Ohtuleht.ee 27. november 2018 08:51
Jätkuvalt keerleb segadus selle ümber, kas ÜRO ränderaamistik toob Eestile kohustusi või mitte, kas seda peaks toetama või mitte. Esmaspäeval ütles oma sõna sekka riigikogu, mis arutas rändelepet toetavat avaldust täiendaval istungil.

Riigikogu hakkas ÜRO ränderaamistikku arutama kell 11. Enne seda korraldas EKRE riigikogu ees ränderaamistikuvastase piketi ning veel enne seda jõudis peaminister Jüri Ratas käia Kadriorus presidendi Kersti Kaljulaidi juures, et vabastada ametist senine siseminister Andres Anvelt ning nimetada uueks ministriks Katri Raik. Uus minister astus ametisse ametivande andmisega riigikogu ees.

Hommikul kirjutas Ratas enda Facebooki lehel, et on valmis ränderaamistiku küsimuse viima valitusse. "Kui rahvaesindajad peaks Reformierakonna ja Vabaerakonna eestvedamisel loobuma parlamendi õigusest ja võimalusest seisukoht kujundada, siis olen valmis viima ränderaamistiku küsimuse valitsusse ning antud keerulises olukorras selguse saamiseks ka hääletama. Jah, see viimane lahendus ei ole küll kuidagi koalitsioonivalitsuse otsustuspõhimõtetega kooskõlas, kuid meil tuleb sel juhul lähtuda riigikogu vastavast soovist," märkis peaminister.

Lisaks EKRE-le on selgelt leppe vastu Isamaa ning selgelt selle poolt Keskerakond ja Sotsiaaldemokraadid. Ebaselgemad hoiakud on Reformi- ja Vabaerakonnal.

Mis ÜRO ränderaamistik on?

ÜRO kiitis 2016. aasta 19. septembril heaks New Yorki deklaratsiooni, mis tegi muuhulgas ÜROle ülesandeks algatada 2018. aasta jooksul läbirääkimised, võtmaks vastu globaalne ränderaamistik. Selle koostamise eesmärgiks oli luua koostööplatvorm, võimaldamaks parandada rahvusvahelist koostööd rände haldamisel ja lahendada kõiki rändega seotud väljakutseid, sealhulgas koostööd piiride haldamisel, võitlust inimkaubanduse ja inimsmugeldamisega ja ebaregulaarse rände vähendamist.

Järgmised riigikogu valimised toimuvad tuleva aasta märtsi alguses ehk 14 nädala pärast.

08:50

Peaminister Jüri Ratas käis teisipäeva hommikul Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga edasist tegevusplaani arutamas. Loe edasi SIIT.

19:18

Peaminister Jüri Ratas: valitsus lähtub riigikogu otsusest

"Olen korduvalt lubanud, et lähtume ÜRO ränderaamistiku toetamisel riigikogu tänasest avaldusest. Austan ja tunnustan parlamendi otsust toetada ÜRO globaalset ränderaamistikku," teatas Ratas pärast parlamendis toimunud hääletust.

19:16

Avalduse poolt hääletasid Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikud. Otsust toetasid ka fraktsioonidesse mittekuuluvad endine vabaerakondlane Monika Haukanõmm ja IRLi varasem esimees Margus Tsahkna. Haukanõmm kandideerib järgmistel riigikogu valimistel sotside ridades ja Tsahkna on ühinenud erakonnaga Eesti 200.

Vastu olid EKRE, Isamaa ja Vabaerakonna esindajad ning neli "aknaalust": Olga Ivanova, Peeter Ernits, Urve Palo ja Artur Talvik. Hääletusel ei osalenud 30 kohal viibinud reformierakondlast, sealhulgas nendega liitunud "aknaalune" Marko Mihkelson.

18:45

Riigikogu toetas avaldust "ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta" 41 poolthäälega. Vastu hääletas 27 riigikogu liiget ja erapooletuid ei olnud.

Eelnõu muudatusettepanek number 12 ei läinud läbi. See tähendab, et riigikogu ei saada ränderaamistiku üle otsustamist tagasi valitsusse.

18:29
Ohtuleht.ee

Tarand: EKRE jutt meenutab naisepeksjate eneseõigustusi

Indrek Tarand tegi oma ründamise kohta politseile avalduse ega soovinud seetõttu juhtunust detailsemalt rääkida. „See oli grupiviisiline rünne Euroopa parlamendi liikme suhtes, kes muu hulgas on Eesti kodanik. Selles küsimuses on algatatud kriminaalasi ja uurimise ajal mina kommenteerida ei saa,” ütles ta Õhtulehele.

EKRE esindajad väitsid, et hoopis Tarand oli neid rünnanud ja üritanud meeleavaldust takistada. Poliitik polnud nende etteheidetega sugugi nõus. „See on sama, mida iga naisepeksja räägib, et tegelikult pole naist peksta ilus, aga ta ise noris tüli,” kommenteeris ta. 

Mida sooviks Tarand öelda neile inimestele, kes tema vastu käed-jalad käiku lasid? „Kui nad oma veast aru saavad ja vabandust paluvad, siis olen võimeline andestama,” vastas mees.   

18:27

Riigikogu juhatus mõistab vägivalla hukka

Riigikogu juhatus mõistab üheselt hukka täna Lossi platsil toimunud meeleavalduse käigus aset leidnud vägivalla juhtumi, teatab riigikogu pressiteenistus.

„Igasugune vägivald demokraatlikus õigusriigis on lubamatu,“ märgitakse juhatuse avalduses. „Demokraatia tähendab sõnavabadust ja mitte mingil juhul vägivalda. Inimene, kes demokraatlikus riigis kasutab vägivalda, häbistab Eesti riiki.“

Riigikogu juhatus on seisukohal, et ühiskonda kooshoidvat ühisosa on võimalik saavutada vaid vastastikku lugupidava mõttevahetuse käigus. Isegi Eesti ajaloo kriitilistel momentidel on seni suudetud vägivallast hoiduda.

Riigikogu juhatus märgib, et parlament on koht, kus esindatakse erinevaid ühiskonnas leiduvaid arusaamu ja peame olema valmis kuulama mitte ainult seda, mis kuulub meie maailmapilti, vaid ka teisi arvamusi.

18:02

"Jaak Madison, me oleme sinuga mõlemad abipolitseinikud (sina Tallinnas, mina Järvamaal), me peaks korda looma, kuid täna õhutasid sa avalikult kuritööle ja tunnustasid seda. Sellise jutuga ei sobi keegi mundrit kandma, sest politsei peab looma truvalisuse tunnet, mitte tekitama inimestes hirmu," kirjutab kaitseliitlane ja sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets sotsiaalmeedias.

Loe pikemalt SIIT.

17:59

17:58

EKRE esindaja Martin Helme palub iga muudatusettepaneku eel kümme minutit vaheaega.

15:31
Kadi Raal

Ossinovski: "See on halb, et valitsus ei jõudnud selles küsimuses üksmeelele." 

15:10
Kadi Raal

Isamaa mõistis hukka vägivallatsemise EKRE miitingul

Isamaa erakonna esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei tohi Eesti poliitiline kultuur muutuda löömingukultuuriks.

Seeder ütles, et Isamaa peab õigeks inimeste kaasamist poliitikasse ja rahumeelsete poliitiliste meeleavalduste korraldamist, kuid toonitas, et samas lasub meeleavalduste korraldajatel alati vastutus tagada nende rahumeelne kulgemine.

"Igasugune vägivald poliitikas tuleb kindlalt hukka mõista. Kaklusest riigikogu ees on ainult üks samm kakluseni riigikogu sees. Eesti ei peaks astuma nende riikide hulka, kus poliitilisi erimeelsusi lahendatakse füüsilise jõu abil," ütles Seeder. 

15:05
Kadi Raal

Marko Mihkelson ütles, et ränderaamistiku üle arutlemine on pigem aja raiskamine olukorras, kus Ukraina on sõjaolukorda välja kuulutamas. Samuti avaldas ta muret selle üle, et valitsusel - eriti sellises olukorras - ei ole välispoliitilistes küsimustes üksmeelt. 

15:00
Kadi Raal

"Vastikust tekitasid ka piketil sõna saanud EKRE poliitikute väljaütlemised, kus nad võrdlesid enda konkurente ja mustanahalisi inimesi väljaheidetega ning tegid muid taolisi labaseid nalju. Kõige krooniks astus lavale keegi kitarriga mees, kes hakkas laulma „Eestlane olen ja eestlaseks jään”. Hea EKRE, ma ei tahaks iialgi olla eestlane sellises riigis, mida juhib teie erakond," kirjutab Õhtulehe ajakirjanik Silja Ratt. 

Loe pikemalt SIIT!

14:52
Kadi Raal

Ossinovski: maailma probleemid ei lähe meist uksi sulgedes mööda

Avalduse esitanud saadikute nimel kõne pidanud Jevgeni Ossinovski (SDE) ütles, et täna on küsimuse all kolme olulist asjaolu. "Esiteks, Eesti järjepidev välispoliitiline suund. Teiseks, usaldus meie riigi vastu. Kolmandaks, meie ühiskonna vastupidavus hirmutamisel ja libauudistel põhinevate inforünnakute puhul."

Ossonovski lisas, et suletud maailmas, kus iga riik ajab kitsalt oma asja, on kaotajaks väikesed ja võitjaks suured. "Kõlab peaaegu labase tõena, aga peame seda täna rõhutama. Et globaalsete küsimuste lahendamises kaasa rääkida, tuleb teha teiste riikidega koostööd. Üksinda ei ole see võimalik. Ja on illusoorne arvata, et uksi ja aknaid sulgedes ning rahvusvahelisest koostööst lahti haakides lähevad maailma probleemid meist lihtsalt vaikselt mööda. Ei lähe."

Ta lisas, et see on olnud Eesti välispoliitiline konsensus, millest lähtudes on aastate jooksul kujunenud Eesti välispoliitikat. 

"Taustal on valimised ja 97 päeva enne valimisi on poliitikute mängulust suur. Ent ka valimiskampaania käigus on poliitikute ülesanne väidelda ilmavaatelisi valikuid nii, et riiki ja ühiskonda katki ei tehta. Kui üks poliitiline jõud õõnestab inimeste usaldust riigi vastu, kui õhutatakse vägivalda nende vastu, kellega ollakse eri meelt, on see vastutustundetu ja ohtlik," lisas Ossinovski. 

14:27
Kadi Raal

Algab 39 riigikogu liikme esitatud avalduse «ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta» eelnõu (758 AE) esimene lugemine.

Eelnõu esitasid riigikogu liikmed Jevgeni Ossinovski, Eiki Nestor, Kalvi Kõva, Marianne Mikko, Jaanus Marrandi, Inara Luigas, Heljo Pikhof, Kersti Sarapuu, Tiit Terik, Mihhail Korb, Heimar Lenk, Erki Savisaar, Märt Sults, Enn Eesmaa, Anneli Ott, Siret Kotka-Repinski, Vladimir Velman, Dmitri Dmitrijev, Mihhail Stalnuhhin, Igor Kravtšenko, Helmut Hallemaa, Marika Tuus-Laul, Eevi Paasmäe, Toomas Väinaste, Valeri Korb, Rainer Vakra, Toomas Paur, Jaanus Karilaid, Karin Tammemägi, Aadu Must, Viktor Vassiljev, Helmen Kütt, Toomas Jürgenstein, Hardi Volmer, Toomas Vitsut, Barbi Pilvre, Hannes Hanso, Monika Haukanõmm ja Tanel Talve. 

14:19
Kadi Raal

Reformierakondlased Kristen Michal ja Heidy Purga uurisid Urmas Reinsalult, kas leppe riigikogus ja valitsuse läbikukkumisel astub justiitsminister tagasi.

"Ma ei ole oma toolist kunagi kinni hoidnud," vastas Reinsalu. Ministri sõnul on tal ühemõtteline seisukoht ning kui tema ametikoht oleks rändeleppe otsusega seotud, siis ta astuks tagasi viie sekundi jooksul. "
 

14:03
Kadi Raal

Urmas Reinsalu poliitiline avaldus

Justiitsminister Urmas Reinsalu tõi välja, et Eesti juristid on avaldanud erinevaid seisukohti rahvusvahelise rändeleppe õigusliku ja poliitilise siduvuse kohta. Minister tsiteeris avalduses Saksamaa kõige mõjukama rahvusvahelise õiguse instituudi, Heidelbergi Max Plancki Võrdleva Õiguse ja Rahvusvahelise Õiguse Instituudi direktorit Anne Petersit. 
Ministri sõnul on professor Petersi hinnang, et rändelepe ei ole õiguslikust seisukohast ebaoluline.

"Iseotsustamise õigus migratsioonipoliitikas maailma kontekstis aetakse tahtlikult või tahtmatult segi Eesti läänemeelse kursiga. Lepe on ühelt poolt juriidika, kuid teisalt – ja palju suurema kaaluga – on ta poliitika," ütles Reinsalu.

"Meile pakutakse praegu ühinemist omapoisiliku silmapilgutusega, et ega seda täita niikuinii ju ei tule. Kui tahame olla ausad, siis peame endalt julgema ka küsida, et äkki see ülemaailmne migratsiooni õhutav kurss polegi ainuõige ja kõigile riikidele sobilik tee," lisas minister.

Reinsalu lisas, et Eesti rahvaarv on vähenev kõigi rahvusvaheliste ja siseriiklike rahvastikuprognooside puhul. "Küsimus on, et arvesse võttes väljarännet, sündimust ja eluiga, siis millise immigratsiooni puhul ja millal muutuksid eestlased Eestis vähemuseks. Iga riik valib oma migratsioonipoliitilised valikud ise." Rootsi migratsioonipoliitikat rakendades oleks ministri sõnul eestlased kahe inimpõlve perspektiivis vähemuses kogu rahvastiku osakaalu mõttes

Avalduse lõpus kutsus minister üles leppe vastu hääletama.

13:50
Kadi Raal

Pakosta: vägivald on lubamatu!

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta kirjutas Facebooki, et Eestis on põhiseaduse järgi veendumusvabadus ning lisas, et ka võrdse kohtlemise seadus kaitseb igaühe õigust oma poliitilisi veendumusi omada ja nende eest võidelda - ent mitte kunagi, ei iialgi vägivallaga. "Sul võib loomulikult olla kõnelejaga eriarvamus, aga iial, ei iial tohi sa seetõttu kallale minna, küüditada, maha lasta. Täiesti talumatu, täiesti lubamatu."

13:47
Kadi Raal

Mart Helme küsis Reinsalult, mida teeb Isamaa, kui hääletamine läheb tagasi valitsusse ning kas erakond lahkub koalitsioonist, kui ränderaamistik Keskerakonna ja sotside häältega vastu võetakse. 

Reinsalu vastas, et Isamaa omi seisukohti ei muuda. 

13:29
Ohtuleht.ee

Politsei kontrollis üle: Indrek Tarand oli kaine! 

Toompeal toimunud meeleavaldusel osalenud süüdistasid seal sõna võtnud Indrek Tarandit ebakaines olekus. Avalikkuse ees on tähepanuta jäänud aga tõik, et politsei kontrollis poliitiku joovet ning leidis, et Tarand oli kaine.

Loe lähemalt SIIT

Loe rohkem