Maailm

TULE TAEVAS APPI: Shakespeare'ist šokeeritud lapsevanemad tõttasid pärast koolietendust palvetama (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. november 2018 18:35
JUMALAVALLATU ETENDUS: inglise bardi tööde paroodia raputas lapsevanemaid nii tõsiselt, et tekkis vajadus palvetamise järeleFoto: Meteorologist Rob Bradley WLOS / Facebook
Rühm lapsevanemaid ja pastoreid oli ühe Põhja-Carolina keskkooli etendusest nii solvatud, et moodustasid kooli ees palveringi, kus õpilaste hingede eest palvetasid. Lapsevanemad kurtsid, et Mitchelli keskkoolis toimunud etendusel esines alkoholitarbimist ja ebasündsat sõnakasutust, samuti olevat näidendis juttu enesetapust. 

Tegemist oli Ameerika koolide teatriklassides üsna populaarse ja sageli mängitava paroodiaga „Shakespeare'i kogutud teosed“. Jandikomöödia oli toimetatud keskkoolipublikule sobivaks, ent ilmselgelt sellest ehmunud lapsevanematele ei piisanud.

Väidetavalt ei saanud trupp näidendit isegi lõpuni mängida, vahendab kohalik ABC uudistekanal. Mõned õpilased kurtsid tekstisõnumite vahendusel, et etendus neile ei meeldi. Sõna sellest jõudis kooliringkonna ülemani, kes saatis ühe alluva etendust kontrollima. Too märkas, et laval etendatakse alkoholitarbimist ja tegelaste enesetappu ning tõmbas ruttu kardina ette. Šokeeritud lapsevanemad eesotsas samuti etendust vaadanud pastoritega moodustasid seejärel kooli parklas palveringi.

Palveringis osalenud pastori sõnul oli viimaseks piisaks karikasse just enesetapustseen, mida tema arvates ei ole sobilik lavalaudadel kujutada, sest võib mõnele inimesele vale mõtte anda. Ta usub, et õpilased usaldavad seda, mida koolis näevad või õpivad ja võtavad seda tõe pähe.

Pole teada, millist osa  „Shakespeare'i kogutud teostest“ parasjagu mängiti, kuid kirjelduse järgi tõenäoliselt paroodiat  „Romeost ja Juliast“. Kes teosega tuttav on, see teab, et enesetapustseenita läheb selle kujutamine pisut raskeks.

Näitetrupi juht toob aga välja, et teatud teemasid puudutamata ei ole võimalik Shakespeare'i mitte kuidagi mängida, ei paroodiana ega tõsimeeli. Ta lisab, et William Shakespeare'i teosed on Mitchelli kooliringkonnas kohustusliku kirjanduse seas, nii et inglise bardist lastel pääsu pole.