Juhtkiri

Juhtkiri | Läti on meile nagu ustav pinginaaber (1)

ohtuleht.ee, 18. november 2018, 20:18
Kui tänaval juhuslikult valitud inimestelt küsida, mis neile meenub Läti kohta, siis võiks kihla vedada, et kolme populaarseima vastuse seas on saldejums’ina tuntud värskendav maius, meie lõunanaabrite kinganinades väidetavalt peituvad kuus varvast ning eriti viimastel aastatel palju kõneainet pakkunud madalad alkoholi- ja muude kaupade hinnad. Märgatakse eelkõige erinevusi, ja et need juhtuvad nii banaalsed olema, viitab sellele, et tegelikult on meil lätlastega väga palju ühist. 

Eile 100. sünnipäeva tähistanud Lätiga on meil sarnane minevik, väärtusruum ja küllap ka sarnased tulevikusihid. Sarnased on ka mured – inimeste ootustele allajääv elatustase, ääremaastumine, välismaale tööle ruttavad noored ning keerulised lõimumisküsimused. Nii on isegi mõneti kummaline, et eestlased kipuvad kõiges mõõtu võtma hoopis soomlastega, kes on teistsuguse ajaloo tõttu nagu vanemas klassis käiv hea tuttav, kuigi õiglasem oleks võrrelda end oma armsa pinginaabriga. Samas on see mõistetav – positiivne eeskuju ühiskonnast, kus paljud tahaksid elada (ja paljud on selle unistuse ka täide viinud), on meidki innustanud suuremate sammudega oma eesmärkide poole liikuma. Veidi paremale järjele jõudnud riigina võime olla samasuguseks innustajaks ka Lätile ega pahandaks ka siis, kui pinginaaber otsustab meie pealt vahel spikerdada.

Iseseisvus ja võimalus ise otsustada tähendab aga sedagi, et kahe riigi ühesugune kulgemine pole enam ettemääratud, nagu ühe klassi lapsed võivad end hilisemas elus leida täiesti erinevatest kohtadest. Ühisosa leidmine ja hoidmine nõuab seega üha enam vaeva. Ametlikul tasandil tehakse suhete hoidmise ja arendamise nimel tööd aga niikuinii, ja lõpuks jääb pinginaaber alati kalliks ka siis, kui pole teda enam ammu näinud. Läti sõpradele tasub aga külla minna esimesel võimalusel.

Palju õnne, Läti!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee