Poliitika

BLOGI | Riigieelarve läbis teise lugemise, vaidluses rändelepingu üle pole kired vaibunud (378)

Ohtuleht.ee, 22. november 2018, 13:57
Riigikogu.Foto: Teet Malsroos
Jätkuvalt keerleb segadus selle ümber, kas Eesti toetab ÜRO rändepaktiga liitumist või ei. Väikesese vaheldusena keskenduti kolmapäeval riigieelarve teisele lugemisele, kus opositsioon venitas istungi öötundideni. 

Loe värskeid rändepakti- ja poliitteemalisi uudiseid Õhtulehe blogist!

Sündmused, mis viisid valitsuskriisini algasid juba märtsis, mistõttu on paras aega heita pilk minevikku ning tuletada meelde, mis asjaoludel olukord meie valitsuses niivõrd hapuks läks.

13:57

EKRE teeb riigikogule ettepaneku panna ÜRO rändepaktiga liitumine 
rahvahääletusele

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon esitab täna 
riigikogule eelnõu, et panna ÜRO rändepakti toetamise küsimus 
rahvahääletusele.

Loe edasi SIIT

13:56

Isamaa: riigikogu peab rändepakti tagasi lükkama

Isamaa fraktsioon esitas riigikogu väliskomisjonile muudatusettepaneku riigikogu avaldusele „ÜRO Globaalse Ränderaamistiku kohta“. Isamaa ettepaneku kohaselt Eesti ei ühine rändepaktiga ja ei pea seda endale siduvaks.

Tulenevalt sellest, et ÜRO Globaalne Ränderaamistik võib kaasa tuua õiguslikke tagajärgi rahvusvahelise tavaõiguse kujunemise läbi ning arvestades Eesti riigi ajaloolist tausta ja keerulist demograafilist olukorda, deklareerib Riigikogu käesolevaga järgmist:

- Eesti Vabariik ei ühine ÜRO Globaalse Ränderaamistiku heakskiitmisega Valitsustevahelisel Konverentsil;
- ÜRO Globaalne Ränderaamistik ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt Eesti Vabariigile siduv;

Isamaa on varem teatanud, et ei toeta ÜRO paktiga liitumist valitsuses ja ei kavatse seda toetada ka riigikogus. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et erakond kasutab kõiki võimalusi, et Eesti ei ühineks ÜRO rändepaktiga.

„Eesti migratsioonipoliitika kujundamine peab jääma Eesti riigi otsustada ja see on oluline osa riigi suveräänsusest,“ ütles erakonna esimees Helir-Valdor Seeder.

22:11

Jüri Ratas: oleme poliitilise kriisi otsustavalt seljatanud

Jüri Ratase hinnangul näitab riigikogu toetus 2019. aasta riigieelarve teise lugemise läbimisele, et valitsuses tekkinud pinged on tänaseks lahendatud.

21:48

Kõik riigieelarve muudatusettepanekud hääletati maha.

Reformierakond ja EKRE tegid ettepaneku katkestada riigieelarve teine lugemine. Ettepaneku poolt oli 47, vastu 51 saadikut.

21:17

49 vastu, 49 poolt. Vabaerakonna muudatusettepanek nr 27 hääletati napilt maha.

21:07

Muudatusettepanek nr 17 ei leidnud toetust, nagu ka eelnevad.

20:40

"Palun muudatusettepanek number kuus hääletada ja enne seda kuus minutit vaheaega mitte võtta," naljatas Ligi. Enne seda võeti nimelt lühikeste vahedega neli ja viis minutit vaheaega. Reformierakonna venitamine jätkus pärast hääletust, kui paluti kuus minutit vaheaega.

20:19

Algas ettepanekute üle hääletamine.

20:16

Sven Sester: Eelarvetasakaal; see, et Euroopa Komisjoni poolt vaadatuna 0,7 protsendipunkti on miinuses... Kuulge, head kolleegid! Vanemad olijad teavad seda, et sellisel tasemel erinevus meie Euroopa Komisjoni poolsetes numbrites on ka varem olnud. Alati on olnud. Täna võib öelda, et struktuurselt on eelarve tasakaalus, nominaalselt ülejäägis.

19:39

"Küsisin, miks Eesti-Vene piiri väljaehitamine pole valitsusele prioriteet," kirjutab Mati Raidma sotsiaalmeedias. "Reformierakonna poolt pakkusime parandusettepanekuga riigieelarves selleks raha juurde panna. Keelduti. Vastajaks kolleeg Stalnuhhin. Alguses tahtis vihaseks saada. Siis ütles, et tegelikult on asi meie ehitusvõimekuses - rohkem pole võimekust. Siis vaatasin riigieelarve seletuskirja, kus kirjas, et järgmise nelja aasta jooksul väheneb piiri väljaehitamise raha igal aastal."

19:36

19:28

Martin Helme nimetas eelarvet tülgastavaks kommiraha jagamiseks ülisuures mahus.

"Tegemist on populismi kõige halvema ja kõige ehedama näitega. Ja just sellepärast, et selle eelarve põhisisuks ei ole mitte ühe, teise või kolmanda asja arendamine ja Eesti elu edendamine, vaid valimistel häälte ostmine valijate enda rahaga," lajatas Helme.

Helme teatas, et selle eelarve hind on neile rändepakt ja selle tõttu teevad nad ettepaneku eelarve lugemine katkestada.

19:24

Krista Aru ütles, et paljud need võimalused, mida ka opositsioon on pakkunud, on jäetud eelarves kasutamata ja selletõttu ei ole selles eelarves Eesti riigile kohast ambitsioonikust, suurt ideed ja edasiviivat jõudu.

19:01

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Külliki Kübarsepp avaldas lootust, et 2019. aasta eelarvet vastu ei võeta. "Me ostame praegu põrsast kotis ja ma arvan, et see ei ole vastutustundlik tegevus. Ja kui riigikogu rahanduskomisjon, kes juhib riigieelarve menetlust, ütleb, et me ei saa tagasi lükata esitatud eelarvet sellepärast, et ta ei vasta nõuetele, et riigikogu saakski sisuliselt arutada, siis, vabandust, mida see rahanduskomisjon meil siin riigikogus teeb?" imestas Kübarsepp.

18:57

Jürgen Ligi hinnangul on tegu kehva eelarvega: „Ambitsioonitu ja ükskõikne riigi ja ühiskonna huvide seisukohalt, aga ahne isiklike huvide poolest.“ Ligi märkis, et nemad omal ajal esitasid eelarve varuga, et me ei jääks ka Euroopa Komisjoni metoodiga järgi häbiposti ega elaks tuleviku arvel.

Ligi sõnul on see eelarve aegud vägisi JOKK-skeemidega tasakaalu.
„Aga nimetagem seda Eesti Energia skeemi, mida on siis väidetud, et ka eelmine valitsus on kasutanud. Tegelikult on see ikkagi päris petuskeem, sest selle taga ei ole investeerimisvajadust. Iseenesest paigutada kapital Eesti Energiasse ja samal ajal võtta dividende ei ole midagi erakorralist. See on loomulik. Investeeringu nimel kapitali baasi suurendamine suuremate dividendide nimel ongi finantsjuhtimine, aga siin tegelikult taga investeerimisvajadust ei ole. Siin on lihtsalt rahapesu. Maksimeeritakse dividende nii, et firmal tekib suhtarvude kriitiline langemine, ja siis teistpidi topitakse sinna raha sisse, mis eelarvetasakaalu ei vähenda,“ rääkis Ligi.

18:06

Peeter Ernits: EKRE tegi ettepaneku loobuda Kreekale makstavast 2,47 miljonist ja suurendada päästjate palgafondi 2,5 miljoniga. Miks te eelistate Kreeka toetamist ja päästjate, ma ei tahaks öelda poomist, sest tõesti päästjatele on raha tulnud juurde, aga miks te eelistate Kreekat päästjatele?

Stalnuhhin: Mitte keegi mitte kellegile mitte midagi ei eelista. Päästjate palgad, kui mind mälu ei peta, tõusevad järgmine aasta 29 protsenti, seal oli veel midagi juures, eks ju, 700-lt 1000 eurole, pluss need valverahad või kuidas neid seal nimetatakse. Mis puudutab Kreekat, siis arvestatud tulude tagastamine ei ole Eesti soolo, vaid selles osalevad kõik euroala riigid. Tähendab, me täidame oma kohustust, mille oleme endale ise võtnud. Siin ei ole mitte mingit emotsiooni, see on lihtsalt ette planeeritud tegevus.

17:38

Taavi Rõivas: Tark indiaanlane mitu korda ühe reha otsa ei astu. Küll aga on 2017. aasta ja käesoleva aasta eelarve laekumistest teada, et järsult tõstetud aktsiisid laekuvad kahe aasta peale kokku lausa sadades miljonites vähem kui eelarvesse kirjutatud. Kulud on ju tehtud, aga mida ei laeku, on aktsiisid. Tundub ebaloogiline nendega edasi minna. Reformierakonna fraktsiooni poolt tehtud ettepanek neid aktsiise alandada ei ole leidnud rahanduskomisjoni toetust. Miks?

Stalnuhhin: Kolleeg, sa vist puudusid saalist, aga selline küsimus juba oli. Alkoholitootjate ja maaletoojate liidu ametlik arvamus oli, et aktsiiside langetamine ei suurenda selle laekumist. Aktsiisi langetamine praktikas teistes riikides ei anna positiivset tulemust.

Rõivas: Loomulikult, kui viinatootjatelt küsida, ei langetaks nad aktsiisi. Küllap nad oleks nõus õlleaktsiisi veel kahekordseks tõstma. Aga kui me võtame erapooletud analüütikud, siis nemad ütlevad, et lausa sada miljonit on võimalik juurde teenida. Fakt on see, et 2016. laekus kaks korda väiksema aktsiisimääraga rohkem eelarvesse. Mis on see, mis takistab terve mõistuse häält kuulda võtmast ja langetama aktsiisi 2016. aasta tasemele?

Stalnuhhin: Mingitest viinatootjatest ei rääkinud ma ühtegi sõna. Kontrollige stenogrammist, nendest ma ei rääkinud. Konjuktuuriinstituut võib esitada prognoosi, aga ma võrdleks seda sellega, vaata, Taavi, meil on kaks korda kuus suured pidustused. Algusest teeb Turuuuringud prognoosi, kus on Keskerakond ees. Ja siis teeb Emor, kus on Reform. Me kordamööda peame pidu, kord on meil, kord teil. Olukord on täpselt sama. Inimesed on samad, metoodika peaks olema Euroopa riigis ühtiv, inimesed on saanud hariduse samades koolides. Ja siis tuleb selline vahe, kus on vahe mõnikord 10-12 protsenti. See on illustratsiooniks sellele, mida ma arvan igasugu prognoosidest. Mina lähtun - ja see on ka rahakomisjonis väga loogiline - rahandusministeeriumi prognoosist. Ma väga tähelepanelikult kuulan seda, mida räägib riigikontroll. Ülejäänud prognoose võib tulla tuhat. Väide, et hoobiga tuleb sada või kakssada miljonit juurde... noh, ma ei saa ju neid niiviisi kasutada. Ma rääkisin õlletootjatest, kui rääkisin arvamusest, et aktsiisi alandamine ei too mingit kasu. Me arutasime seda ka komisjonis. Mina olin täiesti rahulik, aga kolleeg Jürgen ütles paar halba sõna.

17:20

Jürgen Ligi: Ilmselgelt ärritas teid eestikeelse hariduse teema. Öelge, kas teid ärritab ka idapiiri väljaehitamine?

Stalnuhhin: Kolleeg Jürgen. Viimased kaks või kolm nädalat oled sa olnud valge ja karvane, et ma lausa imetlen ja pisar tuleb silma. Äkki muutud nii kurjaks ja hakkad mingi jamaga ründama. Jumal hoidku, mis sa nüüd!

17:05
Marvel Riik

17:04
Marvel Riik

Riigikogu saalis vastab rahanduskomsijoni esimees Stalnuhhin jätkuvalt saadikute küsimustele. Iga saadik saab esitada kuni kaks küsimust.

16:49
Marvel Riik

Niiöelda aknaalune Olga Ivanova tahaks justiitsministeeriumi valitsemisalast ära võtta 1,1 miljonit eurot. Selgitus: „Kulude vähendamine toimub Eesti Pere SA kui ka Eesti Endiste Metsavendade Liidu toetuste kärpimise arvelt. Kärpimine on põhjendatud sellega, et SA asutamise põhjused on ebamäärased, ei ole ka selge mis ministeeriumi valitsemisalas hakkab SA tegutsema ning kes on võtmeisikud, kes asuvad seda ka juhtima või tegevust sisustama. MTÜ Endiste Metsavendade Liidu finantseerimine Justiitsministeeriumi eelarvest samuti on ebaloogiline.“

16:44
Marvel Riik

Vabaerakonna kallim ettepanek oli tagada igale lapsele tasuta kodulähedane lasteaiakoht. Ettepaneku maksumus on ligikaudu 65 miljonit eurot ning selle raha oleks pidanud tulema Eesti Energia aktsiakapitali suurendamise ärajätmisest.

16:43
Marvel Riik

Vabaerakonna fraktsiooni ettepanek oli doktoranditoetus tõsta 840 euroni ühes kalendrikuus. Ettepaneku maksumus on 4 miljonit eurot. Katteallikaks nimetas erakond majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööjõu- ja majandamiskulude vähendamise ehk valitsuse kesktasandi kulude kärpimist.

Komisjon jättis ettepanekud arvestamata.

16:39
Marvel Riik

Stalnuhhin Eesti alus- ning koolihariduse muutmisest eestikeelseks: olen selgitanud, et kõige targemad inimesed keele valdkonnas on rääkinud, et alustada on vaja lasteaiast. Kõigepealt on meil vaja metoodikat. Keegi peab selle valmis tegema. Teiseks, õppevahendid. Räägime sellest juba veerand sajandit. Kolmandaks, kaader. Kust te need 400 spetsialistid võtate?

16:32
Marvel Riik

Reformierakond tahaks Eesti alus- ning koolihariduse muuta eestikeelseks. Ülemineku ühtsele eesti keelsele haridusele tuleb alustada alates lasteaiast ning seda on vaja viivitamatult alustada.

Rahaliselt oleks selleks vaja 5 miljonit eurot ning selle võiks võtta ühistranpordi toetusest.

Komisjon jättis ettepanekud arvestamata.

16:28
Marvel Riik

Riigikogu saalis

Külliki Kübarsepp: Menetlustähtajad ebamõistlikud. Prokuratuur ja PPA tahaks paremat infosüsteemi. Mis oli komisjoni argument, et ei minda appi?

Stalnuhhin: Prokuratuuri on suunatud raha – 2019. aasta eelarve 14,4 miljonit. Põhiline siiski argumentatsioon, katteallikas ei sobinud kuidagi.

16:27
Marvel Riik

Reformierakond tahaks riigi rahakotti mitme muudatusega täiendada ehk võtta tagasi välja lubatud raha. Selgitus: „Valitsus ei tohi esitada riigikogule eelarvet, kus regionaalpoliitikaks nimetatakse kümneid miljoneid suvaotsuseid, mis ei järgi valdkondlikke arengukavasid, konkursse, pingeridasid, riigi ja omavalitsuse rollide piire.“

Komisjon jättis ettepanekud arvestamata.

16:18
Marvel Riik

Aivar Sõerd: Meil on miinusega eelarve - 201 miljonit eurot. Rahandusministeerium teeb eelarve, saadab selle statistikaametile ja sealt tuleb eelarve ülejäägis tagasi.

Stalnuhhin: Tulem ei ole alati loogiline. Statistikaameti töötlus meil oli ja me leppisime kokku, et teeme vastava arupärimise. 3. detsembril tuleb ametist konkreetne isik, kes selle asja meile ära selgitab.

16:13
Marvel Riik

Presidendi kantseleilt taheti ära võtta 200 000 eurot

EKRE fraktsioon soovis eelarves vähendada vabariigi presidendi kantselei tööjõu- ja majanduskulusid 200 000 euro võrra. Selgitus: „Vabariigi presidendi kantselei on ilmselgelt ülepaisutatud, arusaamatult ülepaisutatult käitutakse ka ametist lahkunud eelmise presidendi kinnisvara üleval pidamisel. Eesti maksumaksja ei pea nii suurt kulu kandma.“

Komisjon jättis ettepaneku arvestamata.

16:10
Marvel Riik

Rahanduskomisjon jättis riigikogu fraktsioonidelt ja liikmetelt laekunud muudatusettepanekud arvestamata.

16:03
Marvel Riik

Riigieelarve eelnõu menetluse käigus on rahanduskomisjon kuulanud teise lugemise ajaks kõiki valdkonnaministreid, et saada detailne ülevaade valitsemisalade eelarvetest.
Muudatusettepanekute esitamise tähtajaks oli 31. oktoober ning muudatusettepanekuid tuli 60 muudatusettepanekut, millest 3 võeti menetluse käigus tagasi.

16:01
Marvel Riik

Algab riigieelarve teine lugemine! Kõnetoolis rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin.

15:47
Marvel Riik

Riigikogus algab peagi riigieelarve teine lugemine

Alates kella 14st käib riigikogus täiskogu korraline istung. Päevakorras on 30 punkti, kuid eelkõige oodetakse, kuidas hakkab kulgema lugemine riigieelarvega, mis on päevakorras 17ndana. Läheb lugemine libedalt või tulevad kasutusele viivitustaktikad? Hetkel on käsil päevakorra punkt number 15.

Päev riigikogus kujuneb paratamatult pikaks. Ehk ka tuliseks. Infotund andis selleks küll alust –> Peaminister Ratas: Reformierakond käitub nagu väike laps.

15:37
Marvel Riik

Toomas Jürgenstein | EKRE ja nüüd ka Isamaa ootavad Eestisse migrante?

"ÜROsse kuulub peaaegu 200 riiki ja loomulikult on nende vahel ühisosa leidmine raske. Kui ränderaamistiku dokumenti lugeda, siis väga paljuski on see taandatav enam-vähem kõikides maailma suuremates religioonides esinevale põhimõttele: käitu nii nagu sa tahad, et teised sinuga käituksid ehk siis ära tee seda, mida sa ei taha, et teised sulle teeksid."

Loe Jürgensteini mõtteid pikemalt SIIT.

Toomas Jürgenstein (Teet Malsroos)
15:34
Marvel Riik

Sotsidel on uus siseministrikandidaat olemas
Senine siseminister Andres Anvelt teatas eile tagasiastumisest ning juba on silmapiiril uus kandidaat - Katri Raik. Loe SIIT.

Katri Raik (Teet Malsroos)
18:50

Presidendi vaibal käinud opositsioonil puudub ränderaamistiku asjus üksmeel 

President Kersti Kaljulaid kohtus täna opositsioonierakondade esindajatega ning vestles nendega nelja silma all ÜRO ränderaamistikust ja kujunenud poliitilisest olukorrast. Kolmel parteil puudub raamistiku osas üksmeel ning ainsana on seda valmis toetama Reformierakond. EKRE meelest on tekkinud põhiseaduslik kriis. 

16:19

Viimasena kutsus president vaibale EKRE riigikogu fraktsiooni esimehe Martin Helme.

Martin Helme teel presidendi jutule (Teet Malsroos)
15:51

Riigikogu koguneb esmaspäeval arutama ÜRO ränderaamistiku toetamist 

Riigikogu esimees Eiki Nestor kutsus Toompea lossi istungisaali kokku Riigikogu täiendava istungi 26. novembril algusega kell 11.

Istungi päevakorras on Riigikogu liikmete Jevgeni Ossinovski, Eiki Nestori, Kalvi Kõva, Marianne Mikko, Jaanus Marrandi, Inara Luigase, Heljo Pikhofi, Kersti Sarapuu, Tiit Teriku, Mihhail Korbi, Heimar Lenki, Erki Savisaare, Märt Sultsi, Enn Eesmaa, Anneli Oti, Siret Kotka-Repinski, Vladimir Velmani, Dmitri Dmitrijevi, Mihhail Stalnuhhini, Igor Kravtšenko, Helmut Hallemaa, Marika Tuus-Lauli, Eevi Paasmäe, Toomas Väinaste, Valeri Korbi, Rainer Vakra, Toomas Pauri, Jaanus Karilaidi, Karin Tammemägi, Aadu Musta, Viktor Vassiljevi, Helmen Küti, Toomas Jürgensteini, Hardi Volmeri, Toomas Vitsuti, Barbi Pilvre, Hannes Hanso, Monika Haukanõmme ja Tanel Talve esitatud Riigikogu avalduse „ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta“ eelnõu (758 AE) esimene lugemine.

13:31
Silja Ratt

EKRE: meie rändelepet ei toeta!

Täna kell 16.15 läheb president Kersti Kaljulaidiga Kadriorgu kohtuma ka EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme. Mehe sõnul ei tohi Eesti riik ÜRO rändelepet heaks kiita, kuivõrd Eesti välis- ja julgeolekupoliitilised riskid ja väljakutsed viimastel aastatel järsult muutunud.

„Kümme aastat tagasi ei olnud veel Ukraina sõda. Viis aastat tagasi ei 
olnud rändekriisi. Samuti on kogu maailmas tõusnud esile rahvuslikku 
iseolemist rõhutavad jõud. Meie olulised liitlased on muutnud 
välispoliitilist kurssi, mida ilmestab Brexit ja Trumpi valimine. 
Sellises olukorras on vastutustundetu korrutada, et peame jätkama senist 
välispoliitilist liini,“ ütles Helme.

„Samas jääb arusaamatuks nende poliitikute jutt, kes väidavad, et ÜRO 
rändeleppest loobumisega teeks Eesti välispoliitilise kannapöörde. Mis 
ajast on oma riigi suveräänsuse kaitsmine kannapööre? Need, kes midagi 
sellist väidavad, kahjustavad meie rahvusvahelist tõsiseltvõetavust, 
võõrandades meid meie kõige olulisematest liitlastest nagu USA või 
Poola, kes Marrakechi leppega ei liitu. Leppega ei liitu veel terve rida 
Euroopa liidu riike. Eesti president peaks kaitsma Eesti põhiseadust, 
mitte õhutama poliitilist tüli meie liitlastega.“

13:20

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm ja fraktsiooni esimees Andres Herkel kutsuti kella üheks Kadriorgu presidendiga valitsuskriisi arutama. 

11:57
Silja Ratt

Reformierakond toetab ÜRO rändeleppega liitumist

"Arutasime täna Reformierakonna fraktsioonis taas valitsuskriisi, mille tulemusena peab riigikogu nüüd tegema valitsuse tegemata tööd. Reformierakonna fraktsioon esitab Riigikogu avalduse tekstile oma parandusettepanekud ja kui neid toetatakse, saame ka avaldust toetada," rääkis Kaja Kallas, kes täna hommikul kohtus ka president Kersti Kaljulaidiga.

"Arutasime ka seda, et ränne on suur globaalne probleem ja Eesti huvides on osaleda selle kontrollimisel ja piiramisel koostöös teiste maailma riikidega. Seega oleme Reformierakonnas seisukohal, et Eesti peab osalema ÜRO globaalse ränderaamistiku aruteludel.

Valitsuse töö on otsustamine ja kui see otsustamine delegeeritakse opositsioonile, siis peaks avama ka teised valitsuse dokumendid nagu näiteks eelarve, millele me oleme teinud ridamisi ettepanekuid, näiteks töötavate pensionäride kõrgema maksustamise lõpetamine, raha eraldamine teadus-arendustegevusele ja aktsiisipoliitika korrastamine."

11:13
Silja Ratt

Reformierakond kaalub peaministri umbusaldamist

Esmaspäeval valitsuskriisi sattunud võimuerakondadega kohtunud president Kersti Kaljulaid kutsus teisipäeva hommikul Kadriorgu suurima opositsioonijõu, Reformierakonna esimehe Kaja Kallase.

"President rõhutas, et riigikogu otsus ÜRO ränderaamistiku toetuseks ei lahenda valitsuskriisi, kuid toob Eesti välispoliitika tule alt ära. Eesti näitab, et jätkab väärtustel põhinevat välispoliitikat," ütles Kallas ERR-ile.

Kallase sõnul on Reformierakond endiselt seda meelt, et kui valitsus enda tööga hakkama ei saa, tuleb neil valitsemine üle anda. Lisaks kaalub erakond peaminister Jüri Ratase umbusaldamist. 

10:46

Ettevõtjad ränderaamistikust: rahvusvaheline tava muutub siduvaks

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsioon saatis eile koalitsiooni esindajatele ühispöördumise, mille väljendatakse nördimust valitsuserakondade tegutsemist ÜRO ränderaamistikuga. Suurettevõtjad peavad põhjendamatuks ja vastutustundetuks valitsuskriisi esilekutsumist eesmärgiga lõigata valimistel edu. „Ränderaamistikku tuleb suhtuda kui rahvusvahelist tava loovase kokkuleppesse, mille kujundamisest oleks meil vastutustundlik osa võtta,“ kirjutavad ettevõtjad ühispöördumises.

Loe pikemalt SIIT 

10:15
Silja Ratt

Esmaspäeval kutsus Kaljulaid parteide juhid Kadriorgu, et nendega tekkinud olukorda arutada.

Kersti Kaljulaid  (Stanislav Moshkov)
Kersti Kaljulaid (Stanislav Moshkov)
Kersti Kaljulaid  (Stanislav Moshkov)

09:53
Silja Ratt

Vabaerakond jätab ÜRO rändeleppe toetuseta

Vabaerakonna esimehe Kaul Nurme sõnul oli ÜRO rändelepe arutlusel 19. novembri Vabaerakonna juhatuse koosolekul. „Pidevalt muutuvas maailmas on taolised rahvusvahelised aluskokkulepped kahtlemata vajalikud, kuid praegu kirgi küttev versioon ei ole Eestile vastuvõetav,“ ütles Kaul Nurm.

Valitsusel tuleb neil teemadel jätkata arutelusid teiste EL-i riikidega, kuni jõutakse Eesti rahvuslikke huve rahuldava tekstini. „Praegusel kujul esitatud dokument kahjuks ei järgi neid, sisaldades endas mitmeid rännet õigustavaid sõnastusi ja põhimõtteid. Seda arvesse võttes soovitab Vabaerakonna juhatus hääletada sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu vastu,“ sõnas Nurm.

Vabaerakonna juhatuse hinnangul on riigikogule esitatud avalduse eelnõu nõrk ega sisalda ränderaamistiku teksti suhtes kõiki Eesti jaoks olulisi reservatsioone. Seega ei toeta Vabaerakond esitatud eelnõu sõnastust ega ränderaamistikule riigina toetuse andmist.

18:13
Greete Kõrvits

President Kaljulaid loodab, et olukord leiab sel nädalal lahenduse

18:10
Greete Kõrvits

President Kaljulaid: olukord tuleb rahulikult lahendada, mõeldes sellele, mis on Eesti inimestele maailmas oluline

18:08

16:59
Marvel Riik

Jevgeni Ossinovski: kui valitsuses konsensust ei ole, peab otsuse tegema enamus, mitte häälekas vähemus

Sotsiaaldemokraatide juhi Jevgeni Ossinovski sõnul oleks ÜRO rändelepe saanud eelmisel valitsuse istungil heakskiidu, kui Isamaa poleks EKRElt saanud nakkust. „ See, et eelmisel esmaspäeval Isamaa EKRE survel ootamatult meelte muutis, tuli meile üllatusena,“ tunnistas Ossinovski. Loe pikemalt SIIT.

16:10

Menetlusse võeti Riigikogu avalduse „ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta" eelnõu

Eelnõule kirjutas alla 39 saadikut: Jevgeni Ossinovski, Eiki Nestor, Kalvi Kõva, Marianne Mikko, Jaanus Marrandi, Inara Luigas, Heljo Pikhof, Kersti Sarapuu, Tiit Terik, Mihhail Korb, Heimar Lenk, Erki Savisaar, Märt Sults, Enn Eesmaa, Anneli Ott, Siret Kotka-Repinski, Vladimir Velman, Dmitri Dmitrijev, Mihhail Stalnuhhin, Igor Kravtšenko, Helmut Hallemaa, Marika Tuus-Laul, Eevi Paasmäe, Toomas Väinaste, Valeri Korb, Rainer Vakra, Toomas Paur, Jaanus Karilaid, Karin Tammemägi, Aadu Must, Viktor Vassiljev, Helmen Kütt, Toomas Jürgenstein, Hardi Volmer, Toomas Vitsut, Barbi Pilvre, Hannes Hanso, Monika Haukanõmm ja Tanel Talve.  

Riigikogu on veendunud, et raamistiku eesmärgid aitavad kaasa ebaseadusliku rände vastu võitlemisele ja selle vähendamisele, leevendades muuhulgas negatiivseid tagajärgi selle ohvrite jaoks. Riigikogu toetab ÜRO Globaalse Ränderaamistiku vastuvõtmist.

14:54

President Kaljulaid kutsus valitsuserakondade juhid Kadriorgu, et arutada tekkinud olukorda ja lahendusi valitsuskriisile.

Esmalt kohtub riigipea kell 15.30 Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovskiga, seejärel kell 16.30 Keskerakonna esimehe Jüri Ratasega ning siis kell 17.30 Erakond Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederiga.

Kell 18.00 teeb president Kersti Kaljulaid pressiavalduse.

14:25
Marvel Riik

Ratas: rändeleppe jaoks peaks tegema eraldi istungi

Jüri Ratas rääkis ajakirjanikele, et rändeleppe hääletuse jaoks peaks tema meelest tegema täiesti eraldi istungi.

"See on tõsine küsimus ja riigikogu peaks saama seda rahulikult menetleda. Enne kolmapäeva ei jõua, neljapäev võiks olla sobiv," arvas peaminister.

13:43
Silja Ratt

Mart Meri: rändeleppest loobumine heidaks Eestile halba valgust

Filoloog ja poliitik Mart Meri arutleb Facebookis, et kui me rändeleppega ei ühine, siis ületab see negatiivses mõttes uudiskünnise. Kui me aga hiljem otsustame leppega siiski ühineda, ei huvita see enam kedagi.

"Allakirjutamata jätmisega annab Eesti märku, et ta ei soovi olla kaugemale tulevikku ettevaatavate riikide peres. Et ta ei oska omaenese rahvuslikke huve siduda globaalsete arengutega, sellistega, mida saab kujundada või neutraliseerida või üle elada ainult riikidevahelise koostöö olemasolul," kirjutas Meri.
Loe pikemalt SIIT.
13:24
Marvel Riik

Mart Helme tervitab rändeleppe tulekut riigikokku: „Meie ei kavatse laskemoona säästa.“

EKRE esimees Mart Helme tervitas valitsuse otsust tuua rändeleppe küsimus riigikogu tasemele. „Siis näitab iga saadik, kuidas tema suhtub sellesse. Ja ma julgen öelda, et enamik neist on argpüksid ega tule [hääletamisele] kohale,“ rääkis Helme.

„Me oleme kogu aeg olnud kriitilised [valitsuse suhtes], sest riigikogu on kõrvale jäetud, ükskõik, mida räägib see pagana Sven Mikser,“ ütles Helme, kelle sõnul on kõik jutud, et lepet arutati ja sellele anti heakskiit juba märtsis, vaid osa tõest.

„See toodi sisse muude punktide seas ja oli selline üldinformatsioon, mis võeti teatavaks, aga mingeid otsuseid ei langetatud,“ selgitas Helme.
Sellest tulenevalt tervitab EKRE esimees küsimuse riigikokku jõudmist. „Sest siis näitab iga saadik, kuidas tema suhtub sellesse. Ma julgen öelda, et enamik neist on argpüksid ega tule [hääletamisele] kohale.“

Samas ei loo Helme endale illusioone. Suure tõenäosusega on sotside esimees Jevgeni Ossinovski teinud ära enda kodutöö ning arvutanud kokku, et Kesk- ja Reformierakonna häältega on võimalik lepe parlamendis läbi suruda. „Sisuliselt viiakse see riigikokku selleks, et Ratas ja Seeder saaksid omad käed puhtaks pesta. Nende poolt on see äärmiselt küüniline, aga kuna nad toovad küsimuse veelkord avalikkuse ette, siis meile annavad nad lihtsalt märklauad. Meie ei kavatse laskemoona säästa!“ lubas Helme. „Sellest küsimusest saab valimiste üks põhiküsimus.“

Helme hinnangul ei lähe valitsus lõhki, kuna siis tekiks oht, et riigieelarve kukutakse läbi. „Aga nad on kirjutanud endale riigi eelarvesse väga prisked rahad, millega valimiskampaaniat teha, seda nii katuserahadega kui ka MTÜde rahastamisega.“

13:14
Marvel Riik

Kaul Nurm: oleks kahetsusväärne, kui rändelepe varjutaks ära teised, tähtsamad teemad

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm rääkis Õhtulehel, et oleks kahetsusväärne, kui rändeleppest saaks valimiste eel läbiv teema ning teised Eesti arengu ja tuleviku seotud teemad jääksid tagaplaanile. 

Võimalikest lahendustest rääkides avaldas Nurm, et Eesti võiks rändeleppega nõustudes välja tuua punktid, millega me oleme täiesti päri ning lisada, et me ei käsitle seda siduva leppena. Vabaerakonnal veel rändeleppe osas kindlat seisukohta ei ole. Nurmi sõnul ei taha nad sündmustest ette rutata.

"Tundub, et valitsus ei saa endaga hakkama ja tahab otsustamist riigikogu kaela lükata," lisas ta.

12:51
Marvel Riik

Jüri Ratas rändeleppe riigikokku viimisest: See ei ole koalitsiooni kokkulepe

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratase sõnul on rändeleppe riigikokku viimine tänasel päeval ainus võimalus, kuidas leppe saatus otsustada. „Koalitsioonis üksmeelt ränderaamistikus ei ole. Ma töötan selle nimel, et me teistes küsimustes selle leiaksime,“ ütles Ratas.

Ratas ei olnud nõus väitega, et selle käiguga veeretab valitsus vastutuse enda pealt ära. „Riigikogu ei ole minu jaoks kunagi olnud teise- või kolmandajärguline kummitempel. Me oleme parlamentaarne riik ja küsida riigikogulaste arvamust on hetkel ainuõige.“

Kui rändeleppe peaks riigikogus venima ja sellest saab üks valimiste põhiteema, on Ratas igati valmis selle üle diskuteerima. „Kui me räägime pagulastest, siis meie seisukoht on väga konkreetne: me toetame ainult ja ainult vabatahtlike vastuvõtmist. Keskerakond ei toeta massmigratsiooni ega pagulaskvoote,“ täpsustas peaminister, kes loodab siiski, et valimiste põhiteemadeks saavad teised ideoloogilised küsimused, nagu sotsiaal-, haridus-, regionaalpoliitika ja majandus.

12:35
Silja Ratt

Reformierakond: valitsuse võtmed tuleks meile anda

Reformierakonna esinaine Kaja Kallas rääkis Õhtulehele, et kui praegune valitsus ei suuda otsuseid langetada, siis tuleb see töö usaldada teiste kätte. Kallas viitas, et kui Reformierakonnalt oodatakse ÜRO ränderaamistiku otsuse osas abi, siis nemad on nõus kaasa rääkima vaid valitsuse juhtiva erakonnana.

"Küsimus ei ole praegu ÜRO ränderaamistikus vaid selles, et valitsus ei suuda otsustada. Meil on väga selge seisukoht, aga selle otsuse tegemine on valitsuse töö. Meie võime seda tööd ka teha, aga sel juhul me soovime seda teha valitsuse juhtiva erakonnana," selgitas Kallas.

Vaata videointervjuud Kallasega SIIT.

12:03
Silja Ratt

Sündmused, mis viisid möödunud reedel plahvatanud valitsuskriisini algasid juba märtsis, mistõttu on paras aega heita pilk minevikku ning tuletada meelde, mis asjaoludel olukord meie valitsuses niivõrd hapuks läks.

Vaata ajajoont rändeleppega seotud otsustest SIIT!
11:51
Silja Ratt

Keskerakond toetab küsimuse arutamist riigikogus 

Keskerakonna fraktsioon otsustas toetada ettepanekut, mille järgi võtaks riigikogu seisukoha ränderaamistiku osas, mis näeb ette suuremat riikidevahelist koostööd rändeküsimustes, ebaseadusliku rände algpõhjustega tegelemist ning ka Eesti inimeste õiguste kaitset.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu rõhutas, et ÜRO globaalne ränderaamistik on õiguslikult mittesiduv ning seda on rõhutanud ka Eesti vabariigi õiguskantsler. „Keskerakond toetab kindlat põhimõtet, mille järgi otsustab Eesti rändeküsimustes ise, kas, keda ja kui palju riiki lubatakse ning kuidas oma piire kaitseme. Nii praegu kui ka tulevikus peab pagulaste võimalik vastuvõtmine olema vabatahtlik,“ rõhutas Sarapuu. 

11:48
Silja Ratt

Isamaa ei näe alternatiive

Helir-Valdor Seeder rääkis meediale, et Isamaa ei toeta endiselt ÜRO rändepaktiga liitumist ning ainus hea lahendus ongi mitte liitumine.

Seeder selgitas, et Isamaa jääb enda juurde, et nemad ÜRO rändepaktiga ühinemist ei toeta. Poliitik lisas, et kui teema peaks riigikogus arutlusele tulema, hääletavad nad ka seal kogu fraktsiooniga rändepakti vastu. 

Loe pikemalt SIIT.

11:46
Silja Ratt

Sotsid tulid kokku, et ÜRO rändepakti küsimust. Foto: Marvel Riikgallery-image-VIDEO JA GALERII | Sotsid arutasid koosolekul, kas viia rändeleppe küsimus riigikokku

11:45
Silja Ratt

Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioon võttis hommikusel koosolekul arutlusele partei esimehe Jevgeni Ossinovski ettepaneku viia ÜRO rändeleppe küsimuse üle otsustamine riigikokku. 

Vaata galeriid SIIT.

 
11:37
Silja Ratt

Sotsid: viime otsustamise riigikogusse

Jevgeni Ossinovski pakkus Vikerraadio hommikuprogrammis välja, et ÜRO rändeleppe küsimuses lahenduse leidmiseks tuleb otsustamine viia riigikokku. Ossinovski lisas, et valitsus austab kindlasti riigikogus langetatud otsust ning pealegi saaksid siis kõik erakonnad küsimuses kaasa rääkida.

"Kui me tahame globaalsete probleemide lahendamisel kaasa rääkida, siis tasub nendes koostööformaatides osaleda, mitte öelda, et kuna me lõpuni aru ei saa, mis see on, siis parem ärme sinna oma nina topi," rääkis Ossinovski ÜRO rändeleppe teemale viidates.

Loe pikamalt SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee