President Trump usub, et Saudi Araabiaga headesse suhetesse jäämine on kasulik kõigileFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 21. november 2018 07:55
„Saudi kuningriik nõustus Ühendriikides kulutama ja investeerima 450 miljardit dollarit,“ kirjutab Ameerika president Donald Trump teisipäeval avaldatud pöördumises, milles kinnitab oma riigi jätkuvaid häid suhteid Saudi Araabiaga. Trumpi sõnul on tema riik Jamal Khashoggi mõrvaga seotud isikuid juba piisavalt karistanud ning lisasanktsioone juba kehtivatele lisada pole mõtet. Saudid olevat talle ka väitnud, et ajakirjanik oli hoopis riigivaenlane.

Presidendi ametlik pöördumine algab tõdemusega: „Maailm on üks väga ohtlik paik!“ Õieti on Saudi Araabia ja mõrvatud ajakirjaniku teemalise pöördumise esilõigud pühendatud hoopis Iraanile. Trump süüdistab neid sõjapidamises Jeemenis ning Lähis-Ida destabiliseerimises, samuti USA ja Iisraeli vastastes loosungites. Saudi Araabia aga, kinnitab Trump, „tõmbuks Jeemenist tagasi hea meelega, kui vaid iraanlased nõustuksid sealt lahkuma“.

„Otsekohe oleksid nad nõus ka pakkuma niivõrd hädavajalikku humanitaarabi,“ jätkab ta. „Lisaks sellele nõustub Saudi Araabia kulutama miljardeid dollareid võitlusele Radikaalse Islamistliku Terrorismiga.“

Trumpi sõnul nõustus Saudi Araabia kuningriik eelmisel aastal USAs kulutama  ja koostöösse investeerima tervelt 450 miljardit dollarit. „See on seninägematu rahahulk,“ kirjutab president. Ta usub, et saudide raha abil luuakse Ameerikas sadu tuhandeid uusi töökohti, tekib tohutu majandusareng ning lisaks kasutavad Ühendriigid ülalmainitud summast kuni 110 miljardit kaitsekulutustele. President on veendunud, et kui see raha jääks kasutamata, haaraksid võimalusest seda äri teha ja seda raha kasutada kindlasti hoopis venelased ja hiinlased. Lisaks aitavad saudid, maailma suuruselt teised naftatootjad, koostöös ameeriklastega hoida kütuse hinda mõistlikul tasemel, arvab Trump

Mis puudutab aga mõrvatud ajakirjanikku, siis Saudi Araabia ametnikud on Trumpile rääkinud, et Khashoggi kuulus Moslemivennaskonda ning oli üldsegi riigivaenlane. „Kuid sellel minu otsus ei põhine - see oli vastuvõetamatu ja jube kuritegu,“ lisab ta kohe.

Dissidendist ajakirjanik Jamal Khashoggi oli saudide kuningapere suhtes äärmiselt kriitiline. Oma elu pärast kartes elas ta USAs eksiilis ning tegi peamiselt koostööd ajalehega Washington Post, kus kirjutas vahel Lähis-Ida ja Saudi Araabia poliitika teemalisi kolumne.

„Võib-olla ta teadis, aga võib-olla ka mitte!“ kirjutab Trump kroonprints Mohammed bin Salmani kohta, viidates CIA andmetele, et Khashoggi surma tellijaks oli nimelt prints Mohammed. Igal juhul, leiab president, jääb USA Saudi Araabiaga partnerlusse. See kindlustab tema sõnul turvalisuse nii Ühendriikidele, Iisraelile kui teistele Lähis-Ida partneritele.

Pöördumine lõpeb sõnadega: „Väga lihtsalt öeldes, see tähendabki America First! [Ameerika Esimesena - üks Trumpi valimisloosungitest - toim.]“

Jamal Khashoggi mõrvati kodumaa konsulaadis, tema säilmeid pole lähedastele tagastatud Foto: AFP/Scanpix

2. oktoobril jalutas ajakirjanik Jamal Khashoggi Türgis Istanbulis asuvasse kodumaa konsulaati, kus ta mõrvati. Enne tema tulekut saabusid konsulaati saudi eriagendid, kes ajakirjaniku tapsid ja tema surnukeha tükkideks saagisid.