Maailm

PURUVAENE POLIITIK? USA kongresmenil ei jätku raha üüri maksta (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. november 2018 20:18
Alexandria Ocasio-Cortez Washingtonis: kas otsib toakaaslase või liitub „kušetinõukoguga“?Foto: Reuters/Scanpix
Alles see oli, kui riigikogu majanduskomisjoni osad liikmed leidsid, et riigikogulaste palk on liiga madal (2684,86 eurot neto) ning üks poliitik kurtis, et nii väikse palga kõrvalt säästa küll ei õnnestu. „Rahamuredega“ poliitikuid jagub aga mujalgi! Tõsi küll, selle loo peategelane on seni rüganud lihtsatel ametitel.

BBC kirjutab, et Alexandria Ocasio-Cortez (29) New Yorgist on noorim naisterahvas, kes USA ajaloos Kongressi rahvaesindajaks valitud. Uue ameti tõttu peab ta nüüd mõistagi kolima pealinna, aga elu seal on nii kallis, et seni napimapoolse sissetulekuga Alexandrial ei ole raha, et enne töö algust end seal sisse seda.

Samal teemal

Ocasio-Cortez on pärit töökast, ent tagasihoidlikust perest. Kuni 2018. aasta alguseni teenis ta elatist New Yorgi restoranides. Seejärel otsustas noor naine poliitikasse pürgida. Tema poliitiline kampaania oli naise sõnul suuresti põlve otsas tehtud-aetud.

Üüriprobleem aga ilmestab Alexandria sõnul seda, et lihtne tööinimene poliitikat tegema teretulnud ei ole. Seega peab ta seniks improviseerima, kuni jaanuaris esimese palgatšeki kätte saab.

Ühendriikide pealinn Washington figureerib sageli kõige kallimate üüripindade TOP 10-s. Ühetoalise korteri kuuüür on kusagil 2160 dollari ehk umbes 1895 euro kandis. Kongresmeni aastapalk on muidugi meie mõistes igati kena 174 000 taala ehk 152 485 eurot. Hoolimata sellest poliitikud nurisevad. Kõigil rahvaesindajatel on kodud ka oma osariigis, mistõttu pole Ocasio-Cortez esimene, kes Washingtoni kõrge üüri pärast kurdab. Rahvaesindaja Kristi Noem tunnistas 2015. aastal, et otsustas korteri üürimise asemel Kongressi töönädalate ajal magada hoopis oma kontoris lahtikäival kušetil.

Kokku on poliitikuid, kes oma tööruumides elavad ning keda kolleegid naljatamisi „kušetinõukoguks“ kutsuvad, kusagil 40-50 ringis. (Kongressis on kokku 541 liiget, 100 senatis ning 435 esindajatekojas, lisaks kuus hääleõiguseta esindajat USA aladelt, millel pole osariigi staatust.) Teadaolevalt on ka poliitikuid, kes n-ö leivad ühte kappi panevad ja korterinaabriteks hakkavad.

Samal teemal

07.11.2018
Riigikogulane: meie palk on säästmiseks liiga madal
07.11.2018
Naised ja vähemuste esindajad tegid USA vahevalimistel ajalugu