Poliitika

GALERII | Kaljulaid: eile tehti midagi ühiskonnas katki. Viimati märatses niimoodi interrinne (168)

Toimetas Silja Ratt, 27. november 2018 08:05
EKRE toetajate meeleavaldus Toompeal ÜRO ränderaamistikuga ühinemise vastu. Foto: Robin Roots
Riigikogu hääletas eile ÜRO rändeleppega liitumise poolt. Teisipäeva hommikul saabus peaminister Jüri Ratas Kadriorgu, et president Kersti Kaljulaidiga edasist tegevusplaani arutada.

Kohtumiselt väljunud Ratas ütles, et presidendiga arutati nii ÜRO ränderaamistikku kui ka olukorda Ukrainas. President ilmselt Marokosse ei sõida ja Eesti esindatuse Marrakechis otsustab välisministeerium.

"Olen korduvalt lubanud, et lähtume ÜRO ränderaamistiku toetamisel riigikogu tänasest avaldusest. Austan ja tunnustan parlamendi otsust toetada ÜRO globaalset ränderaamistikku," teatas Ratas pärast parlamendis toimunud hääletust.

ÜRO kohtumine, kus arutatakse rändelepet, toimub Marokos Marrakechis 10.-11. detsembril. President on öelnud, et ei sõida Marrakechi kui valitsusel pole rändeleppe osas üksmeelt. 

Kaljulaid: hea, et otsus suudeti teha

Samal teemal

Kersti Kaljulaid kirjutab enda Facebooki lehel, et tänab neid rahvaesindajaid, kes kasutasid eile õhtul rahvalt saadud mandaati ja väljendasid oma seisukohta ÜRO ränderaamistiku küsimuses.

"Ükskõik, kas see nupp, mida vajutati, oli roheline või punane – parlament näitas, et riigikogu suur saal pole vaid otsuste vormistamise, vaid ka sisulise debati, oma valijate tahte väljendamise ja otsuste tegemise koht," selgitas Kaljulaid.

"Peaministri kinnitusel lähtub valitsus parlamendi eilsest otsusest. Eesti on jätkuvalt riik, kes tahab maailma olulistes aruteludes kaasa rääkida ja kelle jaoks on oluline, et kehtiks rahvusvahelistel lepetel ja reeglitel püsiv maailmakord. Mul on selle üle hea meel. Jõudsime koos peaministriga ka seisukohale, et Eesti esindamise Marrakeshi konverentsil korraldab välisministeerium."

Kaljulaid leidis, et ühtpidi oli eile demokraatiale hea päev. Teisalt aga tehti midagi meie ühiskonnas ka katki. "Midagi, mida oleme seni pidanud iseenesestmõistetavaks, ei ole seda enam mitte. Kaks nädalat hirmu, viha ja segaduse külvamist päädis eile vägivalla lõikamisega. Viimati märatses Toompea lossi ees niimoodi interrinne. See on vastuvõetamatu," sõnas president. 

"Ma mõistan inimesi, kes parlamendi otsusega ei nõustu. Ma mõistan, kui poliitikute kutsel kogunetakse tänavale oma seisukohti väljendama – see on osa meile nii tähtsast demokraatiast ja inimeste võõrandamatu õigus ning mul on hea meel, kui inimesed kaasa räägivad ja mõtlevad. Aga poliitikud peavad mõistma ka enda vastutust neis olukordades. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee