi sõnul kaitsesid varasemad USA valitsused teiste riikide piire, kuid jätsid enda omad kaitseta. Praeguseks on aga olukord muutunud ning karavanile ja USAsse tungijatele saadeti selge sõnum: „Pöörake ringi ja minge koju tagasi.“ 

Pärast pisargaasirünnakut valitsevad Tijuana põgenikelaagris sünged meeleolud. Ka mehhiklased on ähvardanud piiriületajad tagasi saata. Samuti on migrantideni jõudnud arusaam, et USA kohtuveskid töötavad aeglaselt. See tähendab, et ootamine kujuneb pikaks ja vastuski võib olla eitav.

Samal teemal

Kommentaarid  (15)

Uunu 28. november 2018 20:50
Oleks tulnud hoopis kummikuule kasutada. Kummaline loogiga meie sallivuslastel. Kui näiteks üle meie idapiiri hakkavad tulema venelased, kas me peame neile siis ütlema: sahadite dorogie. Miks peaks siis Trump neid elukaid teisiti vastu võtma. Meie sallivuslased on end kanepist ikka päris sassi kamminud. Greete ja Aadu vajavad meditsiinilist abi. Soodad.
ma mõtlen ka, 28. november 2018 10:11
et mille jaoks see piir loodud on
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS