Krimi

VIDEO TAGAAJAMISEST | Tartu ja Pärnu autovargustes kahtlustatav väidab, et oli keset ööd osturetkel (24)

Maarit Stepanov, 15. november 2018, 17:31
Foto: PPA
Kolmapäeva öösel käivitati Tartus politseioperatsioon tabamaks kaht meest, keda kahtlustatakse autovargustes. Üks kahtlusalustest astus täna Tartus kohtu ette ning ta otsustati prokuratuuri taotlusel vahistada.

Ulatuslikust politseioperatsioonist tekkinud avalik huvi on kohtumajja toonud meedia esindajad, kes kahtlusalusest fotosid teevad. Kohtusaalis valitseb pildistamise ajal haudvaikus, kõik on justkui tardunud. Kaamerasilmade ees on 22aastane Leedust pärit mees, keda kahtlustatakse autovargustes.

Samal teemal

Lõuna ringkonnaprokuröri Aro Siinmaa sõnul kahtlustatakse tabatud Leedu kodanikku süstemaatilistes vargustes kokku kuues episoodis. "Neist viiel korral lõpule viidud autovargustes ja ühel korral autovarguse katses, mis sai ka isikule saatuslikuks ehk siis omanik märkas kahtlast tegevust, teavitas politseid, kes  äärmise efektiivsusega reageeris ja õnnestus üks kahest isikust kinni pidada," selgitab prokurör.

Teist isikut pole politseil õnnestunud tabada. "Politseipatrullil polnud lihtsalt füüsiliselt võimalik sel hetkel võrdväärselt tegeleda mõlema isikuga. Ühel neist õnnestus põgeneda kõigi eelduste kohaselt kodumaale. Aga täna ma võin ka öelda, et on piisavalt andmeid, kes see isik võib olla ja kindlasti jätkub rahvusvaheline koostöö, et ka tõenduslikus mõttes tema süü kinnitust leiaks ja siis juba õnnestuks esitada ka loovutamistaotlus," kinnitab prokurör. 

Siinmaa sõnul  ei tunnistanud tabatud isik oma süüd. "Pigem me arutasime temaga täna seda, kui kaua Tartu linnas kauplused lahti on õhtusel ajal ja kas hommikul kella viieni on võimalik käia endale head-paremat hankimas," kirjeldab prokurör kohtus räägitut.

Millest selline jutt? "Sellepärast, et isik ise ei möönanud seda, et ta oli siin autovargust toime panemas. Osturalli, ütleme, oli neil päris pikk. Algas Pärnust, jõudis siia Tartusse ja hommikul lõppes politseiga võidu joostes. Tabatud isik ei tunnistanud oma süüd ning väitis, et oli Tartus ja Pärnus ostureisil, mitte ei varastanud autosid," kirjeldab prokurör. 

Tegemist millegi tõsisema kui üksiküritajatega

Võimalike kaasosaliste küsimust Siinmaa ei kommenteeri, kuid ta möönas, et varasematest kogemustest ja sarnaste kuritegude lahendamise praktikast on teada, et selliste varguste toimepanemiseks on tarvis väga kallis tehnikat. "Tegemist on professionaalse tehnikaga," täpsustab ta. "Juba see viitab sellele, et tegemist on millegi tõsisemaga kui lihtsalt paar siukest üksiküritajat. Ja teiseks, kui varastada hinnalisi autosid, peab kuskil olema ka kanal nende turustamiseks või kaasosalised, kes on sellega konkreetselt tegelevad. Seetõttu on kindlasti põhjust arvata, et Leedu poole peal on siin palju rohkem isikuid seotud."

Kas kinnipeetud isiku juurest leiti kasutatud tehnikat, prokuratuur praegu ei kommenteeri. Ka isiku varasema kriminaalse tausta osas jääb Siinmaa praegu veel kidakeelseks. Ta ütleb vaid, et vajalikud päringud on tehtud ning üht-teist on noormehe kohta tänaseks ka kuuldud. Koostööd Leedu poolega hindab prokurör heaks.

Mis puudutab aga varem Pärnust varastatud autosid, mille vargustega Tartus kinnipeetud isikut seostatakse, ütleb Siinmaa, et neid ei ole õnnestunud leida. "Terve mõistus ütleb, et nad ei ole enam ammu Eestis. Tahaks loota, et need on Leedus kuskil sellises kohas, kust me võiksime need veel leida. Varem on seda juhtunud: varasemate asjade käigus on inimeste autosid ka tagasi saadud. Kas see juhtub ka nüüd, ma ei julge seda kinnitada, aga selleks tehakse kõik, mis võimalik."

Võõrad mehed keset ööd aias

Autovargad sattusid politsei huviorbiiti kolmapäeval kella 2.30 paiku öösel, kui Tammelinnas elanud mees märkas oma koduaias askeldamas kahte tumedatesse rõivastesse riietunud ja endi nägusid varjanud meest. Korrakaitsjate saabudes mehed põgenesid ning nende tabamiseks käivitati politseioperatsioon.

Kella 5.30 ajal märkas üks politseiekipaažidest Tartus Rebase tänaval Emajõe lähistel kaht jalgsi liikunud meest, keda oli alust seostada autovargustega. Korrakaitsjaid nähes püüdsid viimased põgeneda ega reageerinud korduvatele käsklustele peatuda. Meeste peatamiseks tegi patrullpolitseinik oma teenistusrelvast kolm hoiatuslasku õhku. Üks meestest õnnestus seejärel kohe kinni pidada ning selgus, et tegemist on 22aastase Leedu kodakondsust omava mehega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee