Maailm

500 LEHMA JA LUKSUSAUTOD: isa müüs Facebookis maha oma 16aastase tütre! (30)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. november 2018 18:30
Pildil kujutatud Lõuna-Sudaani neiu ei ole küll selle kurva loo peategelane, ent temagi pandi vaid lapseeas, 13aastasena, võõra ja endast vanema mehega paari. Tema „hinnaks“ oli 50 lehmaFoto: AP/Scanpix
Sotsiaalvõrgustik Facebook sattus kõva kriitikatule alla, kuna ei märganud maha võtta ega vastavatele ametivõimudele teatada oksjonist, milles üks Lõuna-Sudaani mees kõrgeima pakkumise eest oma 16aastase tütre maha müüs.

Väidetavalt sai mees, kes oma teismeeas tütre kui kaubaga äritses, lapse eest 500 lehma, kaks luksusautot, kaks mootorratast, paadi, mõned mobiiltelefonid ja 12 100 eurot. Lõuna-Sudaani valitsuse sõnul on tegemist neile teadaolevalt suurima „pruudilunaga“.

Küllap valitsuse liikmed ka teavad, millest räägivad. Laste õigustega tegelev organisatsioon Plan International tuvastas, et viie mehe seas, kes neiu ostmise nimel oksjonil konkureerisid, olid ka paar valitsuse töötajat.

Kriitikalaviini alla sattus ka Facebook, kus isa oksjoni korraldas. Oma tütre pani ta enampakkumisele 25. oktoobril, ent Facebook võttis postituse maha alles 9. novembril - kuus päeva pärast seda, mil tüdruk juba mehele pandud.

Ta on selle mehe üheksas naine.

Samal teemal

Plan Internationali juht Lõuna-Sudaanis kirjeldas toimunut kui tänapäevast orjaturgu. Ta nõuab, et riigi valitsus midagi ette võtaks, alustuseks näiteks vallandaks mehed, kes oksjonist osa võtsid. Ta julgustab noori lõunasudaanlannasid, keda perekond abielluma sunnib, pöörduma politseisse.

ABC-le kommentaari andnud Facebooki esindaja ei soovinud avaldada, miks läks oksjonipostituse eemaldamisega nii kaua aega, kinnitades vaid, et see võeti maha niipea, kui neile sellest teada anti.

Hoolimata sellest, et Lõuna-Sudaanis on abiellumisea alampiiriks 18 eluaastat, on pooled tüdrukud enne täisealiseks saamist juba mehele pandud, vahendab UNICEF. Lõuna-Sudaani valitsus mõistab lapsabielud küll hukka, ent suurt midagi nende ära hoidmiseks ei tee - nende käsi maakohtadesse ja küladesse, kus lapspruute kõige rohkem, ei ulatu. Samuti ei saa valitsus enda sõnul ära keelata traditsioone ja tavasid.

„Te ei saa seda enampakkumiseks nimetada, nagu see oleks mingi oksjon,“ vaidleb valitsuse pressiesindaja Ateny Wek Ateny. „See ei ole enampakkumine. Kui te seda oma eurooplase silmadega vaatate, siis teile vaid tundub, et see on oksjon.“

Lapsabielude takistamist Lõuna-Sudaanis on inimõigusgruppide sõnul tagasi hoidnud ühiskonna vaesus, vägivaldsed konfliktid, ebastabiilsus, puudulik lugemisoskus ja sooline ebavõrdsus hariduse saamisel. Paljud traditsioonilise mõtlemisega inimesed näevad varast mehelepanemist viisina kaitsta tüdrukuid abielueelsete seksuaalsuhete ja abieluväliselt sündinud laste häbi eest. Mitmed vaesunud perekonnad vahetavad tütreid pruudiluna, näiteks kariloomade vastu.

Samal teemal

02.07.2018
ÄRRITAV FOTO: 11-aastane pruut abiellus 41-aastase peiuga
23.03.2018
EMA 13AASTASELE TÜTRELE: mine seksi oma abikaasaga kõrvaltoas
23.11.2017
Raha eest mehele pandud: ühe India lapse lugu