Eesti uudised

FOTOD | Milline näeb välja tuttuus süstlavahetusbuss ja miks me seda vajame?  (16)

Kristjan Väli, 19. november 2018 12:38
INVICTUS NÕUSTAMISBUSSI tutvustamine Tags: Invictus nõustamisbussFoto: Tiina Kõrtsini
Süstlavahetusbuss vurab narkomaanide juurde, kes pole kasutatud süstlaid kuhugi viinud, vaid visanud need prügikasti või põõsa alla.

Mobiilne süstlavahetuspunkt ehk rahvakeeli lihtsalt süstlavahetusbuss on järgmine samm tervise arengu instituudi (TAI) võitluses siinmail lokkava narkoprobleemiga. Buss sõidab iga päev ringi. Varahommikust hilisõhtuni ja isegi riigipühadel. Esialgu võib uhket masinat näha vaid Tallinnas, Harjumaal ja Narvas, ent kaugemas tulevikus võivad sellised ringi vurada mujalgi Eestis.

Samal teemal

Nime poolest võiks arvata, et bussi ainus eesmärk on sõltlaste kasutatud süstlad puhaste vastu vahetada, ent päris nii see pole. „Süstlavahetusbuss kõlab veidi halvasti. Tegelikult on pigem kahjude vähendamise buss, kus inimestele antakse ka sotsiaalset ja psühholoogilist abi. Loomulikult saab ka oma süstlad siia tuua ja teha näiteks ka HIV-testi,“ selgitab Alisa, kes on üks kümnest MTÜ Convictuse töötajast, kes haldavad Tallinna ja Narva busse.

Alisa sõnul on süstlavahetus võrdlemisi lihtne: klient annab kasutatud süstlad ära ja saab vastu uued. Igal kundel on kindel number, mille alusel peetakse andmebaasi, kui palju süstlaid vahetusse tuuakse. „Mõned kliendid toovad mitme inimese süstlad, korraga näiteks 100 tükki. Kuid on ka neid, kes toovad vahetusse vaid neli–viis süstalt,“ sõnab Alisa. Süstivaid narkomaane on Tallinnas üksjagu. Ainuüksi Lastekodu tänaval asuva MTÜ Convictus kahjude vähendamise keskusesse tõi möödunud aasta jooksul kasutatud süstlaid 1352 inimest. Vahetusse toodi neid 349 696. Convictus andis mullu Eestis välja 1 997 158 süstalt.

INVICTUS NÕUSTAMISBUSSI tutvustamine Tags: Invictus nõustamisbussFoto: Tiina Kõrtsini

Buss sõidab ringi ja peatub paikades, kus pruugitakse narkootikume. Samuti seal, kus liiguvad või kogunevad narkomaanid. Küll aga ei peatu buss näiteks lasteaedade või koolide lähedal, mis tähendab, et kõik vastalised saavad öösel rahulikult magada.  Alisa ütleb, et tal pole narkomaanide ees mingit hirmu. „Nad tulevad siia ju abi saama ja meie suhtume nendesse inimlikult. Miks nad peaksid siis meie vastu agressiivsed olema. Enamik narkomaane teab, et võib siia tulla,“ kinnitab MTÜ Convictus töötaja.

Alisa tunnistab, et väga keeruline on kirjeldada nii-öelda keskmist klienti. Enamik narkomaane näeb välja nagu tavalised inimesed tänavalt ega jää kuidagi silma. „Aga jah, näost on aru saada, kas ta on kunagi tarvitanud või teeb seda praegu,“ märgib Alisa.

INNA FARBER Tags: Invictus nõustamisbussFoto: Tiina Kõrtsini

Kui süstlapunktid on olnud rahva seas vägagi vihatud, siis peaks mobiiline süstlapunkt olema inimestele sobivam lahendus. Alisa tunnistab samas, et ta on juba ennast vaimselt valmis seadnud, kui keegi peaks tulema teda süstlavahetuse pärast sõimama. Aastatel 1999–2017 on Eestis narkootikumide üledoosi tõttu surnud 1639 inimest, sellel aastal septembri alguse seisuga 28. Peamine süstitav narkootikum on olenevalt piirkonnast kas fentanüül või amfetamiin. Kahe bussi ostmine ja ümberehitamine läks maksma 148 746 eurot koos käibemaksuga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee