Poliitika

Rahapesu ülekuulamised jätkuvad: õiguskomisjon tahab selgitusi Andrus Ansipilt (6)

Marvel Riik, 13. november 2018 19:29
Andrus Ansip Foto: Tiit Blaat/Ekspress Meedia
Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid soovib seoses Danske rahapesuskandaaliga selgitusi toonaselt peaministrilt Andrus Ansipilt, kes lasi ühtlasi moodustada rahapesuvastase võitluse komisjoni. „Loodetavasti annab Ansip lähipäevil vastuse,“ ütles Karilaid.

Õiguskomisjonis kuulati teisipäeva ära endise peaprokuröri Norman Aasa selgitused, miks ei võetud 2012. aastal piisavalt tõsiselt Briti ärimehe Bill Browderi rahapesukaebusi, ja praegu ametis oleva peaprokuröri Lavly Perlingi selgitused selle kohta, mida sisaldas Venemaa peaprokuröri õigusabitaotlus Eestile aastatel 2012 ja 2014.

„Saime Aasalt ja Perlingult kinnituse juba varasematele hüpoteesidele, et vaadates tollest ajahetke, siis meie kaitseradarid oleks pidanud olema häireseisundis,“ rääkis Karilaid pärast õiguskomisjoni istungit.

Venemaa õigusabitaotlused viitasid rahapesule Eestis, sealhulgas Danske panga filiaalile, ning sellega sooviti tunnistajate ülekuulamist ja tutvumist dokumentidega. Karilaiu sõnul koostöö Venemaa prokuratuuriga toimus, kuid koostöö oleks pidanud olema kiirem ja tõhusam Eesti enda asutuste vahel: rahapesu andmebüroo ja finantsinspektsiooni.

„Nimesid ei saa nimetada, aga saan öelda niimoodi, et Eesti vastas Venemaa õigusabitaotlustele saja leheküljega,“ täpsustas Karilaid Eesti ja Venemaa prokuratuuri suhtlust.

Aas on Browderi kaebuste põrumist kirjeldanud Äripäevale, tuues põhjuseks aja: kaebused viitasid aastate tagustele tehingutele. „Raha Eestis enam ei olnud ja ükski tehingu taga olev isik ei olnud Eestiga kuidagi seotud,“ lisas Aas.

Nüüd on Karilaid saatnud kutse Andrus Ansipile, kes oli rahapesuskandaali ajal peaminister ning lasi ühtlasi 2006. aastal moodustada valitsuse juurde rahapesuvastase võitluse komisjoni. Õiguskomisjon tahab Ansipilt teada, kuidas valitsus seda võitlust päevakorda võttis.

„Loodetavasti Ansip annab lähipäevil vastuse,“ ütles Karilaid. „Kui ta ütleks kutsest ära, oleks ta esimene, kes nii teeb.“