Eesti uudised

Ettevaatust! Sulid teevad jälle välismaalt petukõnesid (15)

Toimetas Silja Ratt, 20. november 2018 12:55
Kuvatõmmis Tongast tulnud kõnestFoto: Erakogu
Näib, et petukõned välismaalt ei ole lakanud. Mitu lugejat on Õhtulehele teada andnud, et nad on saanud kõnesid näiteks Tongalt, aga ka Portugalist.

Petukõne on saanud ka hiljuti sotsidega liitunud arborist Heiki Hanso. Mees hoiatas sõpru enda Facebooki lehel, et välismaalt tulevaid kahtlasi kõnesid ei maksa vastu võtta. Postituse kommentaariumis kirjutas üks samuti petukõne saanud inimene, et võttis kõne siiski vastu ning tema kaudu taheti väidetavalt 50 miljonit dollarit üle kanda.

Suur petukõnede laviin tabas eestlasi suvel, mil tuli kümneid tuhandeid kõnesid Samoast. Paraku langes toona mitu tuhat klienti välismaalaste ohvriks, kuna nende kõne võeti pahaaimamatult vastu.

Elisa, Telia ja Tele2 on varem Õhtulehele rääkinud, et soovitavad klientidel kahtlaste välismaalt tulevate kõnede puhul teavitada operaatorit, et oleks võimalik kiiresti reageerida ning blokeerida taolised numbrid.

„Kui kõnet välismaalt oodata ei ole, siis ei maksa vastata tundmatult numbrilt tulnud vastamata kõnele, eriti kui helistaja on nimme lasknud telefonil vaid mõni hetk kutsuda," soovitas PPA pressiesindaja Maria Gonjak.

„Aastaid on üks levinuimaid petuskeeme olnud vastamata kõnede tegemine välismaa numbritelt, millele tagasi helistades võetakse helistajalt mitmekordset tariifi.

Juba on tehtud üle 20 000 kõne

Tele2 teatab, et Tongast ja Nigeeriast tehtavate petukõnede laviin tabas Eestit nädalavahetusel ning Tele2 võrku on tänaseks tehtud vähemalt 20 tuhat kõnet 380 erinevalt telefoninumbrilt. Tele2 tegeleb jooksvalt petukõnesid tegevate numbrite blokeerimisega oma võrgus, kuid palub ka klientidel olla tähelepanelik.

Teadaolevalt pole ükski Tele2 klient uue petukõnede laine tõttu kahju kannatanud. 

Miks petukõnesid meie võrkudesse tehakse?

Taolisi petuskeeme on väga raske ennetada, sest väliskõnede puhul on operaatoril väga keeruline teha vahet, millisel juhul helistab klient välisriiki teadmatusest ja millisel juhul tahtlikult.

Mida aga teha, kui helistab kahtlane telefoninumber?

Kui inimene teab, et tal pole ühtegi selles piirkonnas reisivat tuttavat, siis soovitavad telefonioperaatorid nendele kõnedele mitte vastata, sest tegu võib olla petuskeemiga. Milles antud juhul skeem seisneb, pole teada, kuid tihti on taolised pettused üles ehitatud nii, et tehakse eritariifselt välismaa numbrilt vastamata kõne ja kui inimene helistab tagasi, teenib numbri omanik sellelt kasu.

Kui inimene on taolisele kõnele vastanud või tagasi helistanud, siis kindlasti tasub oma jooksva kuu saldol edaspidi täpsemalt silma peal hoida, seda saab teha näiteks Tele2 iseteeninduses. Kui klient avastab kummalisi väljaminekuid oma kõnearvestuses, peaks sellest kindlasti teada andma oma operaatorile.

Samal teemal

20.10.2018
Raivo Kiisler Tonga tüngakõnedest: helistaja oli Tonga kuningas ise
01.10.2018
HOIATUS: eestlased saavad kahtlustäratavaid kõnesid Hongkongist
16.09.2018
LUGEJAFOTO: telefoni ummistavad taas kahtlased kõned välismaalt
06.07.2018
Samoa petukõnede ohvriks langes mitu tuhat inimest