Foto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 25. november 2018 18:08
Abhaasia eestlase Alli Rutto Eesti kodakondsuse seaduslikkuse ja aegunud Eesti passi asemele uue väljaandmise küsimusest on saanud nii Eesti poliitika kui ka Eesti bürokraatia proovikivi. Olukord on seda kurioossem, et 1992.aastal viis Eesti riik läbi ennenägemata päästeoperatsiooni, tuues lennukitega sõja eest Abhaasiast Eestisse 170 eestlast. Nüüd aga on toimunud 180-kraadiline pööre ja riik on valmis seal elavatelt kodanikelt kodakondsuse hoopis ära võtma.  

Imetlema peab vaid perekond Rutto usu püsimist Eesti riiki kõikidest nöökimistest hoolimata – nad on pettunud vaid Eesti ametnikes, mitte aga riigis tervikuna. Seni on riik juhtunut pildunud kui kuuma kartulit käest kätte. Alates augustist möödunud nelja kuuga pole asjad edasi nihkunud peale mitme poliitiku nentimise, et lahendus on vaja leida. Aja jooksul on suhtumises siiski nihe toimunud – kui algul räägiti passi aegumisel ka väidetavalt eksikombel antud kodakondsuse äravõtmisest, siis nüüd juba kinnitatakse, et kui pass ka aegus, siis kodakondsusest ei kadunud automaatselt. Samas kui passi ei ole, siis Abhaasiast Eestisse sõita ikkagi ei saa.

Poliitilist vastutust võib venitada kui kummi, saates rahvale olukorda selgitama ametniku, kes lahenduse asemel saab teatada vaid, et oodatakse teadlaste analüüsi. Kuni aga teadlased ajalugu uurivad ning ametnik ütleb, et kehtiv kord ei võimalda passimuret lahendada, tähendab see Alli Ruttole riiklike hammasrataste vahele jäämist. Kui riigil on aega küll, siis inimesel tuleb oma elu edasi elada ka siis, kui riik aja võitmiseks poeb analüüsi valmimise taha.

Küsimus pole ainult Rutto passis ja kodakondsuses, vaid puudutab ka teisi analoogseid juhtumeid. Talupojaloogika ütleb, et riigi eksimuse eest vastutab riik, mitte inimene. See tähendab, et kui kodakondsus isegi on antud eksituse teel, peaks riigil olema niipalju suuremeelsust, et mitte hakata heausksetel ja lojaalsetel kodanikel kodakondsust käest rebima. Või jätkub riigil jõudu tunnistada, et kodakondsust polegi antud ekslikult, vaid siiski vastavalt seadusele? Seda enam, et senise printsipiaalselt jäiga liini ajamise kõrval flirdivad ühed poliitikud siinsetele halli passi omanikele automaatselt kodakondsuse andmise mõttega, teised aga lääne-suunalise topeltkodakondsuse seadustamisega.

Ametnikud tulevad ja lähevad, tagasi astunud siseminister Anvelti asemele tuleb järgmine minister ja võtab üle lahendamata jäänud probleemid nig kõik algab otsast peale. Kas valimiseelses tuhinas on erakondadel aega tegeleda mõne inimese passimurega või jääb see järgmise valitsuse lahendada? 

Kommentaarid  (5)

töötu 26. november 2018 16:52
Aga ränderaamistikuga pealesurutud migrantidele peame kõik tagama.
Eranditest veel 26. november 2018 01:06
Aga miks Valdo Randpere ei pea võtma Eestisse sõitmiseks oma Rootsi passi Eesti viisat? Kord on ju kõigi jaoks ja erandeid ei tohiks teha. Eestis on peale Randpere tuhandeid topeltkodakondsusega inimesi, keda PPA sel viisil ei peedista ega ole üritanudki.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS