Madison ja TarandFoto: Madis Veltman / Ekspress Meedia, Priit Simson / Ekspress Meedia
Toimetas Silja Ratt 27. november 2018 10:04
Vikerraadio hommikuprogrammis said sõna EKRE liige Jaak Madison ning sotside nimekirjas riigikokku kandideeriv Indrek Tarand. Viimane ütles rõhutatud toonil, et Toompea esine on tema jaoks püha paik ning kui ta soovib seal midagi öelda, pole ilus teda segada.

„Igasugune vägivald on kindlasti õigustamatu, kuid samamoodi on õigustamatu ka provotseeriv käitumine,” kirjeldab Madison eilset intsident, kus laval mikrofoni haaranud Tarand lõpetas põlvili maas ning sai enda sõnul mitmeid jalahoope. Madisoni sõnul on meedia maalinud juhtunust sellise pildi, nagu oleks Tarand EKRE süül peksa saanud.

„See ei ole tõsi. Videost on näha, kuidas Indrek Tarand kargab lavale, kisub Martin Helme käest mikrofoni ära ja hakkab räuskama. Lavalt taganedes kukkus ta ise selili ja sai ühe hoobi, mitte kuus või seitse nagu Tarand ise väidab,” selgitas Madison.

Telefoni teel „Vikerhommikuga” ühenduses olev Tarand vastas, et Madisoni puhul on kõige kurvem see, et ta mõistab hukka vägivalla, aga jätkab, et ohver on ise süüdi.

„See on EKRE vägivallakultuuri saavutus ja see on väga ohtlik ühiskonnale. Minu ülesanne on tõestada, et Eesti ei ole sellise käitumise suhtes immuunne,” märkis Tarand.

Poliitiku sõnul kardab EKRE kuulata teistsugust arvamust ja argumenteeritud debatti. Tarand nentis, et vahel tuleb asju huumoriga võtta, kuid kuna EKRE ise huumorit ei mõista, on nende huumoriks väigvald.
„Kuberneri aed ja Toompea lossi esine on selline koht, kus töötas minu vanaisa, kelle ülesandeks oli iga päev heisata sini-must-valge lipp. Toompea lossis töötas ka minu isa. See on minu jaoks püha paik ja sinna kuulun ka mina. Kui ma tahan seal midagi öelda, siis ei ole ilus mind segada,” lausus Tarand rõhutatud toonil

Madison vastas talle, et Tarand võiks käituda sama väärikalt kui tema esivanemad ja mingeid probleeme ei olekski. EKRE käitumises Madison mingit süüd ei näinud. Ajakirjaniku küsimuse peale, kuidas saaks edaspidi selliseid inetuks kiskuvaid olukordi vältida, vastas Madison, et provokaatorid tuleks eemale hoida.