Kommentaar

Toomas Alatalu | Rahvas oskab aukudega leppeid poliitikutest paremini lugeda  (13)

Toomas Alatalu, vaatleja, 20. november 2018 18:25
Kuna nn. rändekriis on vaid osa paljudest korraga rulluvatest kriisidest, milles juba mitmendat aastat troonib suur poliitika ehk suurriikide omavaheliste suhete kriis, siis on hetkel avanenud ka hea võimalus näidata, kuidas suurte tehtud otsused mõjutavad väikeriikides toimuvat ja koguni nii, et teinekord tuleb aastakümneid oodata kuni suure hoolega varjatu välja lööb ja toimima hakkab. 

Praegu tasub tõemeeli rääkida Ungari sotsialistide (ekskommunistide) valitsuse suurest vahelejäämisest 2006. aastal, kui peaminister Ferenc Guyrcsany tõdes oma partei aktiivi ees, et juhid on rahvale kaua valetanud alates üksikreformidest ja lõpetades riigieelarve „kokkukeevitamisega." Ega’s selles midagi uut polnud, sest poliitikas valedeta läbi ei saa, ent Guyrcsany kirjeldas toimunut pikalt ja mahlakalt ning kõne salalindistuse kätte saanud opositsioonil jäi üle seda vaid ikka ja jälle kuulajaile ette mängida. Tänu sellele võitis Viktor Orbani Fidesz nii 2006. aasta kohalikud, kui ka 2010., 2014. ja 2018. aasta  parlamendivalimised ülekaalukalt.

Samal teemal

Lääneriikide topeltmäng 

Samas on sotsialistid ja juba komnoorena nutikas olnud Guyrcsany jätkuvalt suures poliitikas, ehkki tagaplaanil, kuid Brüsseli ladviku toetust nautides. See segane seis seletub lihtsalt: 1956. aasta ülestõusule lisandus NSV Liidu jõhkra kallaletungi käigus kodusõda, kus tapeti ka raha, naiste, näo jmt. pärast.

Mõistagi lootsid vastuhaku algatajad Lääne toetusele, mida aga ei tulnud. 1958. aastal saavutati kokkulepe, et mitte keegi ei räägi toimunust ja minnakse koos edasi. Moskva panuseks sai see, et Ungari võis isegi kapitalismi harrastada, kui tahtis. Ehk siis – ungarlased elasid 1958-1989 tõtt teades, ent sellest vaikides. Selle ebahariliku aja klaarimine algas alles 10 aastat tagasi, kui selgus, et andestamise limiit sotsialistidele oli täis saanud. Samas püsib erakond elujõus, sest nad tegid nii mõndagi vajalikku nii sotsialismi päevil kui ka pärast seda Ungarit NATOsse ja Euroopa Liitu juhtides.

Täpselt samamoodi tuleb vaagida Tšehhi ja Slovakkia sisepoliitikat. 1968. aastal toimunut võeti kui reetmist sarnaselt 1938. aastaga! Oli ju enamatki – suvel 1968 valmis esimene gaasitoru Siberist Austriani ning kuna see läbis ka Tšehhoslovakkia, olnuks neil võimalus… Kuid ei üritatudki! Gaasilõhn kalamarja ja viinaga uinutas kõik.

Tekkinud üleüldine apaatia reakodanike hulgas oli niivõrd suur, et 1989. aasta revolutsioonilistel sügiskuudel Ida-Euroopas jälgisid tšehhid-slovakid vaikselt, kuidas idasakslased läbi nende ja Ungari territooriumi läände pagevad. Vaikiti ka siis, kui Berliini müür langes. Alles 17. novembril, kui oli Praha tudengite natside poolt tapmise aastapäev, virgusid Tšehhoslovakkia noored taas ja nelja nädalaga tehti tasa see, millele näiteks poolakatel oli kulunud 20 aastat. Praha kuulsat sametrevolutsiooni (detsember 1989) esitatakse reeglina nii, et kommunistlik parlament valis presidendiks antikommunist Vaclav Haveli. Õige, aga päev varem valis sama parlament oma juhatajaks Alexander Dubceki, rahvuskommunistide käilakuju Praha kevade päevilt.

Ehk siis – lääneriikide korduv mugavuspassimine külma sõja päevil etendas suurt osa selles, et Tšehhis on tänagi tugev kompartei ja eksrahvuskommunistide juhitud parteid Poolas ja Ungaris on kõvad seltskonnad, sest nad on harjunud ise otsustama nii väikses kui suures poliitikas. Nende toetus tugineb nii ajaloolisele mälule kui ka kogemustele, mida on saadud suurest poliitikast, mis paraku pole kunagi üheselt puhtaks kuulutatav.

Siinkohal on 1968. aastal ilmnenu jätkuna paslik meenutada juba 13 aastat püsivat seisu, kus Saksamaa ja Venemaa ehitavad koos Nord Streame, mis jätavad Ukraina välja Ida-Lääne transiidiprogrammidest. Berliin juhib praegu ka nn. Normandia nelikut, kes peaks lõpetama Venemaa agressiooni vähemalt Ida-Ukrainas. Kas aga on võimalik toimetada nii, et parem käsi toimetab vasaku käe vastu? Rääkimata sellest, et Pariis ja Berliin vastavad USA kriitikale NATO alafinantseerimisest ähvardusega luua hoopis oma ehk Euroopa armee.

Sogane lepe

Kordan – rändeleppes puudub sõna „sõda“, samas kui president Ilves 2016. aastal sel teemal ÜROs kõneledes kõrvutas selleks ajaks tekkinud seisu Teise maailmasõja järgse olukorraga Euroopas. Sellele viitavad teisedki, ent praegu olla asi selles, et inimesed lihtsalt rohkem rändavad. Jääb mulje, et „sõja“ puudumist dokumendis korvatakse leppe heakskiitmisega Marrakechis. Nii otsustati muide suvel 2017 Berliinis ehk siis oli piisavalt aega kutsuda moslemite ühte peamisse pühapaika kümneid omavahel sõdivaid pealikuid, et kogu maailma silmade all rahu teha, ent seda ei sündinud ega ka sünni.

Hea seegi, et Saksamaa suurriigi kantsler Angela Merkel oli esimene, kes 2010. aastal tunnistas, et paljukiidetud multi-kulti integratsioon on kaputt. Kui nii on seal, siis on see nii mujalgi. Igal juhul polnud juhus, kui poliitiliselt laveerima asunud kantsleri läbimõtlematu otsuse peale tuiskas 2015. aasta sügisel Euroopasse ligi miljon sõjapõgenikku ja olukorra kasutajat ning hakati rääkima kvootidest.

Eestis aga tõusis taas probleemiks kaua mitteräägitud või ainult roosades värvides esitatud jutt Nõukogude ajal tulnud migrantidest. Me polnud suutnud neid seni integreerida, ent ühtäkki tuli Brüsselist teade, et Eesti on valmis vastu võtma 1064 pagulast, samas kui Leedu 737 ja Läti 710. Mis liig, see liig.

Põhimõtteliselt kordus sama, mis Ungaris ja Tšehhoslovakkias – inimesed võisid kaua vaikida valusal teemal, aga kõik püsis ju mälus. Ning piisas pisemast totrusest ja mõne võimutegelase ülipüüdlikkusest, kui vastuhoiak vormistus ja kinnistus. Puht ajaloolise mälu mõjul, sest haritud ja Euroopa mastaabis isegi kõrgelt haritud rahvas pole mõne parteijuhi tuju täitja. Seda viimast väita on lihtsalt alatu.

Pigem on asi selles, et rahval on ajalooline kogemus ja ta loeb segasteks kirjutatud ja aukudega dokumente paremini kui mõned ametlikud juhid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee