Maailm

Ohtlik vahejuhtum Mustal merel: Venemaa ahistab Ukraina sõjalaevu (2)

Tõnis Erilaid, 26. november 2018 09:24
KERTŠI SILLA ALT LÄBI EI PÄÄSE: Venelased sikutasid kaubalaeva farvaatrit sulgema.Foto: Reuters/Scanpix 
„Venemaa provokatiivne tegevus Mustal ja Aasovi merel rikub ÜRO põhikirja ja mereõiguse konventsiooni,“ teatas eile Ukraina välisministeerium pärast seda, kui Vene piirivalvelaev Don rammis kella seitsme paiku hommikul Ukraina puksiiri, mis saatis soomuskaatreid Berdjansk ja Nikopol teel Odessast Mariupolisse.

Ohtlik vahejuhtum sai kiire arengu, kui Ukraina sõjalaevad jätkasid piki Krimmi rannikut liikumist Kertši väina poole. Kell 13.12 teatas Ukraina sõjalaevastiku staap, et venelased on tõstnud õhku kaks ründekopterit Ka-52, mis asusid lahingukursile võttes soomuskaatrid sihikule. Krimmi viiva silla kohal alustasid patrulleerimist hävitajad. Kell 13.42 teatasid ukrainlased, et silla alla on põiki farvaatriga sikutatud kuivlastlaev, mis sulgeb läbisõidu. Selle aluse lähedal seisab ka lahinguvalmis piirivalvekaater.

Samal teemal

Venelased olla seepeale teatanud, et seal seisab madalikule sõitnud tanker.

Ukraina sõjalaevastiku andmeil oli soomuskaatrite reisist 25. novembril teada antud Kertši sadamale ja FSB kontrollpostile täies vastavuses kahe riigi vahel sõlmitud lepinguga koostegevusest Mustal ja Aasovi merel. Eile aga keeldunud  Venemaa dispetšeriteenistus tagamast vaba laevaliiklust väites, et nad pole mingit sõnumit saanud. Mõne minuti pärast teatanud dispetšer piirivalvelaevale Suzdalets siiski ukrainlaste kavast läbida Kertši väin ja seejärel algaski nende soomuskaatrite ahistamine.  Lahendamaks tekkinud olukorda, saatis Ukraina sündmuspaigale appi veel kaks soomuskaatrit.  Venemaa poolelt on väina juures Ukraina sõjalaevastiku ülema Igor Vorontšenko andmeil kaks Musta mere laevastiku sõjalaeva ja kuus piirivalvealust. „Meie kaatrite meeskonnad on täies lahinguvalmiduses ja võivad tagasi lüüa iga dessandi nende pardale,“ lisas Vorontšenko.

Hommikul rammitud puksiir sai mootorivea ja pardakahjustusi, meeskond pääses vigastusteta. 

Venemaa julgeolekuteenistus FSB süüdistas ukrainlasi  seadusevastases sisenemises oma territoriaalvetesse, pealegi laevaliikluseks suletud alal. „Ukraina laevad sooritavad ohtlikke manöövreid ega allu Venemaa võimude korraldustele,“ teatas FSB, väites ühtlasi, et ukrainlased pole andnud mingeid andmeid oma sõjalaevade liikumise kohta. „Need laevad jätkavad juba viiendat tundi liikumist Venemaa territoriaalvetes eesmärgiga süvendada konfliksituatsiooni. Meie piirivalve teeb kõik endast oleneva lõpetamaks Ukraina võimude provokatsioon ja sealjuures tagada ohutu laevaliiklus,“ lisas FSB oma järgmises  teadaandes. President Putini eriesindaja Krimmis Georgi Muradov ütles, et ilmselt tahab Ukraina president Petro Porošenko teravdada situatsiooni Mustal ja Aasovi merel pidades silmas lähenevaid presidendivalimisi.

Ukraina: meie laevad jätkavad oma teed

Ukraina teatas, et vaatamata venelaste ähvardustele jätkavad nende sõjalaevad oma liikumist Mariupoli suunas.

Ukraina, nagu ka enamik maailma riikidest, loeb Krimmi poolsaart enda osaks ja lähenemist selle rannikule ei saa kuidagi tõlgitseda Venemaa territoriaalvetesse sisenemisena. Ukraina välisministeerium tuletab meelde, et 25. oktoobril võttis Euroopa parlament vastu resolutsioonieelnõu, mis näeb ette Venemaa vastu asetatud sanktsioonide karmistamist juhul, kui olukord Aasovi merel peaks teravnema. Ukraina sadamatesse sõitvaid kaubalaevu peatatakse ja kontrollitakse seal ülemäära tihti ja jõuliselt, kinnitavad ukrainlased.

Eile kirjutas inimõiguslane Aleksandr Podrabinek oma blogis, et Venemaa kavatseb kehtestada Aasovi merel Ukraina vastu blokaadi, kuigi Krimmi seadusevastane hõivamine ei anna talle mingit juriidilist alust sulgemaks Kertši väin Ukraina laevadele. „Ükski teine riik pole nii alatult rünnanud laevasõiduvabadust. Oluline on, kuidas reageerib sellele rahvusvaheline üldsus.“

Samal teemal

26.10.2018
Kaitseminister Luik: Ukrainas võib täiemõõtmeline sõjaline konflikt lahvatada iga hetk
26.10.2018
FOTOD | Venemaa blokeeris Kertši väina ja hõivas kolm Ukraina alust