Maailm

Kambodža punaste khmeeride verise režiimi liidrid mõisteti viimaks ometi genotsiidis süüdi (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. november 2018, 18:29
Nuon Chea (vasakul) ehk „Vend number kaks“ ja Khieu Samphan ehk „Vend number neli“ olid küll juba varem eluks ajaks süüdi mõistetud, ent mitte genotsiidisFoto: EPA / Scanpipx
Punaste khmeeride ja nende liidri Pol Poti süül suri kuni kaks miljonit Kambodža elanikku ehk umbes veerand riigi elanikkonnast. Alles nüüd said kaks režiimi veel elusolevat juhtfiguuri oma rahva vastu toime pandud genotsiidi eest süüdimõistva otsuse, vahendab BBC.

ÜRO sõjaroimade kohus mõistis reedel süüdi kaks eakat meest. 92aastase Nuon Chea, Pol Poti n-ö parema käe mehe, hüüdnimega „Vend number kaks“ (Pol Pot oli mõistagi „Vend number üks“), punakhmeeride ideoloogia peastrateegi. Ning 87aastase Khieu Samphani, kes töötas režiimi ajal riigijuhina, hüüdnimeks „Vend number neli“. Punakhmeeride liider Pol Pot oli Kambodža kommunistliku partei peasekretär ja suri 1998. aastal koduarestis.

Kohus mõistis mehed Kambodža chami moslemite ja vietnamlaste vastu suunatud genotsiidi, lisaks ka piinamiste, orjastamise ja mõrvade eest elu lõpuni vangi.

Tegelikult on see juba teine eluaegne karistus, mis meestele mõistetud. 2014. aastal mõistis sama kohus nad süüdi inimsusevastastes kuritegudes. Millest selline vahetegemine - khmeeride režiimi ulatuslikud kuriteod kogu Kambodžas ei langenud genotsiidi rahvusvahelise, üsna piiratud definitsiooni alla. Seega määrati meestele kõigi Kambodža elanike vastu suunatud vägivalla eest eluaegne karistus inimsusevastastes kuritegudes ning genotsiidisüüdistus puudutas konkreetseid vähemusgruppe, keda punakhmeerid taga kiusasid. Enamik punakhmeeride režiimi algusaastal (1975) Kambodžas elanud vietnamlasi aeti riigist minema, alles jäänud umbes 20 000 vietnamlast aga tapeti.

Sõjaroimade kohtul läks kõigi tõendite läbi töötamisega aega enam kui terve kümnend (tribunal kutsuti kokku 2006. aastal). Kriitikute sõnul oli kohtu töö põhjendamatult aeglane.

Vähemalt võis kohtuotsuse ettelugemisel olla teatav sümboolne tähendus, kui kohtunik Nil Nonn pealinnas Phnom Penhis sadade punakhmeeride režiimi ohvrite ja nende lähedaste juuresolekul süüdistused ette luges. Ta kirjeldas režiimi toime pandud terrorit ja tapmisi ning tõi eraldi esile khmeeride sundabielud, milles paaridel kästi järglasi saada.

Kohtusaalist väljunud ohvrid näisid rahulolevad, kuid kambodžalased üldiselt tribunalile tohutusuurt tähelepanu ei pööranud. Paljud tahavad režiimi jubedused üldse unustada ja eluga edasi minna. Eriti sooviksid noored kambodžalased, et nende riiki tuntaks millegi muu kui Pol Poti ja punakhmeeride tapatalgute maana.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee