Juhtkiri

Juhtkiri | Kas me sellist politseid tahtsimegi? (4)

ohtuleht.ee, 13. november 2018, 18:13
Foto: Andres Varustin
Hiljuti 100. sünnipäeva tähistanud politsei ja piirivalve iseloomustamiseks ei sobi paraku sõna „kõbus“, sest mida muud kui hääbuv on organisatsioon, mille töötajaskond on kaheksa aastat – alates hetkest, kui loodi ühendasutus politsei- ja piirivalveamet (PPA) – järjest vähenenud. Pole ju asi selles, et amet oleks saavutanud optimaalse suuruse koondamiste tõttu. Pigem on kahanemine toimunud pidurdamatult ja ühiskonna politsei tööle suurenenud ootuste kiuste.

Kahju, mida selline asjade käik meie siseturvalisusele teeb, on leidnud äramärkimist riigikontrolli värskes aastaraportis, ja on kodanikule tajutav mitmeti: liikluseeskirjadesse suhtutakse hooletumalt, passilaua järjekorrad ületavad kõrghooaegadel endiselt uudiskünnist ning pisivarguste ohvriks sattudes on paljud vist juba leppinud sellega, et ei saa enamasti oma vara tagasi.

Paistab, et isegi hiljutine teade helkurita jalakäijate trahvimisest pole avaldanud loodetud mõju, sest kodanikud teavad väga hästi, et selleks peab kõigepealt sattuma politseiniku vaatevälja, mida ei juhtu nii tihti. Töötajaskonna vähenemise ja vananemise mured pole võõrad teistelgi elualadel, ja kui viimane piirkonda alles jäänud arst võib hakata andma e-konsultatsioone, siis on muu elu netti kolimisega suurenenud ka politsei vajadus sealgi kohal olla – muret ei tee mitte ainult küberkuritegevus, vaid muu hulgas tegeldakse otsesõnu sotsiaalmeedia patrullimisega.

Kohustuste (üle pea) kasvamine tähendab sedagi, et PPA juhi jutul lisaraha vajadusest, millega eripensionile siirdujaid kauem tööl hoida (töös on juba eelnõu, mis võimaldaks eripensioni saada ka PPA palgal jätkates) ja noori tööle meelitada, pole lõppu näha. Palkade suurenemine ongi vältimatu, ent ressursside parem kasutamine ei tähenda mitte ainult seda, kellelt võtta, et politseinikele ja piirivalvuritele juurde anda.

Omaette küsimus on, mis peaksid olema politsei ülesanded. Tõdeb ju Elmar Vahergi, et oleme jõudnud absurdini, et lennujaamas otsib pomme eraturvafirma, aga plekimõlkimist peab uurima politsei.

4 KOMMENTAARI

e
ei 14. november 2018, 08:39
jõua ära oodata millal kersti meile politsei feldmarssali kingib
j
Juhan. 14. november 2018, 08:32
Riigikogulased tahavad hästi elada ja vaatavad kuidas rahvalt raha ära võtta kas või trahvide näol vastutust ei taha keegi, need helkuritega ehitud jalakäijad ei ole päästetud kui ette vaatamatta teele jooksevad.
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee