Poliitika

VALITSUS LAGUNEB? Mikser: „Poliitilist koostööd ja ühismeelt selles valitsuses enam ei ole.“ (65)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. november 2018 21:31
Sven MikserFoto: Alar Truu
Välisminister Sven Mikser väljendas neljapäeva õhtul Aktuaalses Kaameras sarnaselt president Kaljulaidiga pahameelt selle üle, et valitsus ei suutnud ÜRO ränderaamistiku osas üksmeelele jõuda.

„Otsust ei sündinud. Minu ettepaneku taha ei tekkinud kabineti konsesust. Isamaa selle blokeeris ja see on viis, kuidas Eesti valitsus oma otsuseid langetab,“ selgitab Mikser, et valitsus pole mitte niivõrd raamistiku vastu, kuivõrd lihtsalt ei suuda selles ühel nõul olla. „See on äärmiselt kahetsusväärne,“ sõnab minister.

Samal teemal

Ta lisab, et see on esimene kord ajaloos, mil Eesti riik on pidanud oma seniseid välispoliitilisi põhimõtteid massiivse hirmutamiskampaania tagajärjel muutma. „Kindlasti on sellel tagajärjed meie usaldusväärsusele meie liitlaste ja partnerite silmis,“ on Mikseri prognoos sünge. „Ma arvan, et sellel on ka päris tõsised sisepoliitilised tagajärjed.“

Lahkeid sõnu Mikseril erakonnale Isamaa just jagada pole. Ta tuletab meelde, et Isamaa reiting oli neljapäevase seisuga vaid 4,6 protsenti ning valimised on õige pea tulemas. „Kindlasti kõlbab neile mis tahes taktika,“ arvab Mikser mornilt.

Küsimusele, kas minister sellises olukorras üldse tahab jätkata, vastab ta: „Oleme ausad, ega täna, kolm ja pool kuud enne valimisi valitsust, niiöelda kollegiaalse organi mõttes, kes arutab asju, langetab koos ühiseid otsuseid, Eesti tuleviku nimel, seda ei ole.“

„Tahate siis seal edasi olla?“ „Ei, minu teada mingisugust kinnismõtet olla iga hinna eest valitsuses ei ole,“ vastab Mikser, kuid lisab kohe, et kuuma peaga otsuseid teha pole mõistlik. „Täna on kurb tõsiasi ka see, et tänase valitsuse formaalse lagunemise korral, noh, ei saa ilmselt panna Kaja Kallasele või kellelegi kolmandale vastutust,“ jätkab ta. Vihjele, et välja võib vahetada ka vaid välisministri, vastab Mikser, et küllap on Eestis ka inimesi, kes tahavad näha, et seistakse demokraatlike väärtuste eest, kuid et ta peab sellised otsused oma kolleegidega läbi rääkima.

„Poliitilist koostööd ja ühismeelt selles valitsuses enam ei ole,“ tõdeb ta.

Samal teemal

15.11.2018
Margus Tsahkna sarjab ÜRO leppe pärast endiseid erakonnakaaslasi: seda poliitikat dikteerib Kreml!
15.11.2018
KALJULAID ON PETTUNUD: valitsus lasi nädal aega ÜRO ränderaamistiku osas hüsteeriat kütta ja inimestele valetada!
15.11.2018
Valitsus ei toeta ÜRO ränderaamistikku
15.11.2018
GALERII | Rändeleppe vastased kogunesid valitsuse ette piketeerima