Maailm

KUUS KUUD KAMPAANIAT: Leedus algas võitlus koha eest presidendilossis (4)

Aadu Hiietamm, 14. november 2018 20:45
TÖÖKOHT: Leedu president töötab Vilniuses asuvas presidendilossis. Foto: Aadu Hiietamm
Leedus algas esmaspäeval ametlik presidendivalimiste kampaania. Valimiste esimene voor toimub tuleva aasta 12. mail ja võimalik teine voor 26. mail. Presidendiks pürgijatel tuleb koguda enda toetuseks vähemalt 20 000 allkirja ning iga kandidaat tohib kulutada kampaania ajal kuni 1,1 miljon eurot.

Leedu on kolmest Balti riigist ainus, kus presidendi valib rahvas. Riigipea ametiaeg kestab viis aastat ning oma teist ametiaega on lõpetamas Dalia Grybauskaite, kes valiti esimest korda presidendiks 17. mail 2009. Tookord kogus ta esimeses voorus 68,16% häältest, millest piisas võiduks. 2014. aasta mais valis rahvas Grybauskaite tagasi presidendiks. Tookord läks aga vaja kaht vooru. Teise vooru pääsesid Grybauskaite 45,89% ja Euroopa Parlamendi liige Zigmantas Balcytis 13,63% häältega. 25. mail toimunud teises voorus said nad vastavalt 57,87%  ja 40,14% häältest.

PRESIDENT: Dalia Grybauskaite (62) valiti Leedu riigipeaks 2009. aasta mais. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Leedukad on olnud Grybauskaitega rahul. Kuid varsti tuleb talle valida mantlipärija. Esialgu on soovist osaleda presidendivalimistel teatanud ökonomist ja SEB panga presidendi endine nõunik Gitanas Nauseda, filosoof Arvidas Juozaitis, parlamendisaadikud Naglis Puteikis ja Aušra Maldeikiene ning Euroopa Parlamendi liige Valentinas Mazuronis. Konservatiivid valisid oma presidendikandidaadiks Ingrida Šimonyte. Liberaale esindab Euroopa Parlamendi liige Petro Auštrevičiaus.

Valitsuse juhtpartei Leedu Talurahva ja Roheliste Liit ei ole oma kandidaati veel nimetanud. Võimalik, et selleks saab praegune peaminister  Saulius Skvernelis, kes on lubanud otsuse langetada alles tuleval aastal. Tasub meenutada, et ka 2009. aastal presidendiks valitud Grybauskaite teatas kandideerimisest alles 26. veebruaril, kui valimisteni oli jäänud alla kolme kuu.

Praegu on populaarseim Gitanas Nauseda

Seni teada olevatest kandidaatidest on populaarseim 54aastane Gitanas Nauseda, kelle poolt on praegu valmis hääle andma 23% valijatest.

KANDIDAAT: Ökonomist Gitanas Nauseda (54).Foto: Facebook

Ta rõhutas ametliku valimiskampaania avapäeval, et tema kampaania toetub kolmele peamisele printsiibile. Need on austus, julgeolek ja heaolu. Nauseda sõnul vajab Leedu tugevat kesklassi ning selleks tuleb ergutada väikeettevõtlust. „Riik, kus heaolu naudib vaid 10–15% elanikest, ei ole see maa, mida tahaks kaitsta 100% elanikest.“ Välispoliitikast rääkides kinnitas Nauseda, et ta soovib häid suhteid Poolaga ja teeks presidendiks saamisel just sellesse riiki esimese visiidi. 

KANDIDAAT: Parlamendisaadik Ingrida Šimonyte (44).Foto: Facebook

Talle järgneb populaarsuselt konservatiivide presidendikandidaat, täna 44. sünnipäeva tähistav parlamendisaadik Ingrida Šimonyte. Aastatel 2009– 2012 ka rahandusministrina töötanud Šimonyte saab praegu arvestada 18% häältega. Seejuures on tema reiting kiiresti tõusnud – mais toetas teda vaid 5% küsitletutest.

VÕIMALIK KANDIDAAT: Peaminister Saulius Skvernelis (48). Tema ei ole veel jaa-sõna öelnud.Foto: Vida Press

Nauseda ja Šimonyte kõrval on praegu kolmas tõsiselt võetav kandidaat 48aastane peaminister Saulius Skvernelis, kes aga ei ole veel otsustanud, kas ta osaleb presidendivalimistel. Samas on võimalik, et Leedu Talurahva ja Roheliste Liit saadab peaministri asemel tulle hoopis parteijuht Ramunas Karbauskise (48).     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee