Uudised

Urmas Sõõrumaa: suurim üksikisikust maksumaksja 

Verni LEIVAK , 4. aprill 2000, 23:00
Hiljuti üheksandat sünnipäeva tähistanud turvafirma ESS juhatuse esimees, Eesti suurim üksikisikust maksumaksja Urmas Sõõrumaa, 38, ei usu, et ESS on tema elutöö.

“Tööd tuleb ju edasi teha,” põhjendab ta. “Enam ma ennast selliste illusioonidega ei rahusta, et miski saab valmis ja võin siis jalad seinale visata. Olen mõistnud, et olen loodud töötegijaks ning kindlasti leian endale uue väljakutse.” Kindlasti saab see olema teeninduse valdkonnas.

Alustas sulasena Soomes

Oma eelmise suurema väljakutse olemust mõistis Urmas, tänase Eesti suurim eraisikust tuludeklareerija (viimaste aastate jooksul on ta deklareerinud üksikisiku tulu üle 25 miljoni krooni, - toim.), kaheksakümnendate lõpul, mil ta, nagu paljud teisedki eestlased, Soomes tööd rügamas käis. Maasikaid ta just ei noppinud, aga autosid remontis ja puid lõhkus küll. Ühes tavalises Soome talus. “Tööpäev kestis varavalgest hilisõhtuni ja margakesi laoti selle eest peo peale kenasti. Samas taipasin, et kui koduski pühendun ühe töö tegemisele sama tõsiselt nagu siin, teenin kodus veelgi rohkem... Ning ütlesin naljaga pooleks: nüüdsest tuleb enne soomlane minu juurde tööle, kui mina soomlase juurde. Tänaseks on see puuhunniku juures tekkinud soov kuhjaga täitunud.”

Mitte kunagi hiljem pole Urmas end mitme töökoha vahel jaganud. Ennast jäägitult ESSi arendamisele pühendanud mees taipas juba 1991. aasta lõpul, et ärist tõuseb tulu. “Ühe objekti pealt jäi üks kroon üle, kahe objekti pealt kaks... Miks ei võiks siis neid objekte olla 100 või 200,” arutles ta tookord. Tänaseks on neid

25 000 ja igalt poolt jääb natuke raha üle. Ka Lätis ja Leedus, sest sealsetelegi turvaturgudele on Falck Group, Eestis ESSi kaubamärki kasutav firma jõudnud. “Mis siis, et Balti sõsarriikides on see äri viis aastat meie tasemest maas. Aga küll ta järele jõuab,” usub Urmas.

Isikliku elustandardi parandamisse - võrreldes teiste samas staatuses meestega - Urmas meeletult ei investeeri. Isegi oma ajakirjanduses paljukiidetud Lincolni andis ta Falck Groupi Leedu filiaali pealikule kasutada, kuna seal on lihtsalt laiemad ja siledamad teed. Ise ajab Urmas läbi Toyota Landcruiseriga ning pole endale majagi ehitanud. Kuigi võimalused luksusliku häärberi ülesupitamiseks on ammu olemas.

Urmase jaoks on tähtsad hoopis teised väärtused, hetkemõnude asemel investeerib ta oma juurtesse. “Tegin korda vanemate ja vanavanemate sünnikodu Kernu lähedal. Oleme korraldanud seal päris mitu suguvõsa kokkutulekut. Suguvõsa, kes minu jaoks oli pikka aega kuni kuus inimest, on nüüd kuuskümmend inimest.”

Heiskas lippu Pika Hermanni torni

Urmas hoiab sealsamas Kernu lähedases talus üht kingapaari, millega teda seovad erilised mälestused. Kaheksakümnendate keskel oli ta ENSV siseministeeriumi miilitsa üksikdivisjoni inspektor, kelle jalad ööpäevas vähemalt neli korda Pika Hermanni torni 236 trepiastet puudutasid. “Esimesel aastal oli sinimustvalge minu heisata ja langetada.” Vahel tormas ta tornitippu joostes, sest natuurilt ütleb Urmas end olevat krooniline hilineja. Antikvaarsetel kingadel on ninad kulunud ja kontsad keerdtrepi tõttu viltuseks tallatud, kuid Urmasele on need kallid. “Mis siis, et pärast trepist allajooksmist kõndisin hoovis tükk aega nagu jahikoer, külg ees, ringi.”

Kolmas Urmase jaoks tähtis asi sattus tema kätte alles hiljuti: “See on minu esimene visiitkaart,” silmitseb ta paberitükki nagu aaret. “Esimene, amburimärgiga firma embleem peal, mille me koos ühe kunstnikuga välja mõtlesime.” Noole ja vibuga amburimärk pole valitud juhuslikult, Urmas on tähtkujult Ambur. “Ambur laseb noole välja, jookseb siis märklaua juurde ja tõestab kogu ühiskonnale, et lasi kümnesse. Enamik on seda siiamaani uskunud,” muheleb ta.

Oma viiele lapsele hea isa

Eks see paljutähenduslik nooleke ole ka muus mõttes Urmast hästi iseloomustav - ta on viie lapse isa. Kaks korda on ka abielurannas maabunud, kuid: “Elus tuleb teha valikuid. Oma lastele üritan olla nii hea isa, kui vähegi saan,” ütleb ta. Kuigi kaks abielu on tänaseks purunenud, ei ole Urmas hetkel siiski üksi. “Praegu on minu jaoks kõige olulisem enesetäiendamine ja see, et lapsed saaksid hea hariduse,” räägib Audentese Erakooli üks aktsionäre. Sel aastal kavatseb ta ka ise viia oma haridustee kauaigatsetud lõpule - Tartu Ülikooli õigusteaduskonna diplomist lahutab teda vaid diplomitöö, mille teemaks on “Korruptsioon ja altkäemaks”.

Urmas Sõõrumaa

Sündinud 29. novembril 1961. aastal.

Lõpetas Hageri algkooli ja Kohila keskkooli.

1980 - lõpetas Tallinna Ehitus- ja Mehhaanikatehnikumi autode tehnilise teenindamise ja remondi erialal.

1980-1981 - vabariikliku autoinspektsiooni liiklusjärelevalve erirühm, liiklusmiilits.

1981-1983 - ajateenistus Nõukogude armees, sisevägede reamees.

1983-1991 - ENSV siseministeeriumi miilitsa üksikdivisjon, juhtivinspektor.

1991- ESSi asutaja, Falck Groupi juhatuse esimees.

ESS Kinnisvarahoolduse, ESS Kinnisvara, Hermann Reiside ja Falck Groupi suuraktsionär, Audentese Erakooli aktsionär.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee