Yoshitaka Sakurada arvuti kasutamist oma töös vajalikuks ei pea: selleks on tal alluvadFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 15. november 2018 20:47
Päris paljud inimesed maailmas ei kasuta arvuteid. Enamik neist aga tõenäoliselt ühegi riigi küberturvalisuse eest ei vastuta.

Erandiks on Jaapani valitsuse küberturvalisuse osakonda juhtiv minister Yoshitaka Sakurada. 68aastane minister jahmatas parlamendiliikmeid, kui tunnistas infotunni ajal, et pole elu sees arvutit kasutanud. Parlamendisaalis kostus jahmunud ahhetusi, kui minister ei osanud vastata isegi kõige lihtsamatele tehnoloogiavalla küsimustele. Näiteks ei teadnud ta, mis asi on mälupulk.

„Ma olen oma äri ilma arvuti abita ajanud ajast, mil olin 25 aastat vana!“ protesteeris härra Sakurada. „Mina arvutil ei trüki. Kui vaja, käsin oma alluvatel või töötajatel sellega tegeleda.“

Parlamendisaadikud olid Sakurada ebapädevusest jahmunud, mõnel juhul päris pahasedki. „Ma ei suuda uskuda, et tüüp, kes pole elu sees arvutit kasutanud, vastutab meie küberturbepoliitika eest,“ raputas parlamendiliige Masato Imai pead.

Täpsuse huvides olgu mainitud, et minister Sakurada pole siiski küberturvalisuse minister, ametinimetuselt on ta hoopiski olümpiamängude minister (2020. aasta suveolümpiamängud toimuvad Tokyos), kuid ta vastutab paraku riigi küberturvalisuse eest, olles eelmisel kuul määratud vastava osakonna direktoriks.

Paraku ei saa öelda, et ta ürituste organiseerijana kuigivõrd pädevam oleks. Jaapani väljaanne Asahi Shimbun vahendab, et selleteemalisel infotunnil ei osanud ta vastata küsimustele olümpiamängude eelarve kohta ning pöördus korduvalt oma assistentide poole. Tema sõnul aga polnud ta küsimusi ette kätte saanud, seega polnud ta neiks valmis.