Maailm

Brexiti lepe sai heakskiidu. Angela Merkel: see on kurb sündmus  (12)

Tõnis Erilaid, 26. november 2018 08:58
RÕÕMU EI OLE: „Täna on kurb päev,“ ütles Angela Merkel eilsel pressikonverentsil, mööndes ometi, et ta hingel on nüüd kergem.Foto: AFP/Scanpix
Eile kiitsid Euroopa Liidu 27 riigi juhid vähem kui tunni kestnud erakorralisel kohtumisel Brüsselis heaks Suurbritannia Euroopa Liidust väljaastumislepingu ja edasiste suhete deklaratsiooni. „Paremat lepet on brittidel asjatu oodata,“ ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel nimetas ajalehe Bild am Sonntag andmeil eilset päeva kurvaks ja traagiliseks.

Suurbritannias otsustati Euroopa Liidust lahkumine ehk Brexit peaaegu kaks ja pool aastat tagasi, 23. juunil 2016. Pärast pikki kõnelusi valmis rohkem kui 500leheküljeline lahkumisleping, mille peavad veel heaks kiitma Suurbritannia ja ELi liikmesriigid. Peaminister Theresa May lubas eile, et nad korraldavad parlamendiarutelu detsembris – igal juhul enne jõule. Tema sõnul kontrollib Suurbritannia nüüd oma piire ja saab kulutada maksumaksjailt saadud raha siseriiklikult kõige tähtsamatele projektidele. May lubas samas, et britid osalevad edaspidigi Euroopa Liidu julgeoleku tagamisel.

Samal teemal

Samas pole mingit kindlust selles, et parlament väljaastumislepingu üldse heaks kiidab. Samuti nõutakse Suurbritannias häälekalt Brexiti asjus uue rahvahääletuse korraldamist, mis võib veel kõik pea peale keerata. Eile polnud Brüsselis koos istunud riigijuhid nõus kommenteerima, mida tooks endaga kaasa Suurbritannia parlamendi vastuseis. „Need, kes kavatsevad lepingu vastu hääletada, peavad meeles pidama, et paremat lepet ei ole võimalik teha,“ märkis Juncker. 

Paljud riigijuhid nentisid, et lepe pole selline, kus mõlemad pooled midagi võidavad. „Sellega kaotavad kõik,“ ütles Hispaania peaminister Pedro Sanchez, kes on siiski õnnelik, et Gibraltari kuuluvuse üle peetavatel kõnelustel on trumbid nende käes. Seda enam, et pikalt vindunud probleemi Hispaaniale sobiva lahenduse leidmisel on abiks teisedki liikmesriigid.

Eile kokku lepitu ei pane veel punkti kõnelustele kaubandussuhetele, mis jätkuvad kindlasti ka pärast seda, kui tuleval aastal brittide lahkumine jõustub. Kui edasistel kõnelustel ei jõuta kokkuleppele, siis kindlustab eile heaks kiidetud lepe brittide jätkuva kuulumise ELi tolliliitu.

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt ütles BBC-le, et eilne lepe on vaid vaheetapp ja britid saavad edaspidi kõik, mida nad vähegi tahavad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee