Põgenike sõnul soovivad nad Ameerikas tööd teha ja endile paremat elu võimaldadaFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 26. november 2018 18:15
USA piirivalve teatas esmaspäeva varahommikul, et San Ysidro piiripunkt Ühendriikide ja Mehhiko vahel on jälle tööhoos. BBC ja ABC News vahendavad, et sajad Kesk-Ameerika põgenikud üritasid pühapäeval üle piiri joosta.

Piirijooksikud on osa ligi 7500-pealisest inimrühmast, kes pärit peamiselt Hondurasest, kuid ka Guatemalast ja El Salvadorist. USA meedias karavaniks tituleeritud inimesed põgenevad peamiselt kodumaal lokkava jõuguvägivalla, vaesuse, aga paljudel juhtudel ka koduvägivalla eest. Suur osa karavanist koosneb perekondadest, väga palju on naisi ja lapsi. Enam kui 4000 kilomeetrit rännanud inimesed loodavad, et USA pakub neile asüüli.

USA aga enam kodu- ja jõuguvägivalda asüüli taotlemiseks piisavateks põhjusteks ei pea. President Trump on „karavani“ vastu mitmel korral sõna võtnud. Kuni Ühendriikide kohus pole iga põgeniku osas individuaalselt otsust vastu võtnud, tal riiki siseneda ei lubata. Twitteris säutsus Trump, et kui vaja, suletakse piir permanentselt.

Pinged piiril on viimastel päevadel süvenenud. Umbes 500 Tijuana linna laagrisse jäänud põgenikku kõndis pühapäeva hommikul piiri äärele. Mehhiko siseminister Alfonso Navarrete sõnul pidi esialgu tegemist olema rahumeelse meeleavaldusega. Põgenikud skandeerisid: „Meie ei ole kurjategijad! Meie oleme tööinimesed!“ Väidetavalt julgustasid rahvahulga juhtfiguurid inimesi väiksemateks rühmadeks jagunema ja sedasi hajutatutena üritama üle piiri joosta.

Paljud meeleavaldajad soovitusi ka järgisid. Suurest massist lahku löönud väiksemad grupid jooksid San Ysidro piiripunkti lähistel eri paikadesse ning üritasid piiri ületada. Paarisajal inimesel õnnestus ka üle esimese piiritara ronida. Katsed murda läbi teisest, teravate tõketega varustatud tarast aga ebaõnnestusid. USA piirivalvurid takistasid jooksjaid, võttes käiku pisargaasi.

USA piirivalve ajas meeleavaldajad ja piiri ületada üritanud pisargaasiga laiali Foto: Reuters/Scanpix

Kella 11.30 paiku pühapäeval sulges USA piirivalve San Ysidro, kuid esmaspäeval kell 6 hommikul oli piiripunkt taas töökorras. Piirivalvuritel ja põgenikel on kummalgi toimunust oma nägemus. Põgenikega kaasas olnud väikelapsed said pisargaasirünnakus kannatada. Paljud hüüdsid, et tahavad vaid tööd teha ja USAs paremat elu leida. Piirivalve sõnul aga ründasid illegaalselt üle piiri tormajad neid kividega.

USA piirivalve ajas meeleavaldajad ja piiri ületada üritanud pisargaasiga laiali Foto: Reuters/Scanpix

Mehhiko siseministeerium mõistis katse piirist läbi murda hukka ning kinnitas, et need, kes üritasid illegaalselt üle piiri joosta ja üle tarade ronida, saadetakse otsemaid kodumaale tagasi.

Hondurase naine Rosa oma viiekuuse poja Estebaniga pöördus piiri äärest Tijuana suunas tagasi Foto: Reuters/Scanpix

Meeleolu Tijuana põgenikelaagris on sünge. Esiteks mehhiklaste ähvardus piiriületajad tagasi saata ning teiseks on nad aru saanud USA kohtuveskite aeglasest tööst ja mõistnud, et ootamine saab olema pikk ja vastuski võib olla eitav.