Maailm

VIDEO | Ukraina-Poola piiri ületada tahtnud eestlased jäid meeleavaldajate lõksu (8)

Maarit Stepanov, 27. november 2018, 16:14
AINUS KAADER: Krakovetsis tehtud pilt on Ragnari ainus fotojäädvustus piiripunktides toimunust. Ta ütleb, et meeleavaldajate keskel ei julgenud ta kaamerat lihtsalt välja võtta, sest arvas, et nii võib ta saada pikemalt mõtlemata paugu kirja.Foto: Erakogu
Ühes seltskonnaga Ukrainasse sõitnud Ragnar (nimi muudetud) sattus tagasiteel kodumaale kummalisse olukorda: meeleavalduste tõttu kulus piiriületuseks kokku kaks päeva. Infot toimuva kohta oskasid jagada aga ainult kohalikud.

Et Ukrainas on kehtestatud sõjaseisukord, on käinud läbi kõigist meediaväljaannetest. Tähelepanuta on jäänud aga tõik, et Kertši väinal toimuvaga samaaegselt on riigi piirid hõivanud kohalikud meeleavaldajad, kes korraldavad alalist protesti seoses seadusemuudatusega, mis puudutab importautode makse.

Samal teemal

Toimuvast midagi teadmata, võttis Ragnar ühes seltskonnaga pühapäeval suuna Kiievist Ukraina idapiirile. Piiriületuskohaks pidi saama Starovoitove. Õhtul sinna jõudes tabas seltskonda aga üllatus: "Seal oli pikk saba. Autod tulid tagasi vastu ja öeldi, et kõik on kinni – keegi läbi ei saa," kirjeldab ta ning lisab, et veidi maad eespool võis silmata autorehvidest valmistatud barrikaadi, mis oli süüdatud põlema. "Nagu Maidani pilt oli seal. Ja kedagi läbi ei lastud. Piirini kedagi ei lastud – jala sai minna, aga autosid ei lastud läbi."

Ragnari sõnul olid piiri ümbrusesse kogunenud kohalikud. "Võtsid seal napsu ja põletasid rehve – oli möll." 

Valgevene kaudu ei tahtnud minna

"Tulime sealt ära. Sõitsime Lvivi," sõnab ta, et seltskond otsustas jääda linna öömajale. Kohalikud rääkinud seal kui ühest suust, et kõik piiripunktid on kinni. "Kuskilt läbi ei saa – ainult Valgevene kaudu, aga sealt me ei tahtnud minna, sest siis me juba teadsime laevade teemat: mõtlesime, et kui tõsiseks madinaks läheb, siis Valgevene ei ole see koht, kus me olla tahaks," kirjeldab ta.

Abi ning infot küsiti nii Kiievis elavatelt tuttavatelt kui ka kodustelt. Valimata ei jäänud ka välisministeeriumi ja Eesti saatkonna telefoninumbrid. "Aga need ei teadnud üldse midagi – et midagi toimub ja piirid on kinni. Nad ei uskunud  meid!" ütleb Ragnar. "Neil ei olnud udust aimu, mis toimub."

Esmaspäeva pärastlõunal sõitis seltskond Krakovetsi. "Seal oli kusagil 15 meetrit enne piiri barrikaad ja kari jorsse. Öeldi, et autoga ei saa väravani sõita – need ahvid keeravad auto ümber."

(Videos on kujutatud Krakovetsi piiripunktis toimunut 25. novembril)

"See oli Hrushiv-Budomiezh - see on seal Krakovetsi lähedal, aga täiesti võsas," ütleb Ragnar ja lisab, et sõit sinna lõhkus korralikult autot. "See oli siuke tee, kus sõitmiseks oleks pidanud olema džiip." Hoolimata halvast teest, oli sealseski piiripunktis ilmatu pikk järjekord. "Ja osad autod olid blokeerinud tee ära, et keegi ei saaks sabas ette trügida."

Vanem mees heldis

Essti passi näidates õnnestus saada aga kahest blokist läbi. "Sellel piiripunktil oli eeltõke: neid jorsse ei oldud lastud päris piiripunkti juurde," ütleb ta, et paarkümmend meeleavaldajat tegid seal oma lõkkeid tõkkepuu juures. "Rääkisime nendega, et oleme Eestist ja käisime oma Ukraina sõpradel külas; et tahame koju ja oleme ukrainlaste sõbrad."

Meeleavaldajaid see lahkemaks ei muutnud - eriti agressiivsed olid Ragnari sõnul nooremad. "Aga siis üks tüsedam vanamees heldis ja ütles, et sõitke mööda."

"Sõitsime sealt tuledest läbi, leek käis autoaknast sisse."

Piirivalvurid lasid seltskonna tõketest läbi. Kell oli selleks ajaks juba kümme ning Ragnari sõnul tuli neil piiriületust veel paari tunni jagu oodata. "Keskköö paiku saime lõpuks läbi."

Ragnari sõnul pärast neid ühtki autot enam üle piiri ei lastud, mis tekitas tunde, nagu oleks neil läinud üle noatera. Ta peab aga imelikuks, et infot toimuva kohta on olnud keeruline leida. Niisamuti ka seda, et mitte üheski kolmest piiripunktis polnud näha politseinikke.

Spekulatsioonidele on raske vastuseid leida. Küll aga kirjutab Ukraina meedia teisipäeval, et kuigi meeleavaldused jätkuvad, on õnnestunud piire liiklusele ka avada. 

Saatkond soovitab piiripunktides toimuvat uurida veebist

Välisministeeriumi konsulaarabi büroo direktorilt Peeter Püvi kommenteerib, et Ragnariga seotud juhtumist ollakse teadlikud, kuid tulenevalt isikuandmete kaitse kohustusest ei saa ministeerium konkreetsete konsulaarabi juhtumite kohta andmeid avaldada.

Ukrainas reisides tuleks meeles pidada aga järgnevat:

  •  Välisministeerium soovitab jätkuvalt vältida reisimist Krimmi Autonoomsesse Vabariiki, Donetski ja Luganski oblastitesse. Okupeeritud territooriumitel ei saa Eesti ega Euroopa Liidu liikmesriigid pakkuda kodanikele konsulaarkaitset ega muid konsulaarteenuseid.
  • Ukraina territooriumile sisenemine väljaspool Ukraina kontrolli all olevaid piiripunkte on karistatav. Sellele võib järgneda trahv ja sissesõidukeeld. Infot piiripunktide kohta leiad Ukraina Piirivalve kodulehelt: https://dpsu.gov.ua/ua/map
  •  Hetkel on protestiaktsioonide tõttu töö häiritud erinevates Ukraina piiripunktides ning piiriületus eelkõige Poola on raskendatud. Viimaste andmete kohaselt on suuremaid seisakuid Korczowa-Krakovetsi, Medyka-Shehyni ning Dorohusk-Yahodyni piiripunktides, kuid olukord võib kiiresti muutuda. Vaata kaarti blokeeritud piiripunktide kohta Ukraina Piirivalve kodulehelt: https://dpsu.gov.ua/ua/map
  •  Alates 28.11 on kümnes Ukraina oblastis 30-päevane sõjaseisukord (vastavalt Ülemraada otsusele 26.11): Donetsk, Luhansk, Vinnõtsja, Mõkolajiv, Odessa, Sumõ, Harkiv, Tšernihiv, Herson, Zaporižžja. See võib tuua kaasa mõningaid muudatusi avaliku elu korralduses ajavahemikul 28.11-28.12.

Välisministeerium uuendas täna vastavalt ka reisiinfot: http://reisitargalt.vm.ee/riigid/ukraina

Seoses sõjaseisukorra väljakuulutamisega pole hetkel veel ametlikult teatatud, kas ja mis piirangud see reisijatele ja alaliselt Ukrainas viibijatele kaasa võib tuua. Ministeerium kinnitab, et Eesti suursaatkond Kiievis jälgib olukorda põhjalikult ja jagab uuendatud informatsiooni oma kanalite kaudu niipea kui selgub rohkem. Ministeerium soovitab Ukrainas viibides jälgida kohalike ametivõimude juhiseid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee