Poliitika

ÕL VIDEO JA FOTOD | Presidendi vaibal käinud opositsioonil puudub ränderaamistiku asjus üksmeel (70)

Kadi Raal, Marvel Riik | Video: Teet Malsroos, 20. november 2018 18:03
Foto: Teet Malsroos
President Kersti Kaljulaid kohtus täna opositsioonierakondade esindajatega ning vestles nendega nelja silma all ÜRO ränderaamistikust ja kujunenud poliitilisest olukorrast. Kolmel parteil puudub raamistiku osas üksmeel ning ainsana on seda valmis toetama Reformierakond. EKRE meelest on tekkinud põhiseaduslik kriis. 

Kella kaheksa ajal hommikul käis esimesena Kadrioru lossis kohtumisel Reformierakonna esinaine Kaja Kallas. Kohtumise järel sõnas ta, et riigipeaga räägiti tekkinud valitsuskriisist ja Eesti väärtuspõhisest poliitikast. 

Mõned tunnid hiljem andis Reformierakonna fraktsioon teada, et toetab riigikogus ÜRO ränderaamistiku avaldust, juhul kui nende muudatusettepanekutega arvestatakse.

Üheks Reformierakonna muudatusettepanekuks on, et avalduses viitaks valitsuse 22. märtsi otsusele. Samuti nõutakse, et valitsus ränderaamistiku osas seisukoha võtaks. Muudatusettepanekute tähtaeg on sel reedel.

Samal teemal

"Arutasime ka seda, et ränne on suur globaalne probleem ja Eesti huvides on osaleda selle kontrollimisel ja piiramisel koostöös teiste maailma riikidega. Seega oleme Reformierakonnas seisukohal, et Eesti peab osalema ÜRO globaalse ränderaamistiku aruteludel," ütles Kallas. 

Vabaerakond on ränderaamistikku vastu

Pärastlõunal said Kaljulaidiga kokku Vabaerakonna juht Kaul Nurm ja fraktsiooni esimees Andres Herkel. „Presidenti huvitas see, milline on Vabaerakonna seisukoht. Me ei ole selles küsimuses võtnud ülearu aktiivseid positsioone, aga erakonna juhatus on otsustanud rändelepperaamistikku mitte toetada,“ teatas Herkel pärast kohtumist. „Seal on selline „tulge-tulge!“ ideoloogia: ränne kui progressi alus.“

Lisaks ideoloogilistele küsimusele on Vabaerakond raamistiku osas ettevaatlik, kuna ei ole selge, kas ÜRO algatus viib kunagi siduvate lepeteni. „Me ei tea seda, mis on nende tekstide autorite lõppeesmärk,“ märkis Nurm.

Peale ränderaamistiku oli päevakorras veel teema, kuidas liita Tallinna arengutasemega ülejäänud Eesti. 

EKRE näeb põhiseaduslikku kriisi

"Kui me oleme jõudnud olukorda, kus  meil on terve rida põhiseaduslikke institutsioone - valitsus, parlament, riigikohus või ka president -, kes sisuliselt oma tegevusega töötavad rahvusriigi vastu, siis me ei ole mitte valituskriisis, vaid me oleme põhiseaduslikus kriisis," ütles Helme. "Rändeleping on lihtsalt selle ilmestav osa."

Lisaks oli jutuks migratsiooniteema laiemalt ning valitsuse tervis. 

Riigikogu hääletab ÜRO ränderaamistikku avalduse üle esmaspäeval kell 11 toimuval täiendaval istungil. Avaldus esitasid eile 39 saadikut sotsiaaldemokraatide ja Keskerakonna fraktsioonist. 

President on öelnud, et sõidab Marokosse Marrakechi ainult siis, kui valitsus jõuab selles küsimuses üksmeelele.

Samal teemal

22.10.2018
BLOGI | Riigieelarve läbis teise lugemise, vaidluses rändelepingu üle pole kired vaibunud
20.10.2018
Juhtkiri | Anvelti tagasiastumine eeldab Ossinovski ministriksasumist
20.10.2018
FOTOD | President kutsus Martin Helme valitsuskriisi arutama
20.10.2018
ÜHE ASEMEL KAKS DOKUMENTI: esmalt ÜRO ränderaamistik, seejärel ka põgenikepakt