JEVGENI OSSINOVSKI Foto: Tiina Kõrtsini
Marvel Riik 19. november 2018 16:53
Sotsiaaldemokraatide juhi Jevgeni Ossinovski sõnul oleks ÜRO rändelepe saanud eelmisel valitsuse istungil heakskiidu, kui Isamaa poleks EKRElt saanud nakkust. „ See, et eelmisel esmaspäeval Isamaa EKRE survel ootamatult meelte muutis, tuli meile üllatusena,“ tunnistas Ossinovski.

Igas intervjuus, mille sotside juht esmaspäeval andis, rõhutas ta ikka ja jälle, et Eesti välispoliitika peab jätkama oma senist kurssi ehk konsensuslikult toetama liitlasi. Ossinovski sõnul oli valitusel ÜRO rändeleppe osas ühine arusaam olemas, kuigi ka siis võttis justiitsminister Urmas Reinsalu leppe teemal aktiivselt sõna. Kuid see, et isamaalased leppe toetamisest sootuks loobuvad, tuli sotsidele üllatusena, millega ei saanud leppida.

„Me ei saanud sellega nõustuda. Seda me ka Isamaale ütlesime,“ rääkis Ossinovski.

Kuigi esimesena läks reedel lendu sõnum, et sotsid nõuavad Reinsalu tagasiastumist, oli see Ossinovski sõnul vaid üks võimalik lahendus olukorrale, mille tegelik eesmärk oli taastada Eesti välispoliitika senine praktika ja seista selle eest, et häälekas vähemus (loe Isamaa) ei saa dikteerida valitsuse otsuseid. Soovi valitsust lõhkuda või sealt sootuks ära minna sotsidel Ossinovski sõnade järgi ei olnud.

Alternatiivne ettepanek oli, et enamus ehk riigikogu peaks otsustama leppe saatuse.

„Ma juba eile [pühapäeva õhtul, kui erakondade esimehed arutasid isekeskis valitsuskriisi] esitasin ettepaneku, et küsimuse võiks lahendada riigikogus. Tol hetkel see ei leidnud konsensuslikku toetust,“ ütles Ossinovski. „Aga parlamentaarses riigis on see täiesti kohane ja mõistlik instrument, et rahva poolt oste valitud saadikud saaksid oma tahte selles küsimuses avaldada.“

Vaatamata konsensuse puudusele tutvustas Ossinovski ettepanekut esmaspäeva hommikul Vikerraadio hommikuprogrammis.

Poliitkoridoris levib väärtuste kõrval hoopis teistsugune jutt, miks Ossinovski ja sotsid nädalavahetusel niivõrd jõuliselt barrikaadidele jooksid. Reitingud. Ühelt poolt kuuldub, et selle käiguga tahetakse valimiskünnise piirini kukkunud reitingut tõsta, teisel puhul seda jällegi varjata.

„Ei saa aru, millel selline väide põhineb,“ imestas Ossinovski, kellel sõnul olid sotsid kohustatud teema üles võtma, kuna välisministriportfell kuulub neile ning erakonnana seistakse teatud väärtuste eest, mida ka koalitsioonilepe toetab.