Eesti uudised

Läti kirikupea manitses kantslist poliitikuid

Läks lahti: Läti riigi juubel vallandas Riias tõelise jaskari 

Asso Ladva, 18. november 2018 12:06
PIDU KÄIB: Riia on sajandaks aastapäevaks lipuehtes.Foto: Reigo Teervalt
Kui Läti riigijuhid ja külalised alustasid iseseisvuspäeva julalateenistusega Riia toomkirikus, siis laupäeva õhtul käis Riia kesklinnas tõeline rahvapidu ja inimesi oli linnas liikvel rohkem kui argipäevade tipptundidel.

Laupäeva õhtul oli Riia Vabadussamba jalamil kontsert, Daugava kaldapealsel käis valgusmäng, igas väiksemaski pargis olid süüdatud tuled ja mängis muusika, nii et rahval oli kus olla ja mida vaadata. Parkimiskohta oli praktiliselt võimatu leida.

Osalt liikluse rahustamiseks on pühapäeval Riia ühistransport tasuta, et inimesed oma autodega niigi osaliselt liiklusele suletud südalinna autodega ära ei ummistaks. Samas pole eelmise õhtuga võrreldes hoogu maha võetud ja Vabadussamba juures toimub pidevalt midagi, mis hoiab inimesed Riia kesklinnas.

Pühapäeva hommikul algasid Läti aastapäeva ametlikud üritused ja nendele jõuab Leedu ja Soome presidentide kõval ka Eesti president Kersti Kaljulaid.

Kriitika kantslist

Samal teemal

Hommikust aastapäeva jumalateenistust juhtinud Läti evangeelse luteri kiriku peapiiskop Janis Vanags tervitas jutluse alguses inglise kõiki Läti sõpru ja partnereid. „Kogu jutt ei käi meil enam ainult läti keeles, see näitab, et me oleme arenenud,“ viskas piiskop läti keelt mittevaldavaid külalisi tervitades villast.

Piiskopi jutlus ei olnud päris tavapärane aastapäeva pidujutt. Ta ütles, et mõru kriitika on igas riigis vajalik. Samas ei tohi kritiseerijad veenda ennast ja teisi selles, et kõik on halvasti, vaid peab hindama ka seda, mis on hästi.

Piiskop manitses ka poliitikuid, sest kui kasvava majandusega riigis vahetub valimiste tulemusel kaks kolmandikku parlamendi koosseisust, siis ei ole rahvas poliitikutega rahul ja otsib uusi väärtusi.

Mujal Lätis

Hommikul tervitasid lätlased päiksesetõusu laulu ja tantsuga nii Riias Vabadussamba juures, Turaida lossis, RAznase järve ääres, Kolka neemel ja mujalgi. Liepajas ja Valmieras on täna rahvajooksud, kusjuures rada kuju meenutab Läti kontuuri.

Ventspilsis joonistatakse Läti kontuur ja arv „sada“ küünaldest, Jurmalas palistavad 8000 küünalt 20 kilomeetri pikkust Jurmalat läbivat teed alates Lielupe jõest kuni Kemeri laheni. Ka teistes suuremates linnades on arvukalt kontserte, spordivõistlusi või muid rahvalõbustusi.

Samal teemal

18.10.2018
TIHKE TUNNE: Läti juubelipäeva ilutulestik meelitas Daugava äärde pool Riiat
18.10.2018
Milda upub lilledesse: sajad kimbud ja pärjad ümbritsevad Riia vabadussammast
18.10.2018
Läti paraad jäi paljudel nägemata: parema vaatekoha nimel roniti puude ja aedade otsa
18.10.2018
LÄTI 100 SINU KÖÖGIS! Lõunanaabrite road paluvad lauda