Maailm

Lakke roniv kütusehind tõi rahva tänavaile (11)

Tõnis Erilaid, 19. november 2018 09:02
Foto: AFP/Scanpix
„Macron, astu tagasi!“ skandeerisid sajad tuhanded kollastes helkurvestides prantslased laupäeval alanud ja eile kestnud hiidmeeleavaldustes, mis sulgesid maanteid ja linnatänavaid ning tõkestasid ligipääsu lennujaamadele ja reisisadamatele.

Politsei andmeil oli laupäeval meeleavaldajaid vähemalt 288 000 – paaris tuhandes paigas üle riigi. Pühapäeval oli neid umbes 150 linnas ja külas.

„Öö vastu pühapäeva oli rahutu. Puhkes kaklusi ja inimesi pussitati,“ ütles siseminister Christophe Castaner  RTLi raadio hommikusaates. Tema sõnul vahistas politsei 157 inimest. Tema hinnangul olid nad peamiselt purjus idioodid, kes ei osanud käituda.

 Minister lubas, et politsei teeb pühapäeval kõik mis võimalik, et maanteede sulgemine lõpetada või vähemalt tagada, et autod pääseksid liikuma. AFP teatas eile, et minister ei saanud seda lubadust täita.

Sadu vigastatuid

Laupäeva õhtul anti teada rohkem kui 400 vigastatust.  Nende seas on politseinikke ja päästetöötajaid.

Ida-Prantsusmaal sai surma 63aastane Chantal Mazet – pärast seda, kui tütart haiglasse viinud naisautojuht sattus n-ö kollaste vestide piiramisrõngasse. Kui nood hakkasid tema auto katusele trummeldama, andis paanikas naine gaasi  ja sõitis neile otsa. Rängemalt vigastas aga inimesi Põhja-Prantsusmaal Hazebrouckis veokijuht, kes vihastas ja sõitis kõnniteel meeleavaldajatele otsa. 

Politsei kasutas pisargaasi, tõrjudes meeleavaldajaid presidendipaleest eemale ja Alpides Mont-Blanci alt läbi mineva tunneli suul.

Protestijad tulid esialgu tänavaile meelt avaldama järjest tõusva kütuse hinna vastu. Uudisteagentuuri AFP tsiteeriv BBC märgib, et diislikütuse hind on tõusnud viimase kahe kuuga 23 protsenti ja on nüüd saadaval keskmise hinnaga 1,51 eurot. Tõsi, kütuse hind peaks nüüd olema juba väikeses languses, kuid paraku tõstsid võimud diisliaktsiisi veel 7,6 senti liitri kohta ja bensiinil 3,9 senti, pidades seda vajalikuks keskkonna puhtamaks muutmisel. Täiel jõul hakkas aktsiis kehtima oktoobris, mis põhjustaski kiirema hinnatõusu. Rahva meelepahast heitunud valitsus teatas küll eelmisel kolmapäeval, et loob fondi nende abistamiseks, keda vaesus segab isegi vältimatuid autosõite tegemast. Kuid seegi ei rahustanud sotsiaalmeedia poolt üles köetud meelavaldajaid maha.  

President Macroni vastu

Emmanuel Macron keeldus sammugi tagasi astumast ja nii kasvasidki meeleavaldused üle protestiks kogu tema poliitika vastu. Paljude prantslaste arvates on president arrogantne ega suuda mõista lihtsate inimeste muresid. „Meil on liiga palju makse,“ ütles Veronique Lestrade meeleavaldusel ühes Pariisi eeslinnadest ajakirjanikele, kurtes, et tema pere tuleb hädavaevalt ots otsaga kokku.

Macron on muutnud võimul oldud 18 kuu jooksul seadusi tööandjatele soodsaiks ja saanud hüüdnimeks „rikaste president“. Tema poliitikat kiidab heaks vaid viiendik prantslasi.

„Täiesti kindel, et ma ei hääleta enam mitte kunagi tema poolt. Tegin seda eelmistel valimistel ja nüüd näen, kuidas temaga pole võimalik mõistlikku diskussiooni pidada. Ta muudab kõik naljanumbriks,“ rääkis 63aastane Dominique Jouvert Lyoni meeleavaldusel Reutersile. 

Tõnis Erilaid

KIIRTEE SULETUD: Meeleavaldajad sulgesid eile Normandia olulise keskuse Caen'i juures maantee.

AFP/Scanpix

- kasti

Protestijad sulgesid Londonis viis silda

„Meie kodanikuallumatus on alguseks rahvusvahelisele protestiliikumisele, mis nõuab tegusamat võitlust läheneva ökoloogilise katastroofiga,“ ütles üks korraldajaist Gail Bradbrook ajakirjanikele. Tema sõnul tuli meelt avaldama rohkem kui 6000 inimest.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee