Foto: LEHTIKUVA/Reuters, Scanpix
Ohtuleht.ee 22. november 2018 13:03
Soomes keelatud neonatsiorganisatsiooni Põhjamaade Vastupanuliikumise (Pohjoismainen Vastarintaliike) juhi Jesse Torniainenile kuulub Risto Teinoneni Eestis registreeritud ettevõtete juhatusse. 

Väljaande Seura andmetel on Jesse Eppu Torniainen Eestis registreeritud ettevõtete Altstadt OÜ ja Haamer-Kirjastus OÜ juhatuse liige. Mõlemad firmad on registreeritud Tartus Tiigi tänaval asuva ühiselamu toa aadressil ning e-krediidiinfo järgi on mõlema ettevõte kapital 2556 eurot.  Altstadt OÜ tegeleb kinnisvara üürileandmisega ning Haamer-Kirjastuse tegevusalaks on märgitud muud juriidilised teenused. 

Firmad asutati 2010. aastal Risto Teinoneni poolt, Torniaineni nimele registreeriti need 2017. aastal. 

Risto Teinonen pälvis Soome skaudijuhina 2. veebruaril 2001 Lennart Mere käest  Maarjamaa Risti V klassi teenetemärgi, kuid 13. märtsil 2009 kirjutas president Toomas Hendrik Ilves alla otsusele see temalt ära võtta, sest Teinonenist oli juulis 2007 avaldatud foto, millel ta kandis Maarjamaa Risti koos Eestit okupeerinud riigi rahvussotsialistliku Saksamaa embleemiga. 

2015. aastal  määrati Risto Teinonenile viieks aastaks Eesti riiki sisenemise keeld.  

Turu teise astme kohus kuulutas septembris Põhjamaade Vastupanuliikumise (PVL), selle piirkondlike osakondade ja organisatsiooni Põhja Pärand (Pohjoinen Perinne ry) tegevuse lõpetatuks kuna see on „vastuolus seaduse ja moraaliga”.

Jesse Torniainen kannab vanglas karistust jõhkra vägivallatsemise eest. 2016. aasta 10. septembril lõi Torniainen Helsingi raudteejaama juures meest jalaga, kes  sai kukkudes peavigastuse ning suri nädal hiljem haiglas.