VIIMAKS OMETI: päästjatel võttis lifti ja parkla vahelise seina lõhkumine enam kui kaks tundi aegaFoto: Katy Martinez/via REUTERS
Toimetas Greete Kõrvits 21. november 2018 20:08
Kuus inimest, kes olid äsja einestanud Chicago pilvelõhkuja 95. korruse restoranis, astusid keskööl vastu reedet lifti, et koju minna. Järsku tundus, et lift läheb alla kuidagi liiga kiiresti...

875 North Michigan Avenue, endise nimega John Hancock Center, on 100korruseline pilvelõhkuja, Chicago linna kõrguselt neljas hoone, läbis liftide kontrolli alles selle aasta juulis. Keegi ei osanud ette näha, et üks lifti hoidvatest trossidest võiks katkeda. Ent just nimelt see juhtuski, lennutades surmani hirmunud kuuepealise seltskonna 84 korrust allapoole. Lift jäi järsult seisma 12. ja 11. korruse vahel. Kindlast surmast pääses seltskond vaid tänu sellele, et ülejäänud trossid olid terved ja takistasid langeva lifti hoogu.

Liftis olnud kuulsid seejärel kummalist heli, mis kõlas nende kirjelduse järgi nagu klikk-klikk-klikk, seejärel hakkas lifti laest sisse heljuma paks tolm. Inimesed läksid paanikasse, kui mõistsid, et välja nad enam omal käel ei saa.

50aastane Jaime Montemayor, kes koos naisega Chicagot külastas, kirjeldab, et embas oma abikaasat ja palvetas kõva häälega. „Ma tõesti uskusin, et sureme kõik sinna ära,“ räägib ta emotsionaalses intervjuus CBSile. Häirenupule vajutamine tulemust ei toonud. Kuus inimest: Montemayorid, kaks juuratudengit, üks lapseootel naine ja tolle abikaasa, hakkasid sõpradele tekstisõnumeid saatma ja hädaabinumbrile helistama. Tuletõrje oli kärmelt kohal, ent päästetööd võtsid aega kaks ja pool tundi.

Asukohas, kus lift viimaks peatus, ei olnud ümber ühtki ust ning tuletõrjujad ei pääsenud sellele ligi ka ülalt. See tähendas, et päästjad pidid maha lõhkuma terve lahmaka seina hoopis hoone parkla poolt. Murelikult oma sõpru oodanud mees, kes läks alla teise liftiga, sõnas reporteritele, et ei suuda uskuda, et niivõrd tuntud ja suure külastatavusega hoones ei ole selliste asjade peale mõeldud.

Viimaks, vahetult enne kella kolme öösel, avanesid lifti uksed ja lae alt sirutusid tänulikku seltskonda välja tõmbama päästjate käed. Kui hirmus ehmatus välja arvata, ei saanud keegi kukkumisel hullemaid vigastusi.

875 North Michigan Avenue (vasakult teine, must pilvelõhkuja) on üks Chicago kõrgemaid ja turistidele tuntumaid hooneid Foto: Vida Press