Eesti uudised

Valitsus ei toeta ÜRO ränderaamistikku (74)

Toimetas Triinu Laan, 15. november 2018 18:41
Välisminister Sven Mikseri ettepanekut ränbdelepingut toetada, valitsus ei toetanud. Foto: Alar Truu
Valitsus otsustas pärast pikka arupidamist, et ei toeta ÜRO globaalset ränderaamistikku. „Efektiivse tegevuse praegune valitsus täna lõpetas,“ kurjustas välisminister Sven Mikser, lisades ERRile, et talle pole eluküsimus olla veel kolm kuud valitsuses ja ta arutab edasisi samme lähemate võitluskaaslastega. 

Välisminister Sven Mikser tegi kabinetinõupidamisel ettepaneku, et valitsus avaldaks toetust ÜRO globaalsele ränderaamistikule. Justiitsminister Urmas Reinsalu aga pani ette, et valitsus seda toetust ei annaks. Valitsus ei leidnud kabinetis toimunud arutelu käigus ränderaamistiku küsimuses üksmeelt.

Samal teemal

„Koalitsiooni luues leppisime me kokku, et langetame otsuseid konsensuslikult. Seda konsensust me täna kahjuks ei saavutanud,“ lausus peaminister Jüri Ratas. „Rände igakülgne haldamine on tähtis kõikidele riikidele ning Eesti seadused peegeldavad nii täna kui tulevikus euroopalikke ja demokraatlikke põhimõtteid.“ Kriitika rändmeraamistiku üle vallandus möödunud nädalal, kui opositsioonierakonnad  leidsid, et valitsus pole seda  piisavalt parlamendiga arutanud. Reformierakonna ja EKRE kriitikaga liitus ka justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa), kelle teatel ei ole valitsus ÜRO rändelepet kuidagi heaks kiitnud ja langetanud eraldi otsust mingite volituste kohta presidendile.

Leppele pidi Eesti poolse heakskiidu andma presisdent Kersti Kaljulaid, kes teatas, et ei lähe Marrakechi enne, kui valitsus selle osas üksmeelele jõuab. "Eestil pole ju mitut välispoliitikat. Eestil on ikkagi üks välispoliitika ja me teeme seda kõik koos: välisministeerium, valitsus ja mina," kinnitas Kaljulaid. 

ÜRO globaalse ränderaamistiku väljatöötamise protsess algas New Yorgi deklaratsiooni ühehäälse vastuvõtmisega ÜRO peaassamblee resolutsiooniga 19. septembril 2016. aastal. See deklaratsioon nägi ette ränderaamistiku väljatöötamist. Eesti on algusest peale raamistiku väljatöötamises osalenud.

Eesti seisukohad globaalse ränderaamistiku kohta valmisid välis- ja siseministeeriumi koostöös ning kooskõlastati justiitsministeeriumi ja teiste valitsusasutustega, kes kuuluvad pagulaspoliitika koordinatsioonikogusse (sh sotsiaal-, kultuuri-, haridus- ja teadusministeerium), samuti olid kaasatud sotsiaalpartnerid.

Välisministeerium esitas Eesti seisukohtade eelnõu valitsusele ning selle aasta 22. märtsil kiideti välisministri esitatud seisukohad ÜRO globaalse ränderaamistiku ja globaalse pagulasraamistiku kohta heaks. Ühtlasi tutvustati seisukohti riigikogu väliskomisjonile 13. märtsil.

Väliskomisjoni kutsel arutas välisminister seda küsimust komisjonis uuesti 12. novembril.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee