Poliitika

GALERII JA VIDEO | Justiitsminister Reinsalu pöördumine: Ossinovski ei saa mind ja Isamaad põlvili suruda! (109)

Ohtuleht.ee, 16. november 2018 13:35
Reinsalu pressikonverentsilFoto: Teet Malsroos
Justiitsminister Urmas Reinsalu tegi ÜRO ränderaamistikust tingitud valitsustüli tõttu täna pärastlõunal pöördumise, milles kinnitas, et ei kavatse valitsuse sisetüli tõttu tagasi astuda.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski tegi reedel peaministrile ettepaneku, et see vabastaks justiitsminister Reinsalu ametist. Peaminister Jüri Ratas  tõdes seepeale, et koalitsiooni töövõime on saanud tugeva löögi. Ratas katkestas ringsõidu Ida-Virumaal ja kutsus õhtuks kokku Keskerakonna juhatuse. 

Samal teemal

Reinsalu avaldus täistekstina: 

"Välisminister Sven Mikser esitas Vabariigi valitsusele heakskiitmiseks ettepaneku ühineda ÜRO rändeleppega. Valitsus arutas seda küsimust põhjalikult. Isamaa valitsusdelegatsiooni juhina ei pidanud ma võimalikuks seda ettepanekut toetada ja arvestades valitsuses kehtivat otsustamise konsensuspõhimõtet, jäi otsus vastu võtmata. Selle tulemusel Eesti ei ühine nimetatud leppega.

Valitsuse koosolekul esitasin ma justiitsministeeriumi ja vandeadvokaat Allar Jõksi õiguslikud hinnangud, millega põhjendasin ettepaneku mittetoetamist. Eilne arutelu oli sisuline ja mingeid ultimaatumeid ei sisaldanud.

Minu ettepanek oli tehtud Isamaa fraktsiooni ja valitsusdelegatsiooni ühehäälse otsuse alusel. See oli ja on Isamaa erakonna arusaam, kuidas see küsimus lahendada.

Eesti Vabariik on hoidnud migratsiooniküsimustes vabanemisest saati alahoidlikku joont ja Eesti rahvusriigi kestmise seisukohalt on see kõige olulisem küsimus. Sellel leppel on võimalikud õiguslikud järelmid, nagu on möönnud rahvusvahelise õiguse eksperdid ja leppega võtavad riigid endale ulatuslikke, vähemalt poliitilisi kohustusi mida eile möönis ka välisministeeriumi esindaja.

Eesti teostab ennest osana rahvusvahelisest suhete ja reeglite süsteemist. Kõikidel riikidel on rahvusvaheliste suhete vallas oma rahvuslikud huvid.Neid ei pea häbenema ja maha salgama.

Lisaks Ameerika Ühendriikidele on kuus Euroopa liidu liikmesriiki erinevatel motiividel otsustanud leppega mitte liituda ja selles pole midagi erakorralist.
Oma rahvuslike huvide tõttu on Eesti näiteks üks neljast Euroopa liidu liikmesriigist, kes ei ole ühinenud ÜRO kodakondsusetuse vähendamise konventsiooniga.

Jevgeni Ossinovski ettepanek on tulnud üllatusena nii mulle kui küllap kogu avalikkusele. Mida ta sellega taotleb ja oma motiive oskab ta ise seletada. Rõhutan vaid, et kui selle ettepaneku mõte on suruda Isamaad ja mind kõnealuses küsimuses põlvili, siis minult seda oodata ei maksa. Riiki ei saa juhtida põlvili."

Valitsus on toimiv!

"Meie riik on üles ehitatud rahvusriigina. Rahvuse säilimine on eesmärk ja riik on vahend selle eesmärgi hoidmiseks," rääkis Reinsalu. Seepeale küsis üks pressikonverentsil viibinud ajakirjanikest, kas Isamaa kavatseb lähiajal ehk EKRE-ga ühte heita, kuna nende vaated on väga sarnaseks muutunud. Reinsalu lükkas selle väite ümber ning ütles, et erinevalt EKRE-st on nende erakonna rahvuslus naeratav ja rõõmsameelne, mitte vihane.

Reinsalu meelest on valitsus siiamaani toimiv. Minister põhjendas, et eile võeti ju siiski rändeleppe osas otsus vastu. Nõrk valitsus oleks Reinsalu hinnangul otsuse tegemise võibolla mitu kuud edasi lükanud. Küll aga nentis Reinsalu, et Eesti konservatiine välispoliitika on Euroopa mõistes tavatu, kuid meil on selleks ajaloolised põhjused.

Samal teemal

16.10.2018
Politoloog: ÜRO rändelepe ei ole nii tähtis, et viia valitsuse lagunemiseni
16.10.2018
Loe valitsuses kriisi tekitanud ÜRO ränderaamistiku täisteksti
16.10.2018
Mikser jätab Kanada visiidi ära
16.10.2018
Ossinovski: tegin Ratasele ettepaneku Reinsalu ametist vabastada