Maailm

BREXIT AJAB TÜLLI: Briti valitsuspartei käärimises on küll palju kära, aga vähe villa (6)

Tiina Tamman, London, 21. november 2018, 08:25
BREXITI VASTU: Londonis näeb parlamendihoone juures pea iga päev meeleavaldajaid, kes soovivad Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu. Foto: Zuma Press/Scanpix
Poliitikas on üks nädal tõesti pikk aeg. Läinud kolmapäevane parlamendirünnak peaminister Theresa May vastu oli niivõrd värvikas, et tavainimesel on praegust pingelangust raske uskuda. Konservatiivide 315liikmeline parlamendifraktsioon ei ole pingutustele vaatamata suutnud kokku saada vajalikku 48 häält, et korraldada Mayle umbusaldushääletus. 

Muidugi võib umbusaldushääletus selle toimumisel ka läbi kukkuda ja – nagu hoiatasid vaatlejad – ei tooks praegusesse olukorda leevendust ka peaministri väljavahetamine.

Läinud kolmapäeval avaldatud Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise leppe esialgne tekst sündis Brüsseliga enam kui poolteist aastat kestnud läbirääkimiste tulemusena. Detsembris läheb lepe parlamendihääletusele ja tõenäoliselt kukub seal läbi.

VISA POLIITIK: Kriitika alla sattunud Suurbritannia peaminister Theresa May ei kavatse ametit maha panna ning lubab, et Euroopa Liidust lahkumise järel ootab britte helge tulevik. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Üks palju analüüsitud ammuseid peaminister Theresa May tsitaate on see, et ilma leppeta Euroopa Liidust lahkumine on paremgi kui halb lepe. Ometi ei rahulda praegune lepe õieti kedagi, vast ainult äriringkondi, kes on tundnud karjuvat vajadust millegi käegakatsutava järele. 

Üleminekuaeg võib pikeneda

Vaatlejatel on olnud aega seda 585-leheküljelist dokumenti nüüd pikemalt uurida, ja see ei tundu küll enam nii kehvana kui möödunud nädalal. Kõige suuremaks puuduseks loetakse riigi tugevat Brüsseli külge sidumist üleminekuaja lõpuni. Ja praeguseks on Brüsseli pealäbirääkija Michel Barnier öelnud, et üleminekuaega võidakse vajadusel ka pikendada aastani 2022. Kõrvalseisjale on samuti selge, et Põhja-Iirimaad puudutav klausel (nn backstop), mis on tekitanud seal võimsat vastuseisu, ei pruugi üldse käivitudagi. Samas on see tekitanud pingeid Šotimaal ja Walesis, kus tahetakse just lähemat seotust Brüsseliga.

Kaine analüüs ei sobi aga poliitikutele, kes on killustunud õige mitmeks grupiks. May valitsuseski on viis ministrit, kes soovivad leppe muutmist, ehkki Brüsselist on kuulda, et muutmine pole võimalik. Ka on Põhja-Iiri DUP partei raudselt backstop-klausli vastu. Partei kümneliikmeline fraktsioon näitas esmaspäeval riigi eelarvet puudutaval hääletusel, et neil on tõsi taga, kui nad jätsid valitsuse poolt hääletamata, ehkki mullune kavalasti sõnastatud lepe (mis ei ole koalitsioonilepe) sunnib neid selleks.

Aga mida arvab rahvas? 

Arvamusküsitlused leppeteksti avaldamise järel näitavad, et rahvas on endiselt lõhenenud umbes pooleks (54% jääks Euroopa Liitu ja 46% tahaks lahkuda). Kõige suurem nihe on toimunud uue referendumi organiseerimise küsimuses: 59% tahaks uut rahvahääletust. Ja kui parlament peaks leppe maha hääletama, siis näeks uue referendumi vajadust lausa 64% vastanuist.

VISA POLIITIK: Kriitika alla sattunud Suurbritannia peaminister Theresa May ei kavatse ametit maha panna ning lubab, et Euroopa Liidust lahkumise järel ootab britte helge tulevik.Foto: AP/Scanpix

May  ütles pühapäeval, et see nädal on kriitiline ja kolmapäeva õhtul on ta Brüsselis, et läbi rääkida leppe täiendamise (mitte muutmise) asjus. 

Praegune lepe on ju vaid juriidiliselt siduv alus Suurbritannia lahkumiseks Euroopa Liidust; keerulised kaubandusläbirääkimised seisavad alles ees. Täiendatakse leppe poliitilist osa, mis praegu on imelühike: vaid seitse lehekülge.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee