Maailm

INIMRÖÖV LÄKS NIHU? Saudi Araabia plaanib hukata viis Khashoggi mõrvaga seotud meest (15)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. november 2018 16:38
Jamal Khashoggi mõrvati 2. oktoobril oma kodumaa konsulaadis. Saudid on versioone tema surmast juba mitu korda ümber muutnudFoto: Reuters/Scanpix
Saudi Araabia riigiprokurör taotleb surmanuhtlust viiele mehele, kes on väidetavalt seotud dissidendist ajakirjanik Jamal Khashoggi surmaga, kirjutab New York Times. Järjekordses saudide uusversioonis polnud Khashoggi surm üldse ettekavatsetudki, vaid saudi salaagentide omalooming.

Prokuröri esindaja kõneles pealinnas Ar-Riyadis saudi meediale, et 15 mehest koosnev tiim, kes saabus Istanbulis asuvasse saudi konsulaati vahetult enne Khashoggit, ei pidanud ajakirjanikku üldse ära tapma, vaid hoopis kodumaale toimetama.

Samal teemal

Sisuliselt inimröövi kavatsusi tunnistanud riigiprokurör väidab, et Khashoggi hakkas agentidele vastu ning sellepärast otsustati alles kohapeal, rüseluse käigus mees ära tappa ja tükeldada. Prokuröri jutt läheb vastuollu saudi valitsuse varasemate ütlustega. Viimati tunnistas valitsus, et Khashoggi tapmine oli etteplaneeritud ja tahtlik. Küll aga kordab see taas mõtet, et saudide kuningapere eesotsas kuningas Salmani ja kroonprints Mohammediga (Khashoggi oli eriti viimase suhtes sageli kriitiline) ei olnud mõrvaga kuidagi seotud.

Khashoggi surnukeha anti prokuröri sõnul ühele türklasest kollaborandile ning mismoodi too sellest vabanes, pole teada.

Lühidalt on Saudi Araabia oma järjekordse uusversiooniga ajakirjaniku surmast läinud „see polnud plaanis, kõik juhtus nii kiiresti“-jutu juurde. Riigiprokuröri sõnul taotleb ta viiele kahtlusalusele, kes kahtluse järgi tapmises otseselt osalesid, nüüd surmanuhtlust.

2. oktoobril jalutas ajakirjanik Jamal Khashoggi Türgis Istanbulis asuvasse kodumaa konsulaati, kus ta mõrvati. Enne tema tulekut saabusid konsulaati saudi eriagendid ning pärast ajakirjaniku tapmist, tema surnukeha tükeldamist ja enne Türgi politsei saabumist korraldas konsulaat ruumides kiire suurpuhastuse. Üht agenti üritati Khashoggi pähe ära maskeerida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee